Sayfa 142/454 İlkİlk ... 4292132140141142143144152192242 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 1,129 - 1,136 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by reaktif Yazıyı Oku
    Merhabalar
    İletiniz akabinde aynı husus için Garanti emeklilik altın fonunu kontrol ettim, durumu daha fena,

Kıymetli madenler : %53,27
    Kira sertifikası :%46,72

Konunun takipçisi olacam bende.

Düzeltme : Detayları incelediğimde aşağıdaki bilgiye ulaştım

Aşağıdaki portföy dağılımı grafiğinde görünen kira sertifikası hazine tarafından ihraç edilen altına dayalı kira sertifikası ve diğer kira sertifikalarından oluşmaktadır. Fon portföyü devamlı olarak en az %80'i altın ve altına dayalı kira sertifikasından oluşmaktadır.
    bu BES işi eninde sonunda satılamayan devlet tahvillerinni itelendiği bir platforma dönecek, gayet basit bir talebim var birikimim ile altın almak istiyorum fonun ismi altın.

içine bakıyorsun devlet tahvili, kira sertifikası vs..

nasıl olsa hacim büyük insanımız üşengeç ve finansal cahil.

itele gitsin toksik varlıkları, talep görmeyen tahvilleri.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    bu BES işi eninde sonunda satılamayan devlet tahvillerinni itelendiği bir platforma dönecek, gayet basit bir talebim var birikimim ile altın almak istiyorum fonun ismi altın.

içine bakıyorsun devlet tahvili, kira sertifikası vs..

nasıl olsa hacim büyük insanımız üşengeç ve finansal cahil.

itele gitsin toksik varlıkları, talep görmeyen tahvilleri.
    hadi biz farkına varıyoruz. Birçok kişinin haberi bile yok.
    Azınlıkta olarak şikayetleri fonlara iletelim ki bu sistemi adam akıllı düzeltsinler.
    Sistem oturana kadar minimumdan ödemeye devam...

Sistemde öncelikli düzeltilmesi gerekenler;
    1.Fon alış-satış:
    Farz edelim %25 şer den 4 tane fon var. %25 lik bir dilimi sadece Likit fonla değiştirmek istesem, tüm fon dağılımını değiştir diyor. Bununla ilgili öneri ve şikayetimi ilettim.
    2.Fon içerikleri:
    Yukarda bahsedildi. Yabancı hisse, Tahvil, Altın vb. fonların olması gereken içeriği neyse sabit tutulmalı. Performansı etkileyecek araçlar eklenmemli.
    Son düzenleme : Trade Shark; 08-04-2019 saat: 12:07.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

3.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    hadi biz farkına varıyoruz. Birçok kişinin haberi bile yok.
    Azınlıkta olarak şikayetleri fonlara iletelim ki bu sistemi adam akıllı düzeltsinler.
    Sistem oturana kadar minimumdan ödemeye devam...

Sistemde öncelikli düzeltilmesi gerekenler;
    1.Fon alış-satış:
    Farz edelim %25 şer den 4 tane fon var. %25 lik bir dilimi sadece Likit fonla değiştirmek istesem, tüm fon dağılımını değiştir diyor. Bununla ilgili öneri ve şikayetimi ilettim.
    2.Fon içerikleri:
    Yukarda bahsedildi. Yabancı hisse, Tahvil, Altın vb. fonların olması gereken içeriği neyse sabit tutulmalı. Performansı etkileyecek araçlar eklenmemli.
    Fon dağılım değişikliğinde minumum %5 gibi değişim oranından kaynaklı sorun var. Normalde istediğimiz fonu satıp yerine fon alınabilmeli. %5 ve katları şeklinde olması çok kısıtlayıcı. 14 yıldır sistemdeyim fon dağılım değişimlerinde hep sıkıntı yaşadım. Şirket katkılı hesabım var ve son dönemde devlet katkısından maksimum şekilde yararlanabileceğim seviyeye yükselttim katkıyı. Oda yakın zamanda ayrılırsam devlet katkısı stopajı ödesin diye.

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Şöyle söyleyeyim, 2 yıl önce konuya objektif yaklaşıp tüm BES firmalarından son 3 ve 5 yıllık getirilerini istedim. Ancak istediğim getiri tablolarında döviz ve hisse yoktu. Zira bu fonların 10-15 yıllık süre içinde doğru noktalardan al-sat yapılmaz ise yüksek getiri vereceklerini düşünmüyorum. Eğer doğru noktadan al-sat yapabildiysek zaten BES'li veya BES'siz yüksek getiri elde etmek mümkün.

Kısaca tüm sabit getirili tahvil fonları 3 ve 5 yıllık geçmişte TL mevduattan ciddi oranda az getirmişlerdi. Bir de o zaman %25 katkı payının düşük nemalandığını görünce BES' tercih etmedim.

Ancak devlet bu süre zarfında katılımı arttırmak için gerek katkı payındaki nominal artışları gerek se BES fonlarındaki yönetim giderlerini daha avantajlı kılacak düzenlemeler yapmış olabilir.

Ancak benim konuya sıcak bakmamamın temel nedeni tüm sürecin ve *getirinin* şimdi ve gelecekte devletin belirlediği kararlar ile şekillenmesi. Yani ileride benim incelediğim 2011-2016 dönemine benzer bir düşük getiri dönemi de oluşabilir. Ve bu yatırım pozisyonundan bağımsız olarak devletin inisiyatifinde gerçekleşebilir.

Ben yatırım enstrumanlarında uzun vadede bir otoritenin (örneğin devletin) belirlediği getirilere göre şekillenen bir enstrumandan ziyade piyasa koşulları ile oluşan ve devlet otoritesinden bağımsız olarak hareket edecek getirilere sahip daha liberal enstrumanlara yatırım yapmayı uygun buluyorum.

Bu benim kişisel tercihim. Herkes uzun süreli verileri derleyerek kendi kararını vermeli.

Liberalizm herkese göre değil üstat

5.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Son zamanlarin en çok tutulan mesleği dansözluk oldu...ama TV lerde yada pa yonlarda değil ... forumlarda....kah kah..

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    bir yatırım %50 değer kaybettiğinde eski seviyesine gelmesi için %100 artış göstermesi gerekir..

bir çok yatırım aracında bu nokta gözden kaçırılıyor.. oysa çok kritik bir nokta..zaman önemli bir değer.. opsiyon gibi enstrümanlar var mesela sadece bu zaman değerine oynuyor strateji olarak..yani yatırımcı olarak sen hemen bu %50 değer kaybını geri almak için %100 değerlenme için dua edebilirsin, piyasa ve şartlar "nolur böyle olsun" diye umabilirsin ancak zaman değerinden para kazanan gruplarda var.. yani onlar için senin %100 değerlenme kazanmaman gerekiyor.. piyasa böyle bir şey..

bir kez dezevantajlı duruma düştüysen ve bunu yüksek faiz ve borçluluk altında yaptıysan ülke olarak, durum oldukça zor bir durum demektir..sonsuza kadar bekleme lüksün yok..

Keynes in dediği gibi "in the long run we are all dead"..

sonsuza kadar bekleyemeyiz kazanmak için.."uzun vadede yatırımda kaybettiklerimizi geri alacağız" düşüncesi çoğu zaman boş bir avuntu olabiliyor.. makul sürelerde getiri görmemiz gerekir yani..
    eldeki bir kuş daldaki on kuştan iyidir

gelen yaniti paylasiyorum:

Şirketimize iletmiş olduğunuz bildirime ilişkin incelemeler yapılmıştır. %11,26 olarak görünen devlet tahvili, Hazine ve Maliye Bakanlığının 27/02/2019 tarihinde ihraç etmiş olduğu, 24/02/2021 itfa tarihli, 6 ayda bir %1,00 kira ödemeli Altına Dayalı Kira Sertifikasıdır. Altın fonları yasa gereği minimum %80 altın taşımak zorundadır. Yukarıda bahsedilmiş olan altına dayalı kira sertifikası bu hesaplamada altın olarak sayılmaktadır. Dolayısıyla aslında fonun altın yatırımını 04/04/2019 tarihi için %94.05 olarak düşünebilir.

Sözleşmeniz için seçtiğiniz ya da seçebileceğiniz farklı fon kombinasyonlarının, belirleyeceğiniz tarih aralığındaki getiri oranlarını, web sayfamızdaki aşağıda yer alan linkten görebileceğinizi iletiriz. https://www.allianz.com.tr/tr_TR/uru...saplamasi.html

Şirketimize ulaşmak istemeniz durumunda 0850 399 99 99 numaralı telefonumuzdan arayabileceğiniz gibi, www.allianz.com.tr internet adresimizden ya da Mobil App Allianzım uygulamamızdan şahsınıza özel şifre alarak işlem yapabileceğinizi, [email protected] e-posta adresimize de taleplerinizi iletebileceğinizi hatırlatırız.

Konuyu bilgilerinize sunar, sağlık ve esenlikler dileriz.

Saygılarımızla,

Allianz Yaşam ve Emeklilik A.Ş.

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    bugun Allianz'a asagidaki sorularimi gonderdim. Cevap gelirse burada yine paylasirim.

------------------------------------------------------------------------------------------------
    Merhaba,

AMZ - ALTIN EMEKLİLİK YATIRIM FONU ile ilgili bir kac sorum olacak. Sorumu ilgili fon yoneticisine iletip, cevabi benimle paylasirsaniz cok sevinirim.

1-) AMZ fonunun 2014'den 2018'e kadar(2018 de dahil) her sene karsilastirma olcutunun altinda getirisi var. Sonucta bir fonun performansini ilgili benchmark ile olcumluyoruz. Buna gore AMZ fonu son 5 senenin hicbirinde basarili bir performans sergilememis.

https://www.allianz.com.tr/content/d...poru__2018.pdf

Sayfa 4.

Bu konuyla ilgili 2019 yili icin bir aksiyon plani var mi? Allianz'in pek cok fonu karsilastirma olcutunden daha fazla getiriye ulsamis.

2-) Daha onceki yillarda fonun icerisinde mutlaka vadeli doviz yer almaktaydi. Su an bunun yerini devlet Tahvili TL almis gorunuyor. Zaten bu fona yatirim yapan yatirimci dovize endeksli bir fona parasini koymak istiyor. Ne tur bir ongoru ile vadeli doviz yerine, devlet tahvili TL fonun icersine aliniyor.

3-) Yine daha onceki yillarda fonun %95'den fazlasi altin icermekteydi. Bu oran su an %83. Sahsen icerisinde daha fazla altin yer almasini isterim. 95'den 83'e dusurmenizdeki sebep nedir?

Biliyorum bu fon Is Portfoy Yonetimi tarafindan yonetiliyor. Siz cevap veremezseniz de Is Portfoyden bir cevap alabilir miyim? Bu fon yasa cikmadan once sizdeydi ve fon icerigi benim istedigim sekilde idi daha cok. Su an fon icerigini acikcasi cok begenmiyorum. Ozellikle Devlet Tahvili TL kismini. En azindan Eurobond olabilir.

Cevaplariniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

Saygilarimla.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

8. Merhabalar, BES için ödediğimiz katkı paylarını gelir vergisi matrahımızdan düşebiliyor muyuz? maaşlı çalışan işçiler bu şekilde daha düşük gelir vergisi ödeyebilir mi acaba?

Sayfa 142/454 İlkİlk ... 4292132140141142143144152192242 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •