Sayfa 82/322 İlkİlk ... 3272808182838492132182 ... SonSon
Arama sonucu : 2576 madde; 649 - 656 arası.

Konu: AKGRT - Aksigorta A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Piyasa bist i acımasızca fiyatlıyor maalesef.holdingler 3-4 fk larda fiyatlanıyor,bankaları hiç demiyorum bile.
    Herşeye rağmen daha önce dediğim gibi akgrt yi bende iskontolu buluyorum. Yılsonu bilançoya doğru daha netleşir. Ancak umarım temettü kısıtlaması 2021 de devam etmez...
    temetü kısıtlaması bitiyor dostum..öyle bir açıklamayı hatırlıyorum..dediğin hisselerin çıkmamasının bir nedeni de o hisselerin çok derinlikli olmasıdır...ayrıca o hisselerin bir çoğu bist 30 hissesi..bu hisselerde açığa satış vardı bu yüzden de baskılar had safhada idi...bu baskı olduğu için yılbaşından beridir borsaya giren 2 milyona yakın yatırımcı o hisselere bulaşmadılar...çünkü bu yatırımcı gurubu risk alıp çok kazanmak istiyordu..

1 ekimden sonra bist-30 dışındaki hisselere gelecek açığa satış uygulaması , temelsiz çıkan o hisselere satış getirecektir...işte 2 milyon yatırımcı o hisselerde darbe almaya başladığında ister istemez güvenli liman arayışına gireceklerdir..güvenli limanlar da temeli sağlam olan ve hala ederinin altında olan hisseler olacaktır....işte bahsetiğin hisseler bu süreçte canlanacaklardır..

2 milyon yeni yatırımcı ise 1-2 yıl içinde alacakları darbeler ile sayıları çok azalacak...tahminen 1 milyona düşerler..zaten bist yönetimi biraz da bu yatırımcıları terbiye etmek amacı ile açığa satış kuralını getirdi...yoksa değeri çok uçuk rakamlara giden hisseler çoğalacaktı..bist yönetimi bu kadar itibar kaybını göze alamadı..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2. https://www.bloomberght.com/konuk/vi...smeyecek/63388

Bir katkıda benden olsun, ben dinlemiştim, dinlemeyenlerin işine yarar.

3.  Alıntı Originally Posted by dobra Yazıyı Oku
    https://www.bloomberght.com/konuk/vi...smeyecek/63388

Bir katkıda benden olsun, ben dinlemiştim, dinlemeyenlerin işine yarar.
    Söyleşi 5 martta gerçekleşmiş oysa 16 martta türkiyede ilk korona vakalarının görüldüğü açıklandı..sonrasında da malumunuz herşey çok değişti...beklediği büyüme rakamlar çok aşıldı..çünkü pandemi ile birlikte çok şey değişti...

ama şimdi videoya baktığımda çok güzel bilgiler görüyorum..sektörün üzerinde büyüme rakamları oluşmuş 2019 yılında....2020 yılına baktığımızda bunun devam ettiği görülüyor...

videoda bir ilginç nokta da şu 5 mart tarihinde gerçekleşmiş söyleşi ..söyleşinin ilk dakikalarında ekranda aksigortanın fiyatı görünüyor 6,68 da...yani daha 7 ay önceki fiyatı bile o civardaymış..oysa geçen sürede hisseler 3-5 kat arttılar..
    Son düzenleme : keko; 26-09-2020 saat: 10:33.
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

4. videoda yetkili pazar paylarının arttığını ve sektör üstü bir performans sergilediklerini rakamlar ile açıklıyor..bu sektörü pek tanımadan bir önceki yorumlarımda aksigortanın tahvillere koyduğu nakitten söz ettim...meğer aksigortanın 2019 yılındaki gelirlerinin %70 i finansal gelirlerden oluşuyormuş (devlet tahvili..v.b ) %30 da sigorta gelirlerinden oluşuyormuş...

2020 yılında faizlerin düşmesini öngörerek finansal gelir kayıplarını telafi etmek için sigortacılık karını artırmaya yoğunlaşmışlar...bu yıl gelen rekor karlar faizlerin düşük olduğu bir ortamda gelmiş..demek ki faizler arttığında artan piyasa payları ile birlikte karları daha da yükselecek...döviz çıktıkça enflasyon artar, enflasyon arttıkça da faizler artar...faizler arttıkça da aksigortanın karı artar..

sigorta şirketlerinin faiz ile bu kadar içli dışlı olmaları pek hoşuma gitmiyor...benim yatırım anlayışımdan dolayı...ama faize sıcak bakanlar için aksigorta bayağı güzel hisse..

Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    geçen yıl son çeyrekte en yüksek karı yapmış...son üç yılda ise karının %54-58 lik bir kısmı ikinci yarıyılda gerçekleşmiş...o yüzden de 2020 yılı için hesapladığım 586 milyonluk kar makuldur ve bu güne kadar bu şekilde hesapladığım kar tahminleri de çok az yanıldı...ben yanılma payı olarak en fazla artı veya eksi 25 milyon diyorum...

kalan iki çeyrekten 300 milyon kar çıkarırsa zaten tahminlerimiz gerçekleşecektir...bu aralar aksigorta fk 5 ten fiyatlanıyor,tursg ise fk 6 lardan ,ray sigorta ise fk sı uçmuş...öyle bir kar gelirse şu anki 5 fk dan bile hesaplanırsa 586*5=2,930 milyar piyasa değeri ( ki zaten şirketin devlet tahvillerinde 2,5 milyar tl sinin olduğunu söylenmiş geçmiş topik sayfalarında ) ortaya çıkar ve bunu da ödenmiş sermayeye böldüğümüzde /306 =9,57 tl lik fiyat ortaya çıkıyor...

fk 7 aslında makul bir seviyedir ki o miktarda da hissenin fiyatı 13 civarı çıkıyor...tursg gibi fk 6 dan hesaplanırsa o vakit de 11,5 tl lik borsa fiyatı ortaya çıkıyor...

önümüzdeki aylarda dövizde çıkışlar bekleniyor...endekste ise düşüşler..böyle bir ortamda sigortalar düzeltmelerini bitirmiş ve yeni yeni atak yapmaya başladığı bir ortamda kendini buluverir...özelikle aksigorta teknik olarak çok sıkışmış..bu tür sıkışmalar ardından büyük patlamalar oluştururlar...benim tahminim artık eylül ayının sonundan itibaren üçüncü çeyrek beklentileri satın alınmaya başlanacak..bu teknik ile bu kar ile aksigortanın prim yapmaması mümkün görünmüyor...kişisel görüşüm 10,00-13,00 aralıklarını üçüncü çeyrek verileri gelmeden hemen önce göreceği şeklindedir..
    İnşallah dediğiniz gibi olur yılsonu kr sn. Keko. Ancak pandemide 1.q 90 iken birden 148 milyona çıktı 2.q. pandemi etksi araç hasar azalmadı diye herkes bilir.işte son 2 q. Böyle bir performans umarım olur. Ben muhafazakarca yaklaşıyorum, 500 üstünü kimi bankalar açıklamıyor.

6. videodan bir şey daha anlıyoruz ev ve otomobil satışları sigorta şirketlerini olumlu etkiliyor...bu yıl haziran ,temmuz ve ağustos aylarında rekor ev satışları oldu...otomobilden ise haberim yok ama sanki onlar da çok satıldı...bu durumda üçüncü çeyrek karı da çok güzel gelebilir..

merkez bankası malum geçen gün 200 baz faiz de artırdı..bundan sonraki süreçte daha da artıracak görünüyor..

böylece dördüncü çeyreklerde finansal gelirleri ile beraber sigortacılık sektöründe kapmış olduğu pazar payı ile beraber güzel bilançoların devamı gelecek görünüyor...aksigortanın yönetimi çok dinamik görünüyorlar...zaten bu yüzden de sürekli agresif büyümüşler...

hisse temel ve teknik yönden bayağı uygun görünüyor...yalnız faizden para kazanması benim hoşuma gitmedi...bu hisse üçüncü çeyrek verilerinin açıklanma arafesinde rahatlıkla 10,00-13,00 civarlarını görür kanaatindeyim...

Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku

sigorta şirketlerinin faiz ile bu kadar içli dışlı olmaları pek hoşuma gitmiyor...benim yatırım anlayışımdan dolayı...ama faize sıcak bakanlar için aksigorta bayağı güzel hisse..
    Ana iş sigorta, gelir primle. Faize değil, sigortaya sıcak bakıyoruz. Bütün şirketler faizle çekip, parayı bankalara basıyorlar. Faizle iş yapmayan galiba bir tek bimdir, kozal , gozdedir. Onlarda katılım bankacılığı faiz sistemine basıyor.

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Bildiğim kadarıyla Ansgr nın anhyt gibi bir iştiraki var. Ancak akgrt nin bes sistemine dahil bir iştiraki yok.
    Yanlış mıyım?

Ucuz pahalı konusundan farklı olarak ölçek ve yapılanma farklılığı varmış gibi geldi.
    Evet doğru ansgr anhyt ın yüzde 20 sine sahip. Ana ansgr anhyt tan gelen karı çıkarınca pek kar etmiyor. Ama fk 7 biz 4.9

Sayfa 82/322 İlkİlk ... 3272808182838492132182 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •