Sayfa 83/322 İlkİlk ... 3373818283848593133183 ... SonSon
Arama sonucu : 2575 madde; 657 - 664 arası.

Konu: AKGRT - Aksigorta A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by RLC44 Yazıyı Oku
    Evet doğru ansgr anhyt ın yüzde 20 sine sahip. Ana ansgr anhyt tan gelen karı çıkarınca pek kar etmiyor. Ama fk 7 biz 4.9
    aksigorta fk 4,9 ...anadolu sigorta fk 7....tursg fk 6...tabi bu rakamlar sigorta sektörü bu aralar düzeltme sürecinde olduğu için oluşan rakamlardır...ama yine de oluşan rakamlardan görüldüğü üzere fk 7 bu sektör için ne pahalı nede ucuz bir rasyodur..

buna istinaden hesap yaptığımda ben borsadaki fiyatının 10-13 tl olması gerektiğini düşünüyorum...

temettü miktarı da galiba sürekli dağıtılabilir karın %80 i olmuş bu güne kadar...eğer bu yılın sonunda 586 milyon kar yapar ise ve ....bunun da %80 i ni dağıtır ise 468 milyon dağıtacak demektir...buda hisse başına bürüt 1,5 tl demektir..(yanlışım varsa düzeltin dostlar )

bu durumda hissenin fiyatının da söylediğim aralıklara gitmesi gerekiyor diyor mantık...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2.  Alıntı Originally Posted by RLC44 Yazıyı Oku
    Ana iş sigorta, gelir primle. Faize değil, sigortaya sıcak bakıyoruz. Bütün şirketler faizle çekip, parayı bankalara basıyorlar. Faizle iş yapmayan galiba bir tek bimdir, kozal , gozdedir. Onlarda katılım bankacılığı faiz sistemine basıyor.
    şirket yetkilisi toplam gelirimizin içindeki finansal gelirin payı %70 tir diyor...benim bildiğim bu finansal gelir devlet tahvili faizidir..ben böyle anlıyorum...acaba yanılıyor muyum ??
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. https://www.youtube.com/watch?v=ngwBRSWnrrY

burda aksigorta ve anadolu hayat hisselerinin temettü verimi karşılaştırılmış...aksigorta karının %90 nını dağıtıyormuş..

Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    şirket yetkilisi toplam gelirimizin içindeki finansal gelirin payı %70 tir diyor...benim bildiğim bu finansal gelir devlet tahvili faizidir..ben böyle anlıyorum...acaba yanılıyor muyum ??
    Evet haklısınız sn keko. Ama bu iş öyle bir işki, o kadar para kazanmışlarki bu durum çıkmış diyebiliriz. Şöyle düşünün eggub 10 sene temettü dağıtmamış kasada 1 milyar nakit olsun, kendisi ort 100 milyon kazanıyor ama devlet tahvilinden 130 milyon geliyor mesela. Buda aynen öyle sonuçta 3 milyar prim üreten bir şirket. Yada kozal kasada 5.5 milyar nakit var, karın 600 700 milyonu zaten katılım faizinden geliyor tıko. Şu an zaten kar dağıtamıyor sahiplik sorunundan dolayı. Yani kozal 2 sene böyle gitse altın çıkarmaktan çok katılımdan para kazanacak

Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    https://www.youtube.com/watch?v=ngwBRSWnrrY

burda aksigorta ve anadolu hayat hisselerinin temettü verimi karşılaştırılmış...aksigorta karının %90 nını dağıtıyormuş..
    Ana sözleşmede yarısını özel bir durum yoksa dağıtır diyor

6.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    videoda yetkili pazar paylarının arttığını ve sektör üstü bir performans sergilediklerini rakamlar ile açıklıyor..bu sektörü pek tanımadan bir önceki yorumlarımda aksigortanın tahvillere koyduğu nakitten söz ettim...meğer aksigortanın 2019 yılındaki gelirlerinin %70 i finansal gelirlerden oluşuyormuş (devlet tahvili..v.b ) %30 da sigorta gelirlerinden oluşuyormuş...

2020 yılında faizlerin düşmesini öngörerek finansal gelir kayıplarını telafi etmek için sigortacılık karını artırmaya yoğunlaşmışlar...bu yıl gelen rekor karlar faizlerin düşük olduğu bir ortamda gelmiş..demek ki faizler arttığında artan piyasa payları ile birlikte karları daha da yükselecek...döviz çıktıkça enflasyon artar, enflasyon arttıkça da faizler artar...faizler arttıkça da aksigortanın karı artar..

sigorta şirketlerinin faiz ile bu kadar içli dışlı olmaları pek hoşuma gitmiyor...benim yatırım anlayışımdan dolayı...ama faize sıcak bakanlar için aksigorta bayağı güzel hisse..
    Bu işin bencesi olmaz ya
    sigorta sektörünü hemen hemen bankacılık sektörüyle eş değer görüyorum
    günümüz alimleri kredi kullanmaya zaruret karşısında cevaz verip caizdir diyebiliyorlar
    malum enflasyonist ortamda kimse kimseye borç para veremiyor, doğrusu bir yakınından tl olarak borç almayı da caiz görmüyorum
    alan kişi karlı borcu veren kişi mağdur oluyor
    yıllar önce bir yakınıma elimde olan doları bozdurup borç vermiştim, para bana geri döndüğünde 1/4 dolar ancak alabilecek durumdaydı oda yanlış, maaşımla kıyasladığmda da daha vahim sonuçtu.

Ayrıca röpörtajda yakın gelecekte temettü ödeneceğinide söylüyor, sanırım o gördüğünüz fiyat temettü den önceki fiyat
    hisselerdeki prime göre bir şey ifade etmez.

7.  Alıntı Originally Posted by dobra Yazıyı Oku
    Bu işin bencesi olmaz ya
    sigorta sektörünü hemen hemen bankacılık sektörüyle eş değer görüyorum
    günümüz alimleri kredi kullanmaya zaruret karşısında cevaz verip caizdir diyebiliyorlar
    malum enflasyonist ortamda kimse kimseye borç para veremiyor, doğrusu bir yakınından tl olarak borç almayı da caiz görmüyorum
    alan kişi karlı borcu veren kişi mağdur oluyor
    yıllar önce bir yakınıma elimde olan doları bozdurup borç vermiştim, para bana geri döndüğünde 1/4 dolar ancak alabilecek durumdaydı oda yanlış, maaşımla kıyasladığmda da daha vahim sonuçtu.

Ayrıca röpörtajda yakın gelecekte temettü ödeneceğinide söylüyor, sanırım o gördüğünüz fiyat temettü den önceki fiyat
    hisselerdeki prime göre bir şey ifade etmez.
    sana katılıyorum dostum...ekrandaki 6,68 fiyatı da temettü verilmeden önceki fiyattır...

helal olsun kekocan
    ölmüş topiklere can getiriyorsun.
    ben insanlığın basit temel taşıyım.
    beni yıkan kendi saltanatını yıkar.(şahanşahna)

Sayfa 83/322 İlkİlk ... 3373818283848593133183 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •