Sayfa 110/453 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210 ... SonSon
Arama sonucu : 3619 madde; 873 - 880 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

2. Of, of.. yazmayayım diyorum, sussam da gönlüm razı gelmiyor,

Otomatik bes ile sisteme dahil edilenlerin önemli bir kısmı kişisel, gönüllü bes i olan adamlardı..sürü halinde herkes dahil edilince, daha önceden gönüllü bes i olan hemen herkes otomatik bes ten çıktı.

Yasa çıkınca, o sıralarda çalıştığım şirkette bana soran danışan herkese gönüllü bes i olduğu için anlamı yok, çık dedim...kendim de hemen çıkış başvurusu yapmıştım zaten.

Yani şunu demeye çalışıyorum,,,üçte ikisi çıktı deniliyor ve millet itibar etmedi argümanı ortaya atılıyor ya....onların önemli bir kısmı gönüllü bes i olup çıkması gayet normal olan kitle.

Oto bes yapılanların üçte birinin sistemde kalması bence gayet normal ve başarılı bir sonuç...zorladıkça insanların antipatisi artacak ve yasa elverdiği anda önceden çıkmış olanlar yine çıkacak.

Ayrıca insanların refah düzeylerinin azaldığı, işsizliğin arttığı bu dönemde kimse emekliliği düşünüp bes e gelmez...bir de artan faizler yüzünden "şu an için" kötü gözüken devlet katkısı getirileri var... bu da olumsuz bir ortam oluşturuyor....yani zamanlama çok kötü...bu işler finansal piyasalarda getiriler iyiyken ve ülke büyümesi vs makro görünüm düzgünden yapılmalı.

BES sistemini kurtaracak şey sgk nın yaşlılık aylığı için kesilen YÜKSEK oranların isteğe bağlı hale getirilmesi..

bu durumda isteyen BES fonlarına çok daha yüksek meblağlar kaydırabilir..

şu anda hem sgk, hem işşizlik fonu, hem kdv, hem vergi, hem her ıvır zıvırda ÖTV derken cebimizde para kalmıyor..

despotik OKS bes sistemi isteğe bağlı hale gelirse ve sgk da kesilen paraların buraya transferi mümkün olursa herkes için iyi olur..

böylece buradaki BES fanları çok daha yuksek paraları yönetirler..

win-win..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Zorunlu BES ile ilgili bir kac kisi bana tavsiye sordu baska mecralardan. acikcasi bu sorular gelinceye kadar zorunlu BES ile ilgili fazla bir bilgim yoktu. Tek bildigim zorunlu olmasi idi. Herhangi bir yatirim/bireysel emeklilik turunun zorunlu olmasi basli basina zaten sacmalaik. Bu konuya girmeyecegim.

Gelen sorular ve tavsiye istekleri uzerine zorunlu BES'i(OKS deniyor) inceledim bir kac emeklilik sirketinde. BES'im olmasa ve beni zorunlu olarak OKS"ye soksalar kendim direk cikarim. Cikmamin tek sebebi sudur: OKS'lerde istedigim cesitte fonlar yok(en aaindan benim incelediklerimde). Ornegin altin fonu, yutrdisi hisse fonu vs. Genelde fonlar paketlenmis ve bir plan haline getirilmis. Ornegin tahvil, para piyasasi, hisse fonlarindan bir paket olusturulmus.

Bu tur cesitliligin az olusu, basli basina benim icin cikma sebebi. OKS'si olan insanlarin cikmalarina(bilincli ya da bilincsiz) hak veriyorum. Gonullu BES'in taraftariyim.

Cautionary kendi çevresinden anekdotlarla çıkışların yüksek olmasını "önemli bir kısmı" nın daha önceden BES sisteminde olmasına bağlamış.. oysa durum böyle değil tam olarak.. çıkışlar gerçek.. bu yüzden apar topar yeni kanunlarla çıkışları ertelemek istiyorlar..

ayrıca: zaten BES sistemine girmiş birisi OKS den çıkıyorsa bunda garip bir şey yok..abuk olan şey akp ve sigortacıların bunları ikinci bir plana sokmaları.. despotikçe..

işletme büyüklüklerine göre sisteme zorla girişler yapılmıştı biliyorsunuz 2017 den başlayarak parti parti... şimdi yukarıda verdiğimiz tabloda her dönemde çıkışların yüksek olduğunu gösteriyor..daha onceden BES i olanlar çıkıyormudur ? evet aralarından mutlaka vardır.. ama her dönemde yüksek bir oran çıkıyor..her işletme türünde.. her çalışan profilinde..zengini fakiri yaşlısı genci..farklı sektörlerde.. bunun sistemi beğenmeme, insanların fakirleşmesi ve paranın yetmemesi veya despotik bir sistemden hoşlanmama gibi bir çok nedeni var.. buna "convergence of evidence" diyebiliriz..farklı dönemlerde sonuçlar aynı sonuca işaret ediyor.. her dönemde yüksek çıkışlar olmuş.. halk bu despotik sistemi beğenmemiş çeşitli nedenlere çıkış yönünde tercihini kullanmış.. takdire şayan bir davranış..

* convergence of evidence: "Bringing together several kinds of evidence so that a conclusion may be drawn from all available data." (https://definedterm.com/convergence_of_evidence) , yani kabaca çevirisi ile "çeşitli türdeki kanıtların beraber kullanılması ile bir sonuca ulaşılması"..
    Son düzenleme : discretus; 28-12-2018 saat: 13:05.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
    Valla şu 45 yaş sınırıni korusunlarda .millet ne yaparsa yapsın...umurumda değil..kendi düşen ağlamaz...her ay ortalama 2000 TL lik hisse aliyom....zorunlu bes istemiyorum....nokta.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
    Artık bes konusunda yorum yapmak gereksiz ....millet kendi kararını verir...geride bir çok şey yazıldı....bundan sonrası lafı guzaf....ısrarcı olmamak lazım.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
     Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    Sözüm forumdan dışarı.

Ülkemiz insanı maalesef �finansal açıdan� yeterli bilgi birikimine sahip değil ve BES te yatırım yapmayı bilmiyor.
    Bunu kendi çevremden biliyorum.

Bu nedenle bes ten çıkıp hemen nakitte kalma , dolara euroya yatırma eğilimi var.

Özetle bes yeterince bilinmiyor.
    Yaw siz şu euroband fonu başlığında yazan antipanik misiniz ?geçen yıllarda
    .

Sayfa 110/453 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •