Sayfa 5/5 İlkİlk ... 345
Arama sonucu : 40 madde; 33 - 40 arası.

Konu: En iyi yatirim egitim

1. Benim hayatım başlı başına hikaye. Eminim ki çoğu yaşıtlarım da o dönemlerde ( 1970 li ) aynı sıkıntıları yaşamıştır. Ama hiç bir zaman kendi hayatımla ilgili keşkelerim olmamıştır. Benim dışımda gelişen olaylar nedeniyle hayatım değişse de , bu duruma isyan ederek veya sebep olanları lanetleyerek karşılık vermedim. Aksine ; Onların kapasitesizliği ve devlet görevlilerinin ilgisizliği nedeniyle bunların olduğunu kavrayarak, aynı şeylerin çocuklarım için tekerrür etmesini engelledim.
    Kız çocuğu okumaz diyecek kadar dar görüşlü olan babama halen ( 95 yaşında ) bebek gibi bakıyorum. O nun okutmak istemediği, benim zorumla okutulan ve avukat olan kız kardeşimi görmek istemiyor. Sevmediğinden değil, o nun karşısında ezildiğinden, utandığından. Yine Yatılı okuduğum ( öğretmen lisesi ) lisede ki biyoloji öğretmenin beni çok sevdiği için ( nasıl sevmekse ) '' sen okul birincisisin ama, tıp okuyamazsın, babanın durumu malum, sen en iyisi astsubay ol. Hem devlet okutur, hem de bir yılda maaşa geçersin '' diyerek layık gördüğü durum karşısında , - hocam sizden para değil, akıl desteği istemiştim ama maalesef sizi gözümde fazla büyütmüşüm. dedim. İstanbul çapayı, çalışarak okudum. Son sene , yatılı okuduğum liseyi ziyarete gittiğimde , biyoloji öğretmeni herkesin içinde özür diledi. Ben de o nun bu davranışı karşısında '' Hocam, sayenizde hayatı öğrendik '' diyerek elini öptüm.
    Daha neler neler..... herkese iyi geceler.

Ahmetg Guest
    Robert Koleji nin yilligi 71 bin TL

3-4 sene once ABD de bizim sehire gelmis bir arkadas ve onun yaninda tanimadigim bir cocuk tanidim. 28 yaslarinda devletin bilmemne mustesarliginda falan calisiyordu. O zaman yani 2013 tu sanirim maasini sormustum 3 bin TL abi dedi. Nereden mezunsun diyince Robert College sonrada Bogazici Univ dedi

Dedimki benim zamanimda 20-30 sene once bu okullardan cikanlar Sabanci ya Koc a CEO olur en kotusu ABD ye gelir doktora yapardi

Cevap; abi onlar gecmiste kaldi ben devlete girdigim icin sukrediyorum. 3 bin TL az maz ama arkadaslarima bakiyorum ozel sektorde surunuyorlar ve oyle senin dedigin gibi herkes ABD ye kacamiyor. Ozel sektorde vahsi bir yapilanma var cok calistiriyorlar ve az para veriyorlar.

---------------------

Bu cocuk dusunun gittigi okullari, OYS kaldiysa neyse yeni adi neyse, 1.5 milyon kisi arasinda ilk 300-500 lere girmis super zeka cocuklar. Ama yaptiklari islere bak.

Turkiyede issizlik vahim galiba

Maalesef genc nesil olarak cok fazla okudugumuz soylenemez. Universitede bir hocam "bana sormayin, acin mevzuati okuyun" derdi. Kantinde oturup aksama kadar tavla atan gencleri bile bir sekilde mezun ettiler. Simdi baktim 13 sene oncesine gore bolumun kontenjani %70 artmis. Inanilmaz bir rakam. Fiziksel kosullar ayni, hocalarin sayisi, lab ekipmanlari, derslikler hepsi ayni. Sadece sayi artmis. Bu da ister istemez kaliteyi dusuruyor. Kendini iyi yetistiren guzel sirketlere ya da yurtdisina gidiyor, digerleri dusuk maasa talim ediyor.

Fazla sayi-dusuk kalite ise yarasaydi, kalabalik ulkeler bilim ve teknolojide on planda olurdu. Olmasi gereken optimum sayi-yuksek kalite. Eger ögrenci basit bir odevi yapamiyorsa, kopya cekiyorsa ve zayifsa mezun olmamasi lazim. Uzun vadede onu da kazanmak icin problemin nedeni arastirilip, dogru yonlendirmek gerekli. Simdiki kaliteye gore tesekkur belgesi katilim sertifikasi ayarinda. Ogrenciler belki yerel sinavlarda yuksek basari gosteriyor olabilirler ama PISA testlerinde nal topluyorlar. En tehlikeli seylerden birisi de insanin kendini kandirmasidir. Biz toplumca bakalim ne kadar kandiracagiz kendimizi.

Sayin Mahfi Egilmez'in guzel bir yazisi var bu konuda. "Merdiven alti Ögretim". Asagidaki baglantidan ulasabilirsiniz:

Ilgili yazi

Yazida niceliksel olarak ögrenim olanaklari gelisse de kalitenin dustugunden soz ediyor hocamiz. Sosyal medyada ögretimin bireysel olarak kurtulus recetesi olduguna iliskin yazilar daha fazla gozume carpar oldu. Bilincli aileler iyi ögrenimin sart oldugu icin sartlarini zorlayarak da olsa, cocuklarina en iyi imkanlari saglamaya calismaktalar. Talep fazla oldugu icin de boyle niceliksel bi genisleme kacinilmaz. Tabi universite sayisinin artmasini sadece bi arz-talep dengesine baglamak dogru olmaz.

Peki iyi bir kariyer icin özel okullara binlerce TL vermek sizce dogru mu? Cocuklarimizi sadece özel okullara göndermemiz basariyi garantiler mi? Iyi olanaklar ve basari arasinda dogru bir korelasyon oldugunu farkli yayinlardan bulabilirsiniz. Surada ilginc bir makale var:

Ilgili Makale

Makaleye gore cocugun ögreniminde ailenin de dogrudan konuya mudahil olmasiyla birlikte devlet okulu ve ozel okullar arasinda uzun vadede pek fark yok. Burada dikkat edilmesi gereken husus bu calismanin Ingiltere'de yapilmis olmasi ve sadece 1003 ogrenci calismanin parcasi. Arastirmanin metodolojisi, ulkemiz icin gecerli olup olmadigi sorgulanabilir. Fakat dikkat cekmek istedigim husus Sy. Ihtiyar gibi takip etmedigimiz takdirde bu isin salt parayla cozulemeyecegi. Gecen gun yegenlerimin ogrenimi hakkinda konusurken abim veli Whatsapp gruplari oldugunu ve ogretmenin odevleri velilerle de paylastigini soyledi. Ogrenciyi takip etmek acisindan inanilmaz bir kolaylik. Onceki gibi gelismeleri her donem yapilan veli toplantilarindan ogrenmenize gerek kalmadan, anlik bilgiye ulasabiliyorsunuz.

Bir diger konu da velinin cocuguyla birebir calismasi. Ilkokuldayken babam aksamlari oturur gunde 1-2 saat matematik calistirirdi. Bu da konulari diger arkadaslardan once ogrenmeme ve sinifta ozguven kazanmami sagladi. Bu durum diger derslerdeki basariyi da etkiledi ve zamanla bir aliskanlik haline geldi. Özel hoca tutsak bu kadar etkili olmazdi, cunku surekli gozetim altindaydim. Özetle iyi imkanlar saglamak kadar, birebir ilgi de cok onemli ve cevremden gordugum kadariyla bu konuyu hep atliyoruz.

5. Anlayarak Hızlı Okuma kursları konusunda tecrübesi olanlar tecrübelerini paylaşırsa memnun olurum.

6. DopingHafıza konusunda bilgisi veya deneyimi olan var mı?

7. Başarı parayı getirmeli bence

Duhul
    Jun 2018
    İkamet
    tekirdağ
    Gönderi
    77
    her yazılanı okuyamasamda ilgimi çekenler hoş ve bilgilendirici olmuş hocam. elinize sağlık teşekkürler.

Sayfa 5/5 İlkİlk ... 345

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •