Sayfa 125/453 İlkİlk ... 2575115123124125126127135175225 ... SonSon
Arama sonucu : 3623 madde; 993 - 1,000 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

ilk olarak şunu buraya ekleyeyim.. bu konuyu zaten herkes biliyor aşağı yukarı.. bunu referans alarak bir kaç yazım olacak. masraflar konusu sürdürülebilirlik açısından önemli..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
     Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku

ilk olarak şunu buraya ekleyeyim.. bu konuyu zaten herkes biliyor aşağı yukarı.. bunu referans alarak bir kaç yazım olacak. masraflar konusu sürdürülebilirlik açısından önemli..
    yalnız bu kesintiler günlük olarak kesiliyor...yıllık % kaç ise........yani diyelimki bir fon elinizde 1 gün kaldı..bir yıizerinden1 günlük kısmına gelecek şekilde kesiliyor.Ve fon fiyati son haliyle yayınlanıyor...

Ayrıca fonlar içerisinde az da olsa çeşitliestrümanlara yer verebiliyorlar...Mesela %100 altın fonu hala bulamadım...
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
    Bence bunların hepsi portföyü yöneten bazı insanların yetersizliğinden daha önemli değil...Bazı aynı tür fonlar arasında bile ciddi getiri farkları var.......Yalnız bu fonların bazı avantajlarıda var..Mesela ABD den hisse alımı oldukça pahalı bir olay....BU tür şirketlerin bir kısmını demet olarak almanızı sağlıyor..Ki bu hisse alım maliyetini oldukça aşağı çekiyor...Aynı şeyler Eurobond işlemlerinde de geçerli.Eurobonda alımları için banka ciddi bir alış satış farkı alıyor.....Fonlarda ise bu durum yok...Özellikle dövize yurt dışı hisse ağırlıklı fonlar doların tl katrşısındaki kayıplarından nda pek etkilenmiyor.Yani dövizin yükseldiği dönemlerde oldukça korumacı bir yanları var...
    Diğer bir konu ise temettü....Yurt dışı iyi temettü veren hisseleri aldığınızda her çeyrekte verilen temettülerin yurt dışından yurt içe getirilmesi esnasında ciddi bir vergi ödenmesi söz komnusu..Bu fonlarda yanılmıyorsam bu durumda yok...yada çok az...ama tabi tam emin değilim.

bir sigorta şirketini arayarak fon toplam gider kesintisi konusunu açıklığa kavuşturmaya çalıştım.. operasyonel olarak.. teyit almak için..

zaten BES yatırımcısı yıl içinde defalarca çıkma hakkı olduğu için Fon şirketi 1 yıl beklemez kesinti yapmak için. bazen böyle olduğunu düşünen kişilere rastlayabiliyoruz.. her gün bu yıllık azami kesinti oranının günlüğe dönüştürülmüş hali fon değerinden kesiliyor..

örnek vermek gerekirse hisse üzerine bir fon olsun.. 1 ay boyunca hiç değişmesin.. değeri 100 olarak kalsın..

http://emeklilik.egm.org.tr/?sid=21 şu sitede hisseye dayalı fonlarda azami oran Yüz binde 6,25 olarak verilmiş.. eğer portföy büyüklüğünüz 100 bin tl ise ve şirket bu azami oranı uyguluyorsa her gün fonun değeri (ve sizin BES portföyünüz) 6.25 tl azalıyor demektir..fon dayanak varlık sabit ancak sizin fonunuz her gün değer yitiriyor.. bu durum 30 gunde 180 tl mertebesinde bir kesinti demek..

neticede eğer rakamlar 100 BİN tl mertebesinde ise fon dayanak varlıklar hiç değişmese bile yılda 365*6.25= 2281 tl kesinti olacak demektir.. daha doğrusu fonunuzun değeri 100000-2281=97719 tl olacaktır.. elbette sigorta şirketi bu azami orandan daha az kesebilir.. ayrıca iadeler de olabildiği söylendi.. bu konuyla beraber değerlendirilmesi gerekir..

** burada her gun 6.25 kesilmiyor aslında..zira kesinti oldukça fon değeri düşer her gun ve kesilen miktarda biraz daha küçük olur.. mesela 6.25 ten daha kucuk bir rakam kesilir ikinci gun..mesela 6.2496 gibi.. burada basitleştirmek için kullandık bu yaklaşımı..
    Son düzenleme : discretus; 29-12-2018 saat: 15:20.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

sn human01 benden önce yazmışsınız ben yeni entry i hazırlarken... evet.. her gun kesiliyor.. bizzat arayarak teyit ettim..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
     Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    sn human01 benden önce yazmışsınız ben yeni entry i hazırlarken... evet.. her gun kesiliyor.. bizzat arayarak teyit ettim..
    Bu benim geçmişte işimdi...Burda polemik olmasın diye yazmak istemedim....Ama madem bilgi paylaşılıyor.Doğru bilgi verelim dedim..yanii salataya maydonoz oldum ama...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
    Benim bahsettiğim olay sadce besler için değil...tüm yatırım fonları içinde geçerli...Bu fonlar özellikle yurt dışında yatırım yapmak isteyenler için ge rçekten çok faydalı...Ama onlarda da malesef yüksek komisyon ücretleri var..Yapı Kredinin bir tekonoloji fonuydu galiba...Yıllık %3 ün üzerinde bir komisyon kesintisi söz konusu....değişmediyse.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
    Aslında BES de yatırım fonlarıda adam gibi yapılsa ve genelde yurt dışındaki ETF ler gibi olsa gerçekten önemli enstrümanlar...Ama kesintiler,vergiler ve bazı şark kurnazı şirketler içine ediyor...

Sayfa 125/453 İlkİlk ... 2575115123124125126127135175225 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •