Sayfa 11/453 İlkİlk ... 9101112132161111 ... SonSon
Arama sonucu : 3619 madde; 81 - 88 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by Eren8002 Yazıyı Oku
    yıllar geçti herşey değişti bir erhanin temettuye bakış açısı değismedi

SM-J710FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    hahahaha :D

bunu soyle duzeltmek lazım yıllar geçti herşey değişti de erhan çok basit bir temettü matematiğini diğer insanlara yaptıramadı.

basit bir matematik yapacaksınız hala ezbere konusuyorsunuz arkadasım eren banada eran derler bazen.

bunun bakış acısıyla hiçbir alakası yok otur hesapla kendin bana inan demiyorum kendi aklın varsa otur temettü parası kazanılmış paradan yani portfoyden mı veriliyor yoksa kendılıgınden extramı geliyor hesapla.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by cementus Yazıyı Oku
    10 yılın sonunda devlet katkısının % 60 nı , emekliliğe hak kazandığınızda devlet katkısının tamamını alabiliyorsunuz.
    okey simdi anladim tesekkurler

3. Sayın Ahmetg,
    Bes'te devlet katkısının 3-6 yıl arasında %15'ine, 6-10 yıl arasında %35'ine, 10 yıldan sonra %60'ına, emekli olduğunda yani 56 yaşını tamamladığında ise %100'üne hak kazanırsın. Genelde böyle bir algı var evet, 10 yıl sonra tamamının alınabileceğini birkaç kişiden daha duydum. Fakat bes mevzuatında açıkça yazıyor devlet katkısına hak kazanma süreleri. Bu yanlış bilgi ya sigortacıların yanlış bilgilendirmesinden ya da emekli olmak için en az 10 yıl sistemde kalma şartının yanlış anlaşılmasından kaynaklanıyor. En az 10 yıl sistemde kalmış olmak ve 56 yaşını tamamlamak gerekiyor emekli olmak için. 46 yaşında sisteme giren biri 10 yıl sonra devlet katkısının tamamını alır doğru ama bu yaşın altında giren herkes tamamını almak için 10 yıldan fazla beklemek zorunda.

4.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Anlamaya calisiyorum

100 TL koydum her ay ve devlet te 25 TL koydu

100 TL benim istedigim doviz fonuna kondu ki dovize karsi deger kaybetmeyeyim

fonun maliyeti diyelim binde 20 onu dusecekler

Su anda 47 yasindayim 4 ay sonra emekliligim geliyor ama emekli olmayacagim cunku calismaya devam ediyorum

bundan 10 sene sonra yani 57 yasinda butun parayi cekmek istedigim zaman benden %10 mu kesecekler?

Bu %10 yalnizca fonun kazandigi getiriden kesilecek. Dogrumu dedim?

Yani toplamdan degil fonun toplam getirisinden kesilecek

bir de yatirdigim 100 TL ye devlet 25 TL koyuyor bu 100 TL benim sectigim fon ki bu doviz fonu olacak, konacak peki 25 TL nereye konuyor onun getirisi nedir?

Ayrica sisteme ilk girerken maximum 32 bin TL koyabiliyormusum. Bunada %25 eklenecekmi? Heralde eklenir ama soruyorum emin olmak icin
    25 TL kendi içerisinde bir fona koyuluyor faiz kadar filan getirisi var. tam ismini hatırlayamadım şimdi.

o devletın 25 lerı devletın ayarladıgı faizde/fonda duruyor kendı ıcınde yaklasık senelık %10 cıvarında getiri saglıyor oda devlet katkısı enflasyona ezılmesın dıye sanırım.

ben eleştiri konusu yaptıgım bir noktada burası 25 TL devlet veriyor deniliyor ancak dokunmama yani fona sokmama izin vermiyor bıraksın o 25 i döviz fonuna sok 125 TL üzerinden döviz fonu getirisi kazan. AMa vermiyorlar onu.

Sözde devlette 25 TL veriyor görüntüde ama ne zman ? emekliliği hak ettiğinde veriyor.

Şimdiden vermiş olsa o 25 i kullanma hakkınıda vermesı gerekırdı. Ama televizyonlara caıkıp devlette 100 lırana 25 veriyor canım demesını ıyı bılıyorlar.

bu 25 ler 12 ay boyunca gelse 100 tl yatırdıgın için 1 senede 300 tl eder 10 yılda 3000 TL eder eğer 45 yasında isen 55 e kadar

bu 3000 TL nin kendi içindeki getirisiyle hadi 5000 yapsın okadar yapmazda hadi yapsın diyelim.

55 yasında devletten alacagın bu 25 TLlerın toplamı kabaca 5000 TL edıyor 35 yasında ısen kabaca 10,000 TL alırsın 20 yıl sonra.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

5.  Alıntı Originally Posted by mithrandir Yazıyı Oku
    Sayın Ahmetg,
    Bes'te devlet katkısının 3-6 yıl arasında %15'ine, 6-10 yıl arasında %35'ine, 10 yıldan sonra %60'ına, emekli olduğunda yani 56 yaşını tamamladığında ise %100'üne hak kazanırsın. Genelde böyle bir algı var evet, 10 yıl sonra tamamının alınabileceğini birkaç kişiden daha duydum. Fakat bes mevzuatında açıkça yazıyor devlet katkısına hak kazanma süreleri. Bu yanlış bilgi ya sigortacıların yanlış bilgilendirmesinden ya da emekli olmak için en az 10 yıl sistemde kalma şartının yanlış anlaşılmasından kaynaklanıyor. En az 10 yıl sistemde kalmış olmak ve 56 yaşını tamamlamak gerekiyor emekli olmak için. 46 yaşında sisteme giren biri 10 yıl sonra devlet katkısının tamamını alır doğru ama bu yaşın altında giren herkes tamamını almak için 10 yıldan fazla beklemek zorunda.
    ben bire bir bankacı azından duyum bes ilkk cıktıgı sıralar 10 yıl sonra cıkabiliyorsunuz. devlet katkısının hepsini hak ediyorsun demişti.

hatta ozmankı kural için

3 yılda %15 5 yılda %30 7 yılda %70 10 yılda %100

şeklinde anlatmıştı bana % lerı yanlıs hatırlıyor olabılırım ama 10 yıl sonra cıkar ve tüm parayı alabılırsın demıstı devlet katkısınında tümünü demişti.

birden fazla banka aynı seyı soyledı. Taa ilk bes cıktıgı zamanlarda.

Sonra sonra devran dondu biranda bu kuralın aslında farklı oldugu ortaya cıktı mevzuatımı degıstırdıler ne ettilerse.

oto besle beraber bu mevzuat iyice ayuka cıktı ve artık herkes 10 yıldan sonra sadece su kadarını hak edıyorsun demeye basladı.

ben oto bes cıkmadan once 10 yıl sonra tum paranın alındıgını sanıyordum oyle anlatmıstı bankacılar.

6. Bu arada şunu da belirtmek lazım. Gönüllü beste üst yaş sınırı yok. 18 yaşını bitiren herkes gönüllü bes yaptırabilir. 50 yaşında biri gönülle bese girerse 60 yaşında emekliliğe hak kazanır. Zorunlu veya otomatik beste ise 45 yaş sınırı var. 45 yaş üstü çalışanlar otomatik bes kapsamına alınmadı. En az 10 yıl şartı olduğu halde neden alınmadılar? Bu kişilerin ölüp gitmesinden korktular herhalde, ilginç.. Ölüm halinde devlet katkısının tamamına süre beklenmeksizin mirasçılar tarafından hak kazanılıyor.

Ahmetg Guest
    Cevaplar icin cok tesekkurler arkadaslar

Bir iki bankanin BES uzerinden fonlarina baktim ama doviz fonu diye bir sey goremedim

Bir tek eurobond a yatirim yapan fonlar var ama onlarin getirileri %100 dolari izleyecek diye bir kaide yok yani risk var

Dolari yada dovizi risk almadan izleyen bir fon varmi diye sorucam tabi sacma ama yinede sorayim.

8. Dış borçlanma araçları fonları dövize endeksli fonlardır. Anadolu hayatta 1. dış borçlanma araçları fonu dolar ağırlıklı, 2.dış borçlanma araçları fonu euro ağırlıklıdır mesela. Kamu emeklilik şirketlerinin fon seçenekleri daha kısıtlı özel şirketlere göre. Fonların içerikleri hakkında şirketlerin internet sitelerinde açıklamalar bulabilirsiniz.

Sayfa 11/453 İlkİlk ... 9101112132161111 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •