Sayfa 300/322 İlkİlk ... 200250290298299300301302310 ... SonSon
Arama sonucu : 2573 madde; 2,393 - 2,400 arası.

Konu: AKGRT - Aksigorta A.Ş.

1. KAP: AKGRT [ ] AKSİGORTA A.Ş. Bilanço

Orjinal Link:

https://www.kap.org.tr/Bildirim/1053893
    Dosyalar:

https://www.kap.org.tr/ek-indir/4028...8283aaa2ca53df

Bilanço 2022-06-30 2021-12-31
    "Hayalleriniz için sessiz bir şekilde savaşın. Çünkü onları gerçekleştirirken yaratmış olduğu etki insanların tahammül edemediği bir şeydir."

2. Bilanço yorumu olan? Sanki çok kötü bir bilanço gibi ama çok anlamıyorum sigorta şirketi değerleme konusunda.

3.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Bilanço yorumu olan? Sanki çok kötü bir bilanço gibi ama çok anlamıyorum sigorta şirketi değerleme konusunda.
    Vallahi ben de bu koskoca sigorta şirketinin hiç yatırımcısı yok mu merak ediyorum. 190 küsür milyon zarar daha yazdı son çeyrekte. Yatırımları e aktif büyüklüğü ciddi derecede artıyor. Artıyor ama yatırımların dönüşleri kısa vadeli olmayacak anladığım kadarıyla. Şirketin ciddi bir borcu yok. Alacakları sağlam. Ama şu reunans mı rezunansmı her ne haltsa oraya veriyor parayı. Peki bu para hiç mi geri dönmüyor anlamıyorum.

Keşke bir uzman çıkıp sigorta şirketi nasıl değerlenir bir anlatsa...

4.  Alıntı Originally Posted by Jumalus Yazıyı Oku
    Vallahi ben de bu koskoca sigorta şirketinin hiç yatırımcısı yok mu merak ediyorum. 190 küsür milyon zarar daha yazdı son çeyrekte. Yatırımları e aktif büyüklüğü ciddi derecede artıyor. Artıyor ama yatırımların dönüşleri kısa vadeli olmayacak anladığım kadarıyla. Şirketin ciddi bir borcu yok. Alacakları sağlam. Ama şu reunans mı rezunansmı her ne haltsa oraya veriyor parayı. Peki bu para hiç mi geri dönmüyor anlamıyorum.

Keşke bir uzman çıkıp sigorta şirketi nasıl değerlenir bir anlatsa...
    Aynen ben analiz yaparım yapmasına ama banka bile değil hizmet ve sanayi sektörüne yaparım. Onu da iyi yaparım övünmek gibi olmasın.

Sikorta deyince ters ayakta kaldık bir şey diyemiyorum. 2.56 dan da çok iyi yerden aldık, (şansa) ama az aldık, eccuk daha alacağım, bilanço kötü gelince korktum, ama kağıt da düşmeyince 2.99 yazıldım, onu da vermeyince pek üzüldüm. Bilemedim. Kime de çıkıp aydınlatmıyor herhalde moraller bozuk kimse de kalmamış.

İyi bir durum herhalde bilemedim.

5.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Aynen ben analiz yaparım yapmasına ama banka bile değil hizmet ve sanayi sektörüne yaparım. Onu da iyi yaparım övünmek gibi olmasın.

Sikorta deyince ters ayakta kaldık bir şey diyemiyorum. 2.56 dan da çok iyi yerden aldık, (şansa) ama az aldık, eccuk daha alacağım, bilanço kötü gelince korktum, ama kağıt da düşmeyince 2.99 yazıldım, onu da vermeyince pek üzüldüm. Bilemedim. Kime de çıkıp aydınlatmıyor herhalde moraller bozuk kimse de kalmamış.

İyi bir durum herhalde bilemedim.
    Bilanço sonrası ben de aldım, rahat ol, seneye iki katına satarız

Senin meşhur lafın varya, bu millet ucuz mal almaz
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

Merhaba Xxx Bey,

-Şirketinizin bilançolarında hisse senedi yatırımı gözüme çarpmakta. Gördüğüm kadarıyla ilk çeyrekte 150milyon TL civarında bir hisse alımı gerçekleştirilmiş.
    -Hangi hisselere yatırım yapıldı?
    Yatırımlarımızı hem fon üzerinden hem de spesifik gerçekleştiriyoruz. Dağılım aşağıdaki gibidir:
    AK3 Hisse Fonu : 45m TL
    ADP Banka Endeksi Fonu : 18m TL
    AFT Yabancı Hisse Fonu : 40m TL
    BIST-100 hisse senetleri: 45m TL

-Yatırım yapılan hisseler için öngördüğünüz bir vade var mı?
    Her yatırımı ve yatırım konseptini kendi içinde değerlendiriyoruz. Bu nedenle vadeleri yatırım temalarının geçerliliğine göre değişken ve dinamik takip edilmektedir.

-Trade ederek bir kar etme politikası izleniyor mu yoksa uzun vadeli yatırım mı planlanıyor.
    Yapılan hisse senedi yatırımlarında vade konusu şirket veya yatırım konseptinin konjonktürel durumları, finansal yapıları, yeni yatırımları, ileriye dönük kar potansiyeli, sektör yapısı ve sektör içindeki rekabet avantajı gibi koşullara göre değişkenlik gösteriyor. Ayrıca yapılacak yatırım öncesi şirketlerin yatırımcı ilişkileriyle de görüşülerek genel durumları değerlendirilmektedir. Diğer taraftan endeksin kendisi de ulusal ve uluslararası konjonktüre göre analiz edip pozisyon almaya gayret ediyoruz. Endeks tarafında Ağustos’a kadar aşağı yönlü baskının devam edeceği ancak hisse bazlı ayrışmalar yaşanacağı ve genel bir trend oluşumu öncesi trade fırsatı oluşturacağını düşündüğümüz için bu dönemde trade sıklığımızın arttığını ifade edebiliriz. Ayrıca analizlerimiz içinde düşüş baskısının artacağı sinyali alınırsa hisse pozisyonumuzu sıfırlayıp, opsyion veya vadeli işlemler kullanılarak iki tarafta da tabi ki portföy dağılımının risk kuralları içinde pozisyon alabiliyoruz.

-Satılmaya hazır EUROBOND değerlerinde de ciddi bir artış görmekteyim.
    -Alım yaptığınız EUROBOND'ların tamamı borsa rayicine sahip mi?
    Aldığımız Eurobondların %85’i sık trade edilen dolar cinsi devlet tahvillerinden oluşmaktadır. Diğer %15’i ise 90%’ı banka, 10%’u yurt içi sanayi ve enerji şirket eurobondlarından oluşmaktadır.

- Bilanço döneminde değerleme yaparken alım yaptığınız tarihteki değeri ile mi değerleme yapıyorsunuz yoksa borsa rayici ile mi?
    31 Mart itibariyle %50’si Hold to Maturity, %50’si Available For Sale şeklinde muhasebeleştirilmektedir. İki hesaplama yönteminde de alınan tarihlerdeki iç verim üzerinden gelir tablosuna yansımaktadır. AFS’de satış gerçekleştirebiliyoruz, HTM’de ise vade sonuna kadar tutulmaktadır.

-Alım yaptığınız EUROBOND'ların alım miktarları, alım tarihi ve ISIN kodlarını paylaşabilir misiniz?
    İlk çeyrek itibariyle alınan Eurobond’ların tarih ve nominalleri aşağıda yer almaktadır.

image003.png

-Bedelli sermaye artışı ile alakalı olarak, gelecek sermayenin ne şekilde değerlendirilmesi planlanıyor? Kısaca bahsedebilir misiniz?
    Sermaye artışından şirkete girecek fon tutarı tamamen finansal yatırımlarda kullanılacaktır. Sermaye artışının amacı sermaye yeterlilik oranını yükseltmektir.

10 Ağustos mailinizdeki sorularınızın yanıtlarını da aşağıda bilginize sunarız:

Lakin, satır arasında sigorta zararının önümüzdeki dönemde daha da artma ihtimali olduğu belirtilmiş.
    Bedelli sermaye artırımı sonrası gelen parayı hangi yatırım araçlarında değerlendirmeyi planlamaktasınız? – Bedelli sermayeden yaratılacak fonun enflasyona karşı değerinin korunması amacıyla dövizli varlıklara yatırılması planlanmaktadır.
    Enflasyon artışı herkesin gözü önünde olmuşken, neden alternatif yatırım araçlarına yönelmediniz? (Hisse senedi, Eurobond vs. ). – 2022 yılının ilk 6 ayında yatırım portföyümüzde Eurobond payını %25’den %35’e çıkarttık, TL olarak bakıldığında Aralık sonunda 1,0 milyar TL’den Haziran sonunda 1,6 milyar TL’ye çıkmış durumda. Hisse senedinin portföydeki payı YK’nın risk iştahı ile belirlenen yatırım politikası ile tespit edilmekte. Fonu yurtiçi yurtdışındaki tüm varlıkları dikkate alarak aktif şekilde yönetiyoruz.

image004.png

Ülkede yakın gelecekte dövizin hızla yükseleceği öngörüsü sokak aralarında konuşulurken, döviz pozisyonunuzdaki yapmış olduğunuz artışı yeterli buluyor musunuz? – Döviz pozisyonunda 2021 sonunda 68m USD olan net bilanço döviz pozisyonu, 2022 Haziran sonunda 86m USD seviyesinde gerçekleşmiştir. Döviz pozisyonunda artış gündemimizde olan bir konudur.

Üretilen primlerin tümü döviz vadeli hesabında tutuluyor olsa dahi bu kadar zarar yazılmazdı sanıyorum. Son dönemde ülke olarak döviz bazında fakirleşirken, araç maliyetleri dövizdeki artışın çok üzerinde gerçekleşmedi. Yani asgari ücret artışı son 6 ay hariç dövizin gerisinde kalmışken bu durum doğru yatırımlar ile aleyh değil lehinize olarak değerlendirilmeliydi.Bu konuda üzgün olduğumu belirtmek isterim. – Yatırım portföyünün tamamını döviz olarak yönetemiyoruz, sermaye yeterliliğinde net döviz pozisyonunun bir çarpanı oranında sermaye ihtiyacı çıkıyor, maksimum değil optimum dengeyi bulmayı hedefliyoruz.

Son olarak oluşan bu zararın ne zaman (1-yıl/2yıl...)pozitife döneceği hususundaki öngörüleriniz, zararın telafisi hususunda nasıl bir yol izleneceği ve hangi hamlelerin yapılacağı konusunda bilgilerinizi rica ederim. – Motor branşlarında eski portföyün vadesi doldukça yeni fiyatlamalar devreye girecek, Trafikte tavan fiyattaki artışlarla zarar azalacak, en zor kısmın geride kaldığı görüşündeyiz.

Saygılarımızla;

Aksigorta Yatırımcı İlişkileri Ekibi
    Aksigorta Investor Relations Team

7. Valla kara düzen para kazanıyoruz ne yaptığımız ne halt ettiğimiz belli değil 4 tane daha paket alacaktım 2 pakette kaldık bugün alınırdı onda da buna bakmak aklıma gelmedi kan gövdeyi götürürken. Neyse hakikaten bu millete ucuz mal satamazsın temelci teknikci 6 7 aya dolusur başlığa.

Nasipte yoksa dayak bile yenmiyor abi baksana
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

8. Sanırsam bedelli daha onaylanmadı spk red ederse çok merak ediyorum ne olacak

Sayfa 300/322 İlkİlk ... 200250290298299300301302310 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •