Sayfa 4/5 İlkİlk ... 2345 SonSon
Arama sonucu : 40 madde; 25 - 32 arası.

Konu: En iyi yatirim egitim

1.  Alıntı Originally Posted by thermofluid Yazıyı Oku
    Sn. Reaktif,

Anaokullarini digerlerinden ayiran nedir? Genelde anaokul fiyatlari daha yuksek. Sinif mevcudunun az olmasindan mi acaba?
    Merhaba

Dediğiniz gibi özel anaokullarında fiyat oldukça yüksek bunun açıklamasını günde iki ana öğün iki ara öğün yemek,her sınıfa öğretmen harici yardımcı personel,yabancı dil ve müzik gibi konular için ilave öğretmen ,sabah 8:30 akşam 19:00 kadar kurumun açık olması vb gibi nedenler sıralamıştı müdire hanım,bakıcı içinde benzer rakamı veriyorduk aylık bu nedenle öZelden devam ettik.

2.  Alıntı Originally Posted by ihtiyar Yazıyı Oku
    Üç ay sonra İzmire tayin oldum. Evimin tam karşısındaki okula 1. sınıfa başladı. ilk 2 ayda çocuğu sınıf başkanı yaptılar. Öğretmen genç bir kadın. Tamamen eğitim aşığı. Ama veliler zır cahil. 30 kişilik sınıfta elle tutulur 4 veli- öğrenci var. Baktım hırpani, küfürbaz ortamda her gün çocuğun ahlakı değişiyor, oradan da aldım ve 5 km. ilerdeki mavişehir zenginlerinin okuluna yazdırdım.( hava parası vererek ) Bu okulda öğretmen kadın Ziraat mühendisliğinden gelme. Çocuk sevgisi yok. Para aşığı. Hepsi çalışan anne- babaları '' yarım gün etüt adı altında yüksek haraca bağlamayı başarmış bir öğretmen'' . Tek etüde gitmeyen benim çocuk. Sınıfta bütün derslerden birinci olan da benim çocuk. Veli toplantısında uyanık ( düşünme yeteneği fazla ) bazı kadın veliler öğretmene - bizim çocukları ilk güden bu yana siz okutuyorsunuz ve yarım gün de etüt yapıyorlar ama 2 ay önce gelen bu çocuk nasıl birinci oluyor. Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz * diye hesap sormaya başladılar.
    Bu kez öğretmen , benim çocukla resmen uğraştı. O nu rakip görmeye, burnunu sürtmeye, aşağılamaya başladı. Bir gün aniden gittim bir bahane ile sınıfa girdim. benim çocuğu tek bir sandalye de sınıf kapısının arkasında çöp kovasının yanına oturtmuş, tecrit etmiş halde gördüm. Film koptu. Bir aylık bir teftiş- müfettiş soruşturmadan sonra öğretmen meslekten oldu. Ben de emekli oldum ve çocuğu aldım en küçük , bozulmamış ilçeleri araştırarak geyve yi buldum. İlk okul 3 den 5 e orada adeta özel öğrenci gibi okudu. Öğretmen sınıftaki 15 öğrenciyi velilerden daha iyi tanıyan özverili, dürüst gerçek bir beyefendi idi. O nun gayretleri ve emeği ile istanbul istek vakfı kolejine tam burslu gitti. Ülkemin halini anlamak açısından - fırsat eşitliği olmadığını- bilmek açısından yazdım.
    Sizinle gerçek hayatta da tanışıp sohbet etmek isterdim.Hala İzmir'de mi yaşıyorsunuz?Ben İzmir'de yaşıyorum.11. sınıfa gidecek olan oğlum için kaygılanmaya başladım.Motivasyon konusunda sıkıntı yaşıyoruz.Bu konuda önerileriniz nelerdir öğrenmek isterim.

3. Ben şu anda istanbul da yaşıyorum ( yaşamak denirse ) . Ama İzmir okullarını çok iyi bilirim. İzmir de yerleşmeyi düşündüğüm için O dönem karşıyaka ve gaziemir de birer daire almıştım. İzmir , demokratik, huzurlu ve yaşam kolaylığı olan bir şehir olduğunu düşünerek karadeniz den gelmiştim. Yaşarken bana uymadığını fark ettim. İnsanlar eğer her şeyi görmek, fark etmek ve düşünmek isterlerse huzuru kaçıyor. Görme- duyma - karışma, işine bak parolasını uygularsa huzur içinde yaşıyor. Benim yapım gereği her şeyi görür ve düzeltmeye çalışırım. Bu nedenle de sürekli tartışma yaşarım. Empati yapan , yeniliğe açık, adil düşünen insanlarla ( çok az da olsa ) karşılaşarak kendime terapi uygularım. Geçen gün; marketten sebze aldım, kasiyer genç kız muhtemelen aşığı ile kaş- göz- mimikler vs. cilveleşirken , benim hesabı karıştırdı. Aslında parayı eksik alıyor ve benim lehime durum. Fişi tekrar inceledim, sıradaki müşterilerin gitmesini bekledim ( onuru kırılmasın diye ) ve '' bak kızım burası senin ekmek teknen, benden 7,23 tl. eksik aldın. Bu işyeri sahibine yazık değil mi, sana güvenmiş. Gençsin anladım ama burada bu işler yanlış, belli ki ihtiyacın olduğundan bu işi yapıyorsun. Yaptığın işe saygılı ol ve en iyisini yap'' şeklinde nasihat ettim.
    Teşekkür beklerken , terbiyesizce '' Amca fazla almamışım, eksik almışım, neyin derdindesin çek git '' demez mi. Market sahibini buldum ve sonunu tahmin edersiniz... Üzülerek gereğini yaptım. Hangi birini düzelteceğiz demedim.

4.  Alıntı Originally Posted by memorex Yazıyı Oku
    Sizinle gerçek hayatta da tanışıp sohbet etmek isterdim.Hala İzmir'de mi yaşıyorsunuz?Ben İzmir'de yaşıyorum.11. sınıfa gidecek olan oğlum için kaygılanmaya başladım.Motivasyon konusunda sıkıntı yaşıyoruz.Bu konuda önerileriniz nelerdir öğrenmek isterim.
    sn.memorex , belki çoğuna garip gelecek ama ; ben azınlık kısmını tenzih ederek - sistemdeki öğretmenlerle - başarı yakalanamayacağına inanıyorum. Gerekçelerim çok uzun. Özeti ; tüm ülkenin paragöz yapılması.
    11. sınıfa geçen oğlunuz için çok verimli kullanılabilecek 18 ay süre var. Eğer fen lisesinde ise ; Hiç bir dershaneye yazdırmayınız. Okulda açılan kurslar da zaman kaybı. Dershane ve kurslar ; bananecilik nedeniyle çocukların sigara- uyuşturucuya başladığı yerler olmaya başladı. Ayrıca da her gidiş- geliş en az 80 dk. kayıp. Benim oğlum 9. sınıf biter bitmez ; 4 ana yayın kuruluşunun matematik , fizik, kimya, biyoloji gibi konu anlatım ve soru bankası kitaplarını aldı. Yazlıkta sabah saat 08- 09 ve 18-20 arası düzenli bunlara çalıştı. Diğer zamanlarını deniz , eğlence vb. geçirdi. 10. sınıf kitaplarını okul açılmadan 20 gün önce alarak ilk ünitelerini çalıştı. Bu sınıfı birincilikle atladı. Yine 10 dan 11 e geçtiği yaz aynı şekilde YGS ile ilgili yaklaşık 50 kitabı bitirdi. 11 den 12 ye geçtiğinde artık okuması gereken konu kalmamıştı. Tüm 12. sınıf boyunca 6 ay gibi ygs ve lys soru bankalarını zaman tutarak ve iki günde bir deneme çözerek değerlendirdi. Sınava 30 gün kala ; her gün sabah 07 de kalkarak kahvaltı , yürüyüş ve 10 da deneme sınavına oturdu. Sınavın bire bir provasını yaparak bünyesini O büyük güne hazırladı.
    Sonucunda Arzuladığı dereceyi yaparak , tam burslu MIT ( ABD) de okumaya hak kazandı. Tüm çocukların bahtı güzel olsun.

5. Çocuklar henüz lisede iken , aileler tehdit eder gibi ders çalıştırmak yerine , çocukla arkadaş olmalı. O na başardığında yaşayabileceği hayat şartları ile başarısız olduğunda karşılaşacağı hayat şartlarını anlatarak - göstererek ikna etmeli. Ben Liseye yerleştiğinde ; çocuğu muayene ye götürmek bahanesiyle bir kaç değişik branş doktorla sohbet ettirdim. Sonra çevremde ki inşaatlardan proje inceleme bahanesiyle ( çocuk aslında ana konuyu bilmiyordu ) mimarlık, inş. mühendisliği konularında yanında derin sohbetler açtım. Bunun gibi hareketlerle meslekleri, zorluklarını, avantajlarını öğrenmesini , sonunda kendi seçimini özgürce yapması adına ön ayak oldum. Ders çalışma takvimini yaparken küçük dokunuşlarla onu rahatlattım. Bazen ( deneme sınavı, soru bankası çözümü ) yanında 1 - 2 saat sessizce oturdum. Böylece o ders yaparken biz de alem yapmadığımızı , arkasında olduğumuzu hissetmesini sağladım.

6.  Alıntı Originally Posted by ihtiyar Yazıyı Oku
    Çocuklar henüz lisede iken , aileler tehdit eder gibi ders çalıştırmak yerine , çocukla arkadaş olmalı. O na başardığında yaşayabileceği hayat şartları ile başarısız olduğunda karşılaşacağı hayat şartlarını anlatarak - göstererek ikna etmeli. Ben Liseye yerleştiğinde ; çocuğu muayene ye götürmek bahanesiyle bir kaç değişik branş doktorla sohbet ettirdim. Sonra çevremde ki inşaatlardan proje inceleme bahanesiyle ( çocuk aslında ana konuyu bilmiyordu ) mimarlık, inş. mühendisliği konularında yanında derin sohbetler açtım. Bunun gibi hareketlerle meslekleri, zorluklarını, avantajlarını öğrenmesini , sonunda kendi seçimini özgürce yapması adına ön ayak oldum. Ders çalışma takvimini yaparken küçük dokunuşlarla onu rahatlattım. Bazen ( deneme sınavı, soru bankası çözümü ) yanında 1 - 2 saat sessizce oturdum. Böylece o ders yaparken biz de alem yapmadığımızı , arkasında olduğumuzu hissetmesini sağladım.
    sayın ihtiyar paylaşımlarınızı okuyor imrenmiyorda değilim 4 yaşında oğlum var şimdiden geleceğini düşünmeye başladım .kendi geçmişime baktığımda ailemin ilgisizliğini görebiliyorum ülke ve eğitim şartları göz önüne alındığında bende elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım. tabiki ekonomimin el verdiği kadar çok paralı insanlar değiliz, bazen küçük detaylar çok şeyleri değiştirebilir. bu sayfada paylaşılan tüm bilgi ve tecrübeler herkese günü geldiğinde ışık tutacaktır. o yüzden paylaşımda bulunan tüm üyelere teşekkürler

7.  Alıntı Originally Posted by ihtiyar Yazıyı Oku
    sn.memorex , belki çoğuna garip gelecek ama ; ben azınlık kısmını tenzih ederek - sistemdeki öğretmenlerle - başarı yakalanamayacağına inanıyorum. Gerekçelerim çok uzun. Özeti ; tüm ülkenin paragöz yapılması.
    11. sınıfa geçen oğlunuz için çok verimli kullanılabilecek 18 ay süre var. Eğer fen lisesinde ise ; Hiç bir dershaneye yazdırmayınız. Okulda açılan kurslar da zaman kaybı. Dershane ve kurslar ; bananecilik nedeniyle çocukların sigara- uyuşturucuya başladığı yerler olmaya başladı. Ayrıca da her gidiş- geliş en az 80 dk. kayıp. Benim oğlum 9. sınıf biter bitmez ; 4 ana yayın kuruluşunun matematik , fizik, kimya, biyoloji gibi konu anlatım ve soru bankası kitaplarını aldı. Yazlıkta sabah saat 08- 09 ve 18-20 arası düzenli bunlara çalıştı. Diğer zamanlarını deniz , eğlence vb. geçirdi. 10. sınıf kitaplarını okul açılmadan 20 gün önce alarak ilk ünitelerini çalıştı. Bu sınıfı birincilikle atladı. Yine 10 dan 11 e geçtiği yaz aynı şekilde YGS ile ilgili yaklaşık 50 kitabı bitirdi. 11 den 12 ye geçtiğinde artık okuması gereken konu kalmamıştı. Tüm 12. sınıf boyunca 6 ay gibi ygs ve lys soru bankalarını zaman tutarak ve iki günde bir deneme çözerek değerlendirdi. Sınava 30 gün kala ; her gün sabah 07 de kalkarak kahvaltı , yürüyüş ve 10 da deneme sınavına oturdu. Sınavın bire bir provasını yaparak bünyesini O büyük güne hazırladı.
    Sonucunda Arzuladığı dereceyi yaparak , tam burslu MIT ( ABD) de okumaya hak kazandı. Tüm çocukların bahtı güzel olsun.
    Bilgilendirmeniz için tşk. 4 ana yayın kuruluşundan kastettiğiniz hangi yayınevleri öğrenebilir miyim?

Alıntı Originally Posted by ihtiyar Yazıyı Oku
    Çocuklar henüz lisede iken , aileler tehdit eder gibi ders çalıştırmak yerine , çocukla arkadaş olmalı. O na başardığında yaşayabileceği hayat şartları ile başarısız olduğunda karşılaşacağı hayat şartlarını anlatarak - göstererek ikna etmeli. Ben Liseye yerleştiğinde ; çocuğu muayene ye götürmek bahanesiyle bir kaç değişik branş doktorla sohbet ettirdim. Sonra çevremde ki inşaatlardan proje inceleme bahanesiyle ( çocuk aslında ana konuyu bilmiyordu ) mimarlık, inş. mühendisliği konularında yanında derin sohbetler açtım. Bunun gibi hareketlerle meslekleri, zorluklarını, avantajlarını öğrenmesini , sonunda kendi seçimini özgürce yapması adına ön ayak oldum. Ders çalışma takvimini yaparken küçük dokunuşlarla onu rahatlattım. Bazen ( deneme sınavı, soru bankası çözümü ) yanında 1 - 2 saat sessizce oturdum. Böylece o ders yaparken biz de alem yapmadığımızı , arkasında olduğumuzu hissetmesini sağladım.
    Sn. Ihtiyar,

Yazdiklarinizi okuyunca gecmise dondum. 2003 senesinde OSS sinavi bittikten sonra her ne kadar muhendislik okumayi cok istesem de bazi arkadaslar aklimi celmisti tip yazmam konusunda. Babam sizin gibi elimden tutup bir aile dostu doktor ile konusturdu. Aklima gelen tum sorulari sordum ve kendisi sagolsun oldukca yardimci oldu. Tabi hikayenin sonunda muhendisligi sectim ama kendisine yillar sonra y.lisans tezimde tesekkur edip, bir kopyasini da hediye edince oldukca sevindi.

Cocugunuzun konulari onceden bitirmesi oldukca avantaj saglamis kendisine. Ben de sinava hazirlanan arkadaslara aynisini tavsiye ediyorum. Benzer sekilde OSS sinavina konulari bitirip bir sene onceden hazir hale gelmistim. 3 sene calistigim sinavda toplamda 150'ye yakin test kitabi bitirdim. Sinav kendimce kotu gecmesine ragmen yine de guzel bir bolum tutturabildim. Fakat cocuklarin gencliginde boyle cetin bir rekabete girmesini tasvip etmiyorum. Turkiye sartlarinda buna mecburuz ama alternatif yollar da var.

Peki gecmise su anki bilgi birikimiyle gitsem nasil bir yol izlerdim? Lise 1. siniftan itibaren yabanci dilimi gelistirmeye bakardim. Ingilizce'nin yanisira Almanca ogrenirdim. OSS'den sonra Almanya'daki bir universiteye kayit yaptirip lisansi orada okurdum. Y. lisans sonrasi is hayatina atilirdim. OSS'ye harcayacagim 3 sene yerine (konulari test icin degil, gercekten ogrenerek) dunya klasiklerini okur, sporla ugrasir kendimi farkli alanlarda gelistirmeye bakardim. Avrupa'daki bir genc ayni yillarda interrail ile farkli kulturleri gezip gorurken, ben Avogadro sayisinin 6.02e23 oldugunu ezberliyordum . Aradaki fark sonradan kapaniyor ama gecen yillar geri gelmiyor.

Sayfa 4/5 İlkİlk ... 2345 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •