Sayfa 820/825 İlkİlk ... 320720770810818819820821822 ... SonSon
Arama sonucu : 6593 madde; 6,553 - 6,560 arası.

Konu: ECILC - Eczacıbaşı İlaç

1.  Alıntı Originally Posted by noreply Yazıyı Oku
    Gözünüz aydın, faaliyet raporu yayınlandı. Ebitda karı topluluk için 1,6 mia düzeyine gelmiş.
    öncekini bilmeyince benim için bişey ifade etmedi bu rakam

2. Geçen yılın raporu sayfasında var. 960 mio gibi bir rakamdi sanırım. Yanlız celiskili gibi görünen rakamlar var. Geçtiğimiz yıl 11,5 mia ciro bildirmişlerdi. Bu yıl 8,8. Gene de Lira ve Euro bazında büyüdüklerini iddia ediyorlar. Ciroyu boşverin. Karlılık var mı, temettü için yeterli nakit birikimi sağlanıyor mu? Bizi ilgilendiren tarafı özellikle bu ikisi. Kar varsa, nakit toplayabiliyorsa borsaya da yansıması olur.

3.  Alıntı Originally Posted by noreply Yazıyı Oku
    Geçen yılın raporu sayfasında var. 960 mio gibi bir rakamdi sanırım. Yanlız celiskili gibi görünen rakamlar var. Geçtiğimiz yıl 11,5 mia ciro bildirmişlerdi. Bu yıl 8,8. Gene de Lira ve Euro bazında büyüdüklerini iddia ediyorlar. Ciroyu boşverin. Karlılık var mı, temettü için yeterli nakit birikimi sağlanıyor mu? Bizi ilgilendiren tarafı özellikle bu ikisi. Kar varsa, nakit toplayabiliyorsa borsaya da yansıması olur.

1.6 milyar çok iyi bir rakam, ikinci çeyrekte holdingden gelecek olan temettü miktarından tam anlarız ancak.
    Ama yabancılar bu faaliyet raporunda olumlu tarafları görüp hissede yeni pozisyonlara başlarsa hisse için iyi olur.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir.!!!

4. Geçen seneye göre FAVÖK ve BÜYÜME %90 oranında artmış, olağanüstü bir büyüme, buna yabancılar kayıtsız kalmaz diye düşünüyorum. Rapor ingilizce yani yabancılara yönelik olduğu için kayıtsız kalmazlar dedim.
    Ekteki tabloda sektörlerin geçen seneye göre olan büyüme rakamları mevcut. Satışlar da %32 artmış, en çok da doğal madenlerde ciro olmuş.

5. Yine de gelecek olan bilançoda holdingden buna gelecek temettü rakamını görmeden bu rakamlara inanmam., şirket olan güvenim kalmadı.

6. Holdingin dağıttığı temettünün toplam holding karlılığı ile bir ilşkisi yok çoğu zaman. Benim gördüğüm Holding, İlaç ve Yatırımdan aldığı temettünün üstüne cüzi bir miktar koyuyor ve temettü dağıtıyor. O temettünün & 37.28 i ilaca ve % 11.5 u yatırıma gidiyor.
    Bu yıl ilaç ve yatırımdan holdingin aldığı temettü 166 milyon TL . Bu hesapla holding 200 milyon civarında temettü dağıtsa ilaca 74 milyon tl temettü gelmesi gerekir. Benim tahminim bu.

Eğer gerçekten holding genel karlılığından temettü dağıtsa mesela Genel karlılığı 1.6 milyar, bunun & 25 ini dağıtıyor olsa 400 milyon temettü dağıtır. İlaca 150 milyon düşer. o halde de İlaç verdiği temettünün 2 katını vermiş olurdu. Ama böyle bir durum yok. Holding yıllardır kendi karından bir şey koklatmıyor. Varsa yoksa ilacın parasını tırtıklıyor. O yüzde yabancılar pes edip çıktılar.

7. 2015 yılında 59 milyon
    2016 yılında 99 milyon
    2017 yılında 71 milyon
    2018 yılında ????

Eğer verdikleri 2018 rakamları doğruysa verecekleri temettü geçen seneden çok fazla olması gerekir. Yani karlılığa göre rakamlar değişebiliyor sn. Bezginbekir.
    Ama yatırımcıya bilgi verme zorunluluğu olmadığı için kılıfına uydurup istedikleri rakamı vermeleri mümkün.

8. Temettü dağıtırken vergi planlaması da yapıyorlar. Sn Bezginbekir'in yazdığı gibi ilaç tarafını soguslemek en basit ve kisa yolu olan yöntemdir. Bence onemli konu hissedar haklarının baki olmasıdır. Kâğıt üstünde bile olsa şimdilik baki görünüyor.

Sayfa 820/825 İlkİlk ... 320720770810818819820821822 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •