Sayfa 116/453 İlkİlk ... 1666106114115116117118126166216 ... SonSon
Arama sonucu : 3619 madde; 921 - 928 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    Yok işletim giderleri yıllıktır.
    http://emeklilik.egm.org.tr/?sid=21

buradan ne anlamak lazım.. günlük oran belirtiliyor..

ekstrelere bakmak gerekir.. her gün kesiliyor olablir.. kanun o hakkı vermişşse portföyün azalma olasılığına karşı her gun kesiyor olabilirler..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,219
     Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    mesela hisse alım satımında vergi de yok.. sadece alım satım komisyonu var ki çok düşük olabiliyor..ve bir kere ödüyorsun.. yıllarca satmazsan tek kuruş vermezsin.. sadece cüzi bir saklama masrafı olablir..
    Beste de hisse yani aynı şekilde hisse fonu alabiliyorsun. Ayrıca Devlet %25 veriyor.
    Mesela tabloda paylaştığım ALI Koç iştirakleri hisse senetleridir. Bistin iyi çocuklarıdır.
    ALR fonu ise nasdaq teknoloji hisseleridir yani apple google microsoft vb.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,219
    http://emeklilik.egm.org.tr/?sid=21

buradan ne anlamak lazım.. günlük oran belirtiliyor..

ekstrelere bakmak gerekir.. her gün kesiliyor olablir.. kanun o hakkı vermişşse portföyün azalma olasılığına karşı her gun kesiyor olabilirler..
    Günlük derken bilgi kirliliği olmuş. Tüm yatırım araçlarının yıllık kesintisine bakın

Beste de hisse yani aynı şekilde hisse fonu alabiliyorsun. Ayrıca Devlet %25 veriyor.
    Mesela tabloda paylaştığım ALI Koç iştirakleri hisse senetleridir. Bistin iyi çocuklarıdır.
    ALR fonu ise nasdaq teknoloji hisseleridir yani apple google microsoft vb.
    BES te alabilirsin elbet onu biliyoruz.. ama bahsettiğiniz şey bir fon.. ve günlük kesinti/gider ve ayrıca vergisi yok mu?

ama normal hisse alım satımında vergi yok..sıfır..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,219
    BES te alabilirsin elbet onu biliyoruz.. ama bahsettiğiniz şey bir fon.. ve günlük kesinti/gider ve ayrıca vergisi yok mu?

ama normal hisse alım satımında vergi yok..
    Yıllık %1 küsur ve riskli hisse vb %2 küsur kesinti var. Sizden ricam :
    Benim tablo net getiri üzerine. Sizde bir tablo yapıp öteki yatırım araçlarının yıllık gettirisini paylaşın.
    Ben rakam görmek isterim. Fazla söze gerek yok.

Tabloyu bekliyorum. Tabloyu görmeden ve kıyaslamadan yeni mesaj yazmayacağım. Show me the money.

Yıllık %1 küsur ve riskli hisse vb %2 küsur kesinti var. Sizden ricam :
    Benim tablo net getiri üzerine. Sizde bir tablo yapıp öteki yatırım araçlarının yıllık gettirisini paylaşın.
    Ben rakam görmek isterim. Fazla söze gerek yok.

Tabloyu bekliyorum. Tabloyu görmeden ve kıyaslamadan yeni mesaj yazmayacağım. Show me the money.
    istemiyorsanız yazmayın.. yazmak zorunda değilsin sonuçta..

konuştuğumuz şeyler senaryolardaki şartlara göre farklı olabilir..

endeks 30 içinde öyle hisseler seçmiş olabiliriz ki tüm diğer getirilere fark atabilir..

konu bu değil.. siz vergi az dediniz BES te.. ben ise tek olay vergi değil kesintiler var ayrıca dedim.. konu budur..

kesintiler mesela, 15 yıl kalıyorsan BES te , tüm bu süre boyunca sürekli alınacak.. ama hisse yatırımcısı uzun süre elinde tutarsa saklama masrafı hariç hiç bir masrafı yok..

masraflar her zaman önemlidir..gerisi hangi fon (BES) veya hangi hisseler (normal yatırımcı) oldupuna göre değişir.. ama masraflar sistemden çıkış olduğu için (negatif bir şey) her zaman önemlidir..
    Son düzenleme : discretus; 28-12-2018 saat: 22:13.

burası belki yeri değil ama yatırımlarda her zaman getiriyi hesaplarken ne kadar sermaye koyduğuma , masraflara ve başarı olasılığına her zaman önem veririm..

masraflar getiride negatif etkiye sahip elbet..ve ayrıca başarı olasılığını ciddi etkiliyor.. komisyonlar mümkün olduğunca düşük olmalı..vergi mümkün olduğunca düşük olmalı.. eğer bir fon ise sözkonusu olan, işletim gideri mümkün olduğunca düşük olmalı.

hisse yatırımında vergi yok.. bu çok büyük bir avantaj.. günlük işletim gideri (veya yıllık) kesintisi yok..

bunlar başlangıçta oluşan ve ilerleyen süreçteki maliyetlerin tahmin edilebilir olmasına neden oluyor.. ekranda gördüğün maliyet belli. bu güzel bir şey..

şu konunun ayrıca açıklığa kavuşması gerekir..

bu fon gider kesintisi gunluk mu kesiliyor yoksa yıllık mı?

https://www.anadoluhayat.com.tr/habe...ntisi-oranlari

mesela burada gunluk ve yıllık oranlar verilmiş..tahminim her gun kesiliyor.. zira fon 1 hafta veya 6 ay sonra daha düşük bir değere inmiş olabilir ki sigorta şirketi bu riski almaz..1 yıl beklemez yani..

sizde ekstrelere bakıp görebilirsiniz.. ya da sorarak..

neticede 50 bin tl portföy büyüklüğünüz birden bist hisselerinin fiyatı arttığı için (güzel bir zamanı yakaladınız) 70 bin tl ye çıkarsa durup dururken ödediğiniz masraf/kesinti artıyor.. zira toplam fon büyüklüğünüz artıyor..

Sayfa 116/453 İlkİlk ... 1666106114115116117118126166216 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •