Sayfa 141/451 İlkİlk ... 4191131139140141142143151191241 ... SonSon
Arama sonucu : 3607 madde; 1,121 - 1,128 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Merkez Bankasının faizlerde değişikliğe gitmemesi benim gibi Para Piyasası Fonunda olanlar için gayet güzel...Sonuçta devletimizin verdiği sıfır risk faizi hüpletmek biz yatırımcıların en sevdiği iş...% 25 ler zaten yatıyor hesaba tıkır tıkır...Maşallah abi, hazine bize çalışıyor resmen...Asıl siz Katkı Fon getirilerini seyredin şu önümüzdeki 1-2 ay içerisinde...Valizleri hazırlayın; tatil valizlerini değil para valizlerini...

na hah hah haaaaa !...
    Aylık fon getirileri...Katkı Fonlar dediğimiz şekilde devam ediyor, çok muhtemelen yılı % 18-20 aralığında bir getiri ile kapatacaklar...Bir çok BES şirketinde Kamu Standart Fon olarak geçen fonların getirisi daha likit enstrümanlar içeren Para Piyasası Fonlardan 2 kat fazla gerçekleşmiş...Burada stratejik bir hata yapmışım Para Piyasası Fonunda kalmak suretiyle...

Döviz ve altına dayalı fonlarda zarar yok ama getiri eğrisi istenilen noktada değil...Bence seçime doğru biraz daha iyi getiri sağlayacak ancak geçen yılın ortalarındaki gibi 3 ayda % 135 getirileri çok muhtemelen bir daha göremeyeceğiz...

Hiç kuşkusuz bu dönemin en iyisi Hisse Fonlar..Yaklaşık % 14 tek bir ayda...Ve bu getiri borsadaki çoğu kadim temettü hissesinin getirisinden bile iyi...Esasen kendi asmış olduğum grafikte diplere yakın olduğumuzu görüyordum ancak seçimlere kadar bu yatay hareketin devam edeceğini değerlendirerek bu 3,5-4 aylık süreçte de oranı belli sıfır risk getiriden mahrum olmamak adına Hisse Fonlara geçiş yapmamıştım...Bu biraz korkaklık bunu anlarım ama Kamu Standart Fon'a geçmemiş olmam bildiğin ahmaklık...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

2. Ben bu işi öğreneyim edeyim diyene kadar aha 6 yıl geçti a.q...Ağustos sonunda 7 nci yılıma giriyorum, 2023 te benim için 3 ncü emeklilik olacak bu...Biri Emekli Sandığı diğeri OYAK olmak üzere 2 emekliliğim vardı zaten...Bu yılki hisse temettülerini tamamen BES'e yatırmak suretiyle kalan sürenin tamamında maksimum katkı payı almayı planlıyorum...Bakalım ne derece gerçekleştirebileceğim...Gidişata bakarsak biraz zor ama, eve 2 maaş giriyor yetmiyor temettüden gelen paraları koymuş olduğum fonlardan da satıyoruz çoğu zaman...Ben ki 1/4 derece kademeden emekli olmuşum, daha düşük seviyelerden emekli olanlarla beraber Allah yardımcımız olsun abi...Hayat cidden çok zorlaştı...An itibariyle emekli maaşlarımız eski refah düzeyimizi karşılamaktan oldukça uzak...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

3. Sn yetkisiz paranızı bu emeklilik şirketlerine kaptırmansa her ay gidip kendiniz borsadan garanti bankası, iş c gibi hisseleri almanız daha makbul.. Emeklilik şirketleri de bu hisseleri alıyor zaten..
    ADEL/TTRAK/ÇİMSA/TOFAŞ/AKSA/BRSAN/PETUN/INDES. /BRİSA/ARÇELİK/EREĞLİ/TÜPRAŞ/FORD OTOSAN/SODA

4. Birkaç gün önce bireysel emeklilik ile ilgili paylaştığım yazıyı müsaadenizle burada da payşalmak istiyorum;

Adını vermek istemediğim bir bireysel emeklilik şirketinde 7 yıldır işveren katkılı bireysel emeklilik hesabım var. 2018 yılında devlet katkısı ne olmuş diye bakayım dedim. Yıl boyunca sadece %1,273 getiri, son 1 ayda ise %1,049 zarar ettiğini gördüm.

Konu ile ilgili fon yöneticisine mail atıp bilgi talep ettim ama lütfedip dönüş yapmadılar tabi. Sonra e-devletteki sigortacılık başvuru modülünden tekrar bilgi talep ettim. Buna cevap verdiler.

Verdikleri cevapta, fonun yaklaşık %80'i ile 2017 yılında 5 yıl vadeli kira sertifiklası aldıklarını, fazilerin yükselmesi nedeni ile de bu sertifikanın eksi getiri yazdığını açıkladılar. Bir de portföy dağılımını yollamışlar. %5 ile de hisse senedi almışlar 03.01.2018 tarihinde. Bir daha da hiç ellememişler.Sonuç olarak 7,94 maliyetli petkimler, 10,23 maliyetli ereğliler, 74,63 maliyetli t traktörler havada uçuşuyor. Hisseleri borsa tavanken alıp üstüne yatmışlar. Stop-loss hak getire.

Bu fonun maaşlı, güya prfosyonel yöneticisi var ama işte burdaki hiç kimsenin yapmayacağı bir şekilde paranın %80'ini tek bir kira sertifikasına bağlıyor. Ha bir de gerekçe hazır tabi. Verdikleri cevap metninden aktarıyorum;" 2018 yılında ekonomimize yapılan "amaçlı" saldırılar neticesinde piyasada bütün uzun vadeli devlet tahvillerinin getirisi "Eksi" olmuştur." gerekçe bu. Sen fon yönetmekten bi haber paranın %80'ini 5 yıl vadeli kira sertifikasına bağla sonra suçu ona buna at.

Geçenlerde de bir arkadaş twitterda paylaşmıştı boırsadaki yükselişi kaçırdım diyerek üzülmeyin diye. Paylaştığı bilgiye göre XU30'un %12,95 getiri elde ettiği dönemde (25 Ocak itibarı ile) XU30'u geçebilen tek bireysel emeklilik hisse fonu garantininki. Diğerleri altında kalmış.

Örnekler çoğaltılabilir ama bence ülkemizde denetim ve şeffaflık eksikliğinden bireysel emeklilik sistemi henüz cazip değil. Mantık uzun vade ise seç XU100'den temettü geleneği olan hisseleri, her ayın aynı günü al. Çok daha fazla getiri elde edersin.

Ben niye sistemde kalıyoruma gelirsek. Çünkü işveren katkısı var. Ben ne kadar yatırırsam işveren de benim adıma bir o kadar yatırıyor. Özetle bence işveren katkısı varsa mantıklı ama işveren katkısı yoksa şu hali ile bireysel emeklilik sistemi mantıklı değil.

Önemli not: Kişisel fikirlerim olup yatırım tavsiyesi değildir.

bugun Allianz'a asagidaki sorularimi gonderdim. Cevap gelirse burada yine paylasirim.

------------------------------------------------------------------------------------------------
    Merhaba,

AMZ - ALTIN EMEKLİLİK YATIRIM FONU ile ilgili bir kac sorum olacak. Sorumu ilgili fon yoneticisine iletip, cevabi benimle paylasirsaniz cok sevinirim.

1-) AMZ fonunun 2014'den 2018'e kadar(2018 de dahil) her sene karsilastirma olcutunun altinda getirisi var. Sonucta bir fonun performansini ilgili benchmark ile olcumluyoruz. Buna gore AMZ fonu son 5 senenin hicbirinde basarili bir performans sergilememis.

https://www.allianz.com.tr/content/d...poru__2018.pdf

Sayfa 4.

Bu konuyla ilgili 2019 yili icin bir aksiyon plani var mi? Allianz'in pek cok fonu karsilastirma olcutunden daha fazla getiriye ulsamis.

2-) Daha onceki yillarda fonun icerisinde mutlaka vadeli doviz yer almaktaydi. Su an bunun yerini devlet Tahvili TL almis gorunuyor. Zaten bu fona yatirim yapan yatirimci dovize endeksli bir fona parasini koymak istiyor. Ne tur bir ongoru ile vadeli doviz yerine, devlet tahvili TL fonun icersine aliniyor.

3-) Yine daha onceki yillarda fonun %95'den fazlasi altin icermekteydi. Bu oran su an %83. Sahsen icerisinde daha fazla altin yer almasini isterim. 95'den 83'e dusurmenizdeki sebep nedir?

Biliyorum bu fon Is Portfoy Yonetimi tarafindan yonetiliyor. Siz cevap veremezseniz de Is Portfoyden bir cevap alabilir miyim? Bu fon yasa cikmadan once sizdeydi ve fon icerigi benim istedigim sekilde idi daha cok. Su an fon icerigini acikcasi cok begenmiyorum. Ozellikle Devlet Tahvili TL kismini. En azindan Eurobond olabilir.

Cevaplariniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

Saygilarimla.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

6.  Alıntı Originally Posted by asiyanik Yazıyı Oku
    Birkaç gün önce bireysel emeklilik ile ilgili paylaştığım yazıyı müsaadenizle burada da payşalmak istiyorum;

Adını vermek istemediğim bir bireysel emeklilik şirketinde 7 yıldır işveren katkılı bireysel emeklilik hesabım var. 2018 yılında devlet katkısı ne olmuş diye bakayım dedim. Yıl boyunca sadece %1,273 getiri, son 1 ayda ise %1,049 zarar ettiğini gördüm.

Konu ile ilgili fon yöneticisine mail atıp bilgi talep ettim ama lütfedip dönüş yapmadılar tabi. Sonra e-devletteki sigortacılık başvuru modülünden tekrar bilgi talep ettim. Buna cevap verdiler.

Verdikleri cevapta, fonun yaklaşık %80'i ile 2017 yılında 5 yıl vadeli kira sertifiklası aldıklarını, fazilerin yükselmesi nedeni ile de bu sertifikanın eksi getiri yazdığını açıkladılar. Bir de portföy dağılımını yollamışlar. %5 ile de hisse senedi almışlar 03.01.2018 tarihinde. Bir daha da hiç ellememişler.Sonuç olarak 7,94 maliyetli petkimler, 10,23 maliyetli ereğliler, 74,63 maliyetli t traktörler havada uçuşuyor. Hisseleri borsa tavanken alıp üstüne yatmışlar. Stop-loss hak getire.

Bu fonun maaşlı, güya prfosyonel yöneticisi var ama işte burdaki hiç kimsenin yapmayacağı bir şekilde paranın %80'ini tek bir kira sertifikasına bağlıyor. Ha bir de gerekçe hazır tabi. Verdikleri cevap metninden aktarıyorum;" 2018 yılında ekonomimize yapılan "amaçlı" saldırılar neticesinde piyasada bütün uzun vadeli devlet tahvillerinin getirisi "Eksi" olmuştur." gerekçe bu. Sen fon yönetmekten bi haber paranın %80'ini 5 yıl vadeli kira sertifikasına bağla sonra suçu ona buna at.

Geçenlerde de bir arkadaş twitterda paylaşmıştı boırsadaki yükselişi kaçırdım diyerek üzülmeyin diye. Paylaştığı bilgiye göre XU30'un %12,95 getiri elde ettiği dönemde (25 Ocak itibarı ile) XU30'u geçebilen tek bireysel emeklilik hisse fonu garantininki. Diğerleri altında kalmış.

Örnekler çoğaltılabilir ama bence ülkemizde denetim ve şeffaflık eksikliğinden bireysel emeklilik sistemi henüz cazip değil. Mantık uzun vade ise seç XU100'den temettü geleneği olan hisseleri, her ayın aynı günü al. Çok daha fazla getiri elde edersin.

Ben niye sistemde kalıyoruma gelirsek. Çünkü işveren katkısı var. Ben ne kadar yatırırsam işveren de benim adıma bir o kadar yatırıyor. Özetle bence işveren katkısı varsa mantıklı ama işveren katkısı yoksa şu hali ile bireysel emeklilik sistemi mantıklı değil.

Önemli not: Kişisel fikirlerim olup yatırım tavsiyesi değildir.
    Böyle yönetilen fonlar 10 sene sonra, 20 sene sonra insanlara nasıl para ödeyecek anlamıyorum...

7.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    bugun Allianz'a asagidaki sorularimi gonderdim. Cevap gelirse burada yine paylasirim.

------------------------------------------------------------------------------------------------
    Merhaba,

AMZ - ALTIN EMEKLİLİK YATIRIM FONU ile ilgili bir kac sorum olacak. Sorumu ilgili fon yoneticisine iletip, cevabi benimle paylasirsaniz cok sevinirim.

1-) AMZ fonunun 2014'den 2018'e kadar(2018 de dahil) her sene karsilastirma olcutunun altinda getirisi var. Sonucta bir fonun performansini ilgili benchmark ile olcumluyoruz. Buna gore AMZ fonu son 5 senenin hicbirinde basarili bir performans sergilememis.

https://www.allianz.com.tr/content/d...poru__2018.pdf

Sayfa 4.

Bu konuyla ilgili 2019 yili icin bir aksiyon plani var mi? Allianz'in pek cok fonu karsilastirma olcutunden daha fazla getiriye ulsamis.

2-) Daha onceki yillarda fonun icerisinde mutlaka vadeli doviz yer almaktaydi. Su an bunun yerini devlet Tahvili TL almis gorunuyor. Zaten bu fona yatirim yapan yatirimci dovize endeksli bir fona parasini koymak istiyor. Ne tur bir ongoru ile vadeli doviz yerine, devlet tahvili TL fonun icersine aliniyor.

3-) Yine daha onceki yillarda fonun %95'den fazlasi altin icermekteydi. Bu oran su an %83. Sahsen icerisinde daha fazla altin yer almasini isterim. 95'den 83'e dusurmenizdeki sebep nedir?

Biliyorum bu fon Is Portfoy Yonetimi tarafindan yonetiliyor. Siz cevap veremezseniz de Is Portfoyden bir cevap alabilir miyim? Bu fon yasa cikmadan once sizdeydi ve fon icerigi benim istedigim sekilde idi daha cok. Su an fon icerigini acikcasi cok begenmiyorum. Ozellikle Devlet Tahvili TL kismini. En azindan Eurobond olabilir.

Cevaplariniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

Saygilarimla.

-----------------------------------------------------------------------------------------------
    Merhabalar
    İletiniz akabinde aynı husus için Garanti emeklilik altın fonunu kontrol ettim, durumu daha fena,

Kıymetli madenler : %53,27
    Kira sertifikası :%46,72

Konunun takipçisi olacam bende.

Düzeltme : Detayları incelediğimde aşağıdaki bilgiye ulaştım

Aşağıdaki portföy dağılımı grafiğinde görünen kira sertifikası hazine tarafından ihraç edilen altına dayalı kira sertifikası ve diğer kira sertifikalarından oluşmaktadır. Fon portföyü devamlı olarak en az %80'i altın ve altına dayalı kira sertifikasından oluşmaktadır.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,699
     Alıntı Originally Posted by berfu Yazıyı Oku
    Böyle yönetilen fonlar 10 sene sonra, 20 sene sonra insanlara nasıl para ödeyecek anlamıyorum...
    Eğer 10 sene boyunca portföyün getirisi aynı dönemde meydana gelen enflasyonun çok altında olursa ödemeyi de doğal olarak buna bağlı olarak düşük oranda yapacaklardır. Ne kadar getiri o kadar ödeme...Hatta anapara zararı dahi sözkonusu olabilir..
    Fon yönetimi bu bakımdan daha çok önem kazanacak gelecek yıllarda..

Sayfa 141/451 İlkİlk ... 4191131139140141142143151191241 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •