Sayfa 139/454 İlkİlk ... 3989129137138139140141149189239 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 1,105 - 1,112 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Çocuk yaşta devletin emrine girmiş ve 27 yıl boyunca bu işten ekmek yemiş olmama rağmen BES'teki yatırımımın total portföyün % 15-20 aralığında seyretmesinin arkasındaki sübut gerçek de bu güvensizliktir esasında...Şahsen ilk başlarda ben de buradaki bir çok arkadaşım gibi verilen bu % 25 katkı payının hikayeden ibaret olduğunu, oluşturulan bu sistemin sürdürülebilir olmadığını düşünmekteydim...Ve sistemde geçecek olan 10 yılımın 5 yılı bu güvensizlik nedeniyle hiç de istediğim şekilde geçmedi...Tüm yıllarda maksimum katkı alacak şekilde prim ödemesi yapabilecek gücüm vardı yani...Biraz da siyasi bir olay diyelim oraya girmiyorum...Gelinen noktada bu düşüncemin ne kadar aptalca olduğunu da tecrübelemiş oldum, bu yaşta...

Ha, fon alıp satma, fon içerikleri, konjonktürel anlamda fonlardaki getiri potansiyeli ve bunların trade edilmesi vb konularda yaşadığım tecrübesizliğin de etkisi var bunda gayet tabiki...Bunca piyasa tecrübesi çöpmüş kısacası...Buna rağmen geçenlerde gayet şeffaf bir şekilde açıkladığım gibi elde etmiş olduğum % 75 oranındaki getiriyi de önemsiz görmemekteyim...Ki bir çok arkadaşım benden çok daha fazla kazandılar bu sistemde ve bütün bunları açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyuna sundular hiç bir mecburiyetleri olmaksızın...

Her zaman diyorum abi, ben şapşalın tekiyim, kafam ancak bu kadar bastı...Sonuçta kader, nasip denen bir şey var inancıma göre...Bana bunca şeyi veren rabbime, daha az verdiği ya da verdiklerini geri aldığı için isyan edecek de değilim...

2.  Alıntı Originally Posted by reaktif Yazıyı Oku
    Selamlar,
    Ben stratejimi şu şekilde yapmayı planlıyorum

1) Seçim sonrasına kadar %100 gram altın fonu
    2) Mayıs ayı sonundan itibaren %50 kamu iç borçlanma %25 gram altın %25 para piyasası fonu
    3)Eylül ayı başlarında %50 kamu iç borçlanma %50 Bist30 hisse fonu

Portföyümü 2019 enflasyon öngörüsü olan %15 üzerine reel olarak %10-15 bir artışla kapatmayı hedefliyorum
    Tabi bu plan olası bir kur atağı yaşanmayacağı düşünülerek yapılmıştır, olası bir kur atağı herşeyi değiştirir.
    Seçime kadar para piyasasında kalmak ve bu % 20-25 aralığındaki tahvil getirisinden faydalanmak bence en mantıklısı gibi duruyor...AKP İstanbul ya da Ankara'dan herhangi birini kaybederse kurlarda ciddi oynaklık yaşanabilir, ha keza altın fiyatlarında da...Olmazsa da para kazandırmaz abi..Seçimden sonrası için -şimdiden- plan yapılması da yukarıdaki gerçekleşmelerin yönüne bağlı hiç şüphesiz...

3. Kasadan 1 milyon zaman cıkar ve
    -Ne kadar işe yarayacağını biliyorsun değil mi ?
    -ne kadar işe yaramayacağını da biliyorum insnalara 1 milyon zaman versen bile tek yapacağın onları ızdırabını uzatmak olacaktır.
    -Yaşamlarını uzatmış olacaksın.
    -yanlış yere bu kadar zaman pompalamak sisteme zarar verir.
    -umarım öyle olsun böyle yaşamamalıyız sonsuz yaşam için doğmadık.
    -öylemi. Dengeyi bir nesil belki 2 nesil için bozabilirsin. Ama kendiniz kandırmayın hiçbirşey değişmeyecek çünkü herkes sonsuz yaşamayı ister. Herşey aksini gösterse bile insanlar ölümsüzlik için bir şansları olduğunu düşünürler ve kendisinin istisna olduğunu düşünür. AMA GERÇEK ŞU BİRİLERİ İÇİN GERİ KALANLARIN ÖLMESİ GEREK!

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

"en düşüğü %10 olsa (*) koy üstüne 25, al sana %35, böyle bir getiri yok"

https://www.haberturk.com/video/ekon...katilim/586057

özellikle bu videonun son saniyelerinde bu komik muhabbet dönüyor..milletin düşünmeden hareket etmesine güvenen bir söylem.. zaten rasyonel bir sorgulama karşısında tamamen çöken söylemler..

bu garip matematik ne yazık ki bes fan ları tarafından çok kullanılıyor.. ama tamamıyla yanlış. bu %35 hevesiyle millet giriyor sonra daha düşük getirileri görünce gerçekler ortaya çıkıyor..

(*) fon getirilerinden bahsediyorlar.. bunun en düşüğü %10 olsa bir de %25 devlet katkısı var diye düşünüyorlar.. ikisini üst üste toplayıp %35 buluyorlar..komedi..belli bir ödeme için sadece bir kere verilen bir katkı oysa.. mesela 2018 agustosunda yatırdığin prim için bu ay tekrar %25 almıyorsun.. sadece son yatırdığin prim için alıyorsun.. ülke bu kadar zavallıca bir duruma düşürülmemeliydi..millet resmen aldatılıyor
    Son düzenleme : discretus; 10-01-2019 saat: 22:27.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

bu hafta hukumet eurobond ihracında 10 yıl vadeli yıllık %7.5 mertebesinde kupon ödemesiyle dolar üzerinden borçlandı.. çok ciddi bir rakam..yatırım stratejilerinde benchmark oluşturabilecek önemli bir rakam..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

6. Bes yatirimim son 2 yildir %100 AEB hisse senedi EYF de. 2019 yili icin sizce fon dagilimimda degisiklik yapmalimiyim? Bu yil icin önereceginiz fonlar hangileridir? % dağılımı ile fikrini paylaşacak arkadaşlara simdiden teşekkurler

aL-saT-tuT-yaT-kaLk tavsiyesi degildir.

7.  Alıntı Originally Posted by qumarbazz Yazıyı Oku
    Bes yatirimim son 2 yildir %100 AEB hisse senedi EYF de. 2019 yili icin sizce fon dagilimimda degisiklik yapmalimiyim? Bu yil icin önereceginiz fonlar hangileridir? % dağılımı ile fikrini paylaşacak arkadaşlara simdiden teşekkurler

aL-saT-tuT-yaT-kaLk tavsiyesi degildir.
    Altın fonu al bence

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. BES tarafında an itibariyle % 100 Para Piyasası Fonundayım...Aylık getirisi % 2 civarında...Sıfır risk...BES Portföyüm total portföyümün % 20 si civarında...SELEC ve TIRE var hisse olarak portföyde...Geçen hafta AKSA satıp TIRE aldım onun yerine...5 yıllık süre sonunda maliyetime göre % 20 zararla satmış oldum ******** kağıdı...Geçenlerde TRKCM almıştım aha burada da yazılı, bugün 3.06 ortalama ile verdim...Ara ara hatta sıklıkla bu tür aksiyonlarım da olur gibisine yazdım...

Son tahlilde BES benim için Devletin verdiği % 25 garanti getiri sebebiyle portföydeki en defansif yatırım aracı...Fonlar aracılığıyla % 10-15 üzerine koysam yeter bana...Gayet tabiki bu benim kişisel tercihim herkesin tercihine saygımız sonsuz abi...Faizlerin % 20-25 aralığında gezindiği bir yerde Katkı Fon getirilerinin de önümüzdeki yıl minimum % 18-20 civarında olması beklenir...Sonuçta içeriğinin % 80'i bu faiz oranlarındaki Hazine Kağıdı...Bu bana yetmez diyenler parasının keyfini çıkarsın abi...

Sayfa 139/454 İlkİlk ... 3989129137138139140141149189239 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •