Sayfa 104/322 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204 ... SonSon
Arama sonucu : 2575 madde; 825 - 832 arası.

Konu: AKGRT - Aksigorta A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by RLC44 Yazıyı Oku
    Ben bu konuda cahilim sn diproyal. Hiç anlamıyorum. Brüt mü fazlalık mı hiç bilmem. Kasko şirketim olsa idi batırırdım kesin. Ama büyümeye yıllık vazda bakmak gerek evet haklısınız da şunu hiç anlamadım beynim yandı. Demişsiniz ki prim üretimi fazlalığını nominal olarak değerlendirdiniz sanırım. Bu ne demek brüt prim üretimi ile farkı ne? Ansgr bizden çok mu fazla üretiyor?
     Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Estağfurullah Hocam hepimiz bir birimizden öğreniyoruz.

Prim üretimi fazla olan demek istedim ama diyememişim.

Varsayalım Çinli sigorta devi Ping An 100 milyar prim üretmiş Ak sigorta 25 Aon Türkiye ise 10 milyar üretmiş.

Bu üç firmadan prim üretimi en fazla olan Çinli sigorta devi Ping An en iyi firma diyemeyiz. Karşılaştırma için yapılacaklar büyüme oranı ya da pazar payı gibi daha genel kabul görmüş metrikler vardır.

Sigorta bilançosu alışılmışın dışındadır.
     Alıntı Originally Posted by RLC44 Yazıyı Oku
    Bende onu diyorum zaten, bunlarda bir sıkıntı yok. Nice şirketlerde nide iştirakler yokmuş gibi değerlenir de ansgr nin yüzde 20 lik anhyt ı sebebiyle ansgr daha yüksek fk yı haketmiyor ki temettü verimi az. Anhyt 6 aylık kar 250 yüzde 20 si 50 milyon. Demekki ansgr nin 50 milyon karı burdan geliyor. Ansgr 6 aylık kar 258 çık 50 yi 208 milyon kar üreten bir ansgr diğer tarafta daha az prim ürettiği halde 285 milyon kar eden akgrt.
    Hadi ansgr 258 kar alalım. Sermaye 500. Ama akgrt 306 ve kar 285. Sermayeleri eşdeğer farz edersej ansgr kapanışa göre akgrt nin olması gerekn fiyat 11.66 tl dir. Bariz gerideyiz. Bu fark mutlaka kapanacak.
    Sn. RLC44,

İştiraki olan bir firmanın değerlemesi ile olmayanın değerlemesi ya da temettü ödemelerinden büyüme yöntemi ile değerleme yöntemini bilmiyorum. Buna ek olarak sigorta sektöründe gelecekteki nakit akımlarından bugüne indirgemele net değer bulma yönteminde varsayımlar çok belirsiz geldiği için beceremiyorum.

Ancak siz sanırım bu geleceğe yönelik beklentiler ile firma değerleme konularında nispeten daha deneyimlisiniz. Sigorta şirketlerinde değerleme yöntemlerinde genelde (Excess returns) artan getiri uygulanıyor. Muhtemelen o yöntemle AKGRT için 11.66 TL buldunuz.

Modelinizde kombine oran olarak ne aldınız?

Sektörde pazar payını önümüzdeki 5 yılda iki katına çıkarmak isteyen bir TURSG var bunu modele nasıl entegre ettiniz?

Hedef değeri bulurken öngördüğünüz geleceğe yönelik (geçmiş kar değil) varsayımları paylaşımlarsanız daha çok öğreniriz.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Anlık değerlere göre bakıyorum sn diproyal. Baz olan ansgr. O artarsa bizde 11.66 dan o kadar fazla artmalıyız. Bizim özsermaye az 941m onlar 2400m ama bizim özsermaye karlılığımız ve temettü verimimiz çok yüksek. Verhasıl ansgr 7 tl ise bz 10 tl olmalıyız ölüsü

8.53den aşağıbastılar. Şu an baskıcı bgc partners 207k satışts kemiksiz

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul-Rize
    Gönderi
    2,118

İş 412k satış 136 alış. Geçen hafta 700 bine yakın almıştı. Acaba aynu kişi mi basıyor. Çok hantal kaldı yada baskı var

6. Anadolu Hayat ile Aksigorta portöyümde eşit oranlardaydı. Yeni bir incelemeden sonra Aksigortadaki ağırlığımı epey arttırdım.
    Aldığımda ikisi de aynı fiyattaydı. Şimdi Anadolu Hayat öne geçti.

Alıntı Originally Posted by akturus Yazıyı Oku
    Anadolu Hayat ile Aksigorta portöyümde eşit oranlardaydı. Yeni bir incelemeden sonra Aksigortadaki ağırlığımı epey arttırdım.
    Aldığımda ikisi de aynı fiyattaydı. Şimdi Anadolu Hayat öne geçti.
    Hayırlı olsun. İkisi de iyi, tercih meselesi. Bende tek lot ansgr yok, akgrt yi tek geçiyorum. Yeter çok gitti deyip ansgr altta kalırsa ansgr geçebilirim. Uzın vade.
    Ama çok uyuz bi kağıt, ne hantal kağıtlar gitti, bu gitmedi. İşmenden pahalı iken çok pis tokat yedi.

8.  Alıntı Originally Posted by RLC44 Yazıyı Oku
    Hayırlı olsun. İkisi de iyi, tercih meselesi. Bende tek lot ansgr yok, akgrt yi tek geçiyorum. Yeter çok gitti deyip ansgr altta kalırsa ansgr geçebilirim. Uzın vade.
    Ama çok uyuz bi kağıt, ne hantal kağıtlar gitti, bu gitmedi. İşmenden pahalı iken çok pis tokat yedi.
    Sağolun.
    Bendeki anadolu sigorta değil anhyt. Ismeni de bugün sıfırladım. 3/4 akgrt ve 1/3 anhyt var. Finansal sonuçları bekliyoruz bakalım.

Sayfa 104/322 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •