Sayfa 101/451 İlkİlk ... 519199100101102103111151201 ... SonSon
Arama sonucu : 3607 madde; 801 - 808 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,296
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Fonlari kastediyorum abi fonlarin endeks kiyaslamali getirisine bakarsan neredeyse bist 100 ile ayni cizgiyi ciziyorlar aralarinda cok az farklar var.

Bir froto bir bimas yada bir eregli gibi grafik yok.

Endeks ile fonun getiri frafigi ust uste gelmiscesine benzer.

Dolayisiyla hisse fonlari ha garanti bankasina yatirim yapmissin ha hisse fonuna pek bir getirisi yok.

Ben beklerdimki fonlar en azindan sanayi endeksi gibi getiri uretsin ama oda yok aslinda aldiklari senetlerin cogu bist 30 ve agirlikli olarak bankalar cok fazla trade ettiklerini sanmiyorum cunku kiyaslamali girafikte ayrisma cok az
    Evet haklısın.....durum bu...ben yanlış anlamışım

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    %25 aritmetik olarak eklenmez yıllık getiri hesabına..

mesela "ben %10 kazandım.. devlet de %25 verdi.. %35 getirim var bu yıl" şeklinde düşünenler olabiliyor.. buna inanan insanlar elbette sistem için önemli bir avantaj.

bunu daha once izah etmiştik.. ama matematik konusunda sigorta şirketleri ve hukumet halktaki bu konudaki bilgisizliği iyi kullanıyorlar..
    Ben sistemde değilim fakat sizin hesabınızdaki fark nedir?
    Mesela bu yıl 1000 lira yatırdım sisteme 250 lira devlet verdi. Diyelim ki portföyde 25 getirdi. 250 tl den oradan geldi. 1500 tl olmuyor mu toplam.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,296
     Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Ben iki yıl önce sistemden çıkış yapmıştım.
    Bu yıl yeniden dahil olacakmışız yine çıkış yapabilecek miyiz?
    Yoksa artık zorunlu olarak kalmak zorunda mıyız ?
    Bir iddia ya göre öyle..ama resmi açıklama gelmedi...yada ben kaçırdım

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

4. Katkı fonlarının getirileri Ağustos ayından bugüne faizlerle orantılı olarak % 25' ulaşmış vaziyette...% 75'inin Hazine kağıtlarında tutulma mecburiyeti olduğuna göre önümüzdeki dönemde en kötüsünün getirisinin % 20 olması gerekir...Bunu beceremeyen BES şirketlerini kıçına tekmeyi vurun abi...Bu bahsettiğim % 20 rakamı, Devletin verdiği o beğenilmeyen % 25'in üzerine konulacak...Hatırlatayım da matematiği zayıf olanlar anlasın...Bilale anlatır gibi anlatıyoruz daha ne yapalım arkadaş valla anlamadım...

Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Mesela bu yıl 1000 lira yatırdım sisteme 250 lira devlet verdi. Diyelim ki portföyde 25 getirdi. 250 tl den oradan geldi. 1500 tl olmuyor mu toplam.
    ilgili %25 sadece bu sene yatırdığın (veya ay) prim için geçerli..

diyelimki şu anda sistemde 10 bin tl var.. bu paralar için %25 almış durumdasın zaten geçmişte..

bu sene sadece bu sene ödediğin primler için tekrar %25 alacaksın..

dolayısıyla sistemde 10 bin tl varsa bu senede 1000 lira ödediysen toplamda hesap şöyle olacak:

* zaten mevcut 10 bin tl için mesela %10 fon getirisi..

* bu sene yatırdığın 1000 tl için %10 fon getirisi artı %25..

ve ayrıca tüm bunlardan kesinti.. her gün fon gider kesintisi.. para biriktikçe ..

o yüzden basit aritmetik ile devlet katkısı katılmaz diyoruz..
    Son düzenleme : discretus; 27-12-2018 saat: 12:11.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

hukumet ve sigorta şirketleri halktaki bu konudaki (%25 yıllık ek getiri yalanı) bilgisizliği iyi kullanıyor..

neferleri ile birlikte bir dezenformasyon yaratılmış durumda..

ama zamanla insanlar anlamaya başlıyor.. ve sistemden çıkıyor.. bu çıkışları engellemek içinde zorla sisteme tekrar sokuyorlar..

son dönemde olanların özeti bu..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

7.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Aynen böyle olacak...Kargacık burgacık hiç bir hesaba girmeye gerek yok abi...Katkı fon getirilerinin en kötüsü % 20 civarında olacak 2019 yılında bu faizlerle...Ufak tefek oynamalar olabilir şirketler arasında; BES Şirketi yöneticilerinin tercih ettiği Hazine kağıtlarının çeşidiyle birlikte (10 yıllık, 2 yıllık farkı) kalan % 25 lik payı nasıl ve ne şekilde nemalandırdıkları önemli...An itibariyle faizlerin % 20 olduğu bir konjonktürde bu oranın altına düşenler portföy yönetimini becerememiş sayılmalıdır...

iyi niyetli vatandaşlarımız benim söylediğim gibi olduğunu göreceklerdir..

yani devlet katkısı basit bir aritmetik ile "ben %10 kazandım devlet de %25 verdi kazancım %35" şeklinde hesaba katılamaz..

sonuç yanlış olur..

vatandaşlar dezenformasyona itibar etmemeli..

ancak sizin bileceğiniz şey tabi sonuçta.. gerçekler ortada..

Sayfa 101/451 İlkİlk ... 519199100101102103111151201 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •