Sayfa 143/453 İlkİlk ... 4393133141142143144145153193243 ... SonSon
Arama sonucu : 3619 madde; 1,137 - 1,144 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by Ceomhs Yazıyı Oku
    Merhabalar, BES için ödediğimiz katkı paylarını gelir vergisi matrahımızdan düşebiliyor muyuz? maaşlı çalışan işçiler bu şekilde daha düşük gelir vergisi ödeyebilir mi acaba?
    Evet
    Bordrolu olanlar için ;5000 tl brüt maaş varsa %3 bes kesintisi yapıyorsanız ,150 tl brüt bes e ayrılcak. kalan brüt 4850 tl üzerinden gelir vergisine tabi olursunuz.

Normal Bes'te ise öyle birşey yok. Onun yerine %25 devlet katkısı veriliyor.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Damat beyin BES ile ilgili soylediginden ne demek istedigini anlayaniniz oldu mu?

3. Ali Tezel

Çalışanlara zorunlu BES tam zorunlu olacak isteyen ben BES istemiyorum çıkıyorum diyemeyecek yani bir nevi ücretlilerden vergi alınmış olacak, bu arada daha önce söylediğim gibi kıdem tazminatları gidiyor..

Hakan Güneş de der ki;

Bes kesintilerinin ekonomiye vereceği küçük bir zarardan bahsedeyim zaten çok zor geçinen hane halkından yapılan mecburi kesinti hane halkının tüketimini daha da kısıtlamasına neden olacaktır tüketim azalmasıda piyasayı tüketecektir piyasaya nakit akışı azalması demektir

Ey BES'ciler nerdesiniz seçim beri, mortingen $ıtrayZe mi oldunuz,

gelin size ne annattı damadettin bugün söyle$İN de az stress atın dA..

5. Ben hiçbir zaman BES'e tam olarak inanıp, sıcak bakamamıştım. Buna rağmen eşimin ve aile büyüklerinin önayak olmasıyla 2011 yılında çocuğum adına olduğunu zannettiğimiz şekilde eşimin üzerinden Anadolu Hayat'ta BES üyeliği başlatmıştık. Belli bir süre ödendi, bir ara donduruldu derken son zamanlarda tekrar gündemimize geldi konu. Biraz araştırınca 18 yaşından küçükler için BES yapılamayacağını öğrendim. Anadolu Hayat'ı arayınca da durumun böyle olduğunu; bizim "lehtar" uygulamasıyla eşimin üzerinden çocuğumuz için olduğunu sandığımız BES'in aslında çocuğumuzla bir alakasının olmadığını, lehtar sıfatının (Allah korusun) eşim vefat ederse BES birikimlerini alacak kişiyi işaret ettiğini, yani lehtarın bir nevi "vasiyet" hükmünde olduğunu teyit ettik. Tabii tadımız kaçarak BES'ten çıkmak için başvurduk.

Bilgisi olan arkadaşlardan zahmet olmazsa öğrenmek istediğim; şu anda 9 yaşına girecek olan çocuğum adına başka sigorta şirketleri aracılığı ile de olsa BES başlatabiliyor muyuz? Bu kesinlikle mümkün değil mi? Bir kere de sizlerden teyit etmek istedim. (Bahsettiğim konunun Anadolu Hayat'a özel bir durum olması ihtimaline karşı)

"Yetişen çocuk" falan gibi adlarla 1-2 seçenek gördüm ama hiçbiri tam anlamıyla BES şeklinde değildi. Yani 15 yaşına kadar olan çocuklar için, çocuğun yaşıyla poliçe süresinin toplamı 25 olacak, 10 yılla 25 yıl arasında prim ödenecek, sonrasında toplu birikim alınacak (emekli maaşı falan yok) gibi bir sistem var ama bunun BES'le pek bir ilgisi yoktu.

Şimdiden vakit ayırıp cevap verecekler için teşekkür ederim.

6.  Alıntı Originally Posted by ironarm Yazıyı Oku
    Ben hiçbir zaman BES'e tam olarak inanıp, sıcak bakamamıştım. Buna rağmen eşimin ve aile büyüklerinin önayak olmasıyla 2011 yılında çocuğum adına olduğunu zannettiğimiz şekilde eşimin üzerinden Anadolu Hayat'ta BES üyeliği başlatmıştık. Belli bir süre ödendi, bir ara donduruldu derken son zamanlarda tekrar gündemimize geldi konu. Biraz araştırınca 18 yaşından küçükler için BES yapılamayacağını öğrendim. Anadolu Hayat'ı arayınca da durumun böyle olduğunu; bizim "lehtar" uygulamasıyla eşimin üzerinden çocuğumuz için olduğunu sandığımız BES'in aslında çocuğumuzla bir alakasının olmadığını, lehtar sıfatının (Allah korusun) eşim vefat ederse BES birikimlerini alacak kişiyi işaret ettiğini, yani lehtarın bir nevi "vasiyet" hükmünde olduğunu teyit ettik. Tabii tadımız kaçarak BES'ten çıkmak için başvurduk.

Bilgisi olan arkadaşlardan zahmet olmazsa öğrenmek istediğim; şu anda 9 yaşına girecek olan çocuğum adına başka sigorta şirketleri aracılığı ile de olsa BES başlatabiliyor muyuz? Bu kesinlikle mümkün değil mi? Bir kere de sizlerden teyit etmek istedim. (Bahsettiğim konunun Anadolu Hayat'a özel bir durum olması ihtimaline karşı)

"Yetişen çocuk" falan gibi adlarla 1-2 seçenek gördüm ama hiçbiri tam anlamıyla BES şeklinde değildi. Yani 15 yaşına kadar olan çocuklar için, çocuğun yaşıyla poliçe süresinin toplamı 25 olacak, 10 yılla 25 yıl arasında prim ödenecek, sonrasında toplu birikim alınacak (emekli maaşı falan yok) gibi bir sistem var ama bunun BES'le pek bir ilgisi yoktu.

Şimdiden vakit ayırıp cevap verecekler için teşekkür ederim.
    Eşinizin adına olması iyi olmuş beste 2 şart var 56 yaş ve 10 yıl parayı almak için 2 sini de gerçekleştirmeniz lazım. Çocuğa yapsaydınız çocuk parayı almak için 56 yaşına kadar beklemek zorunda kalacaktı. Onun için bese girmek için en güzel yaş 46

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by hayatgusel Yazıyı Oku
    Eşinizin adına olması iyi olmuş beste 2 şart var 56 yaş ve 10 yıl parayı almak için 2 sini de gerçekleştirmeniz lazım. Çocuğa yapsaydınız çocuk parayı almak için 56 yaşına kadar beklemek zorunda kalacaktı. Onun için bese girmek için en güzel yaş 46

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Biz eşimle BES üyeliği istemedik. Her ne kadar ciddi bir faydasının olacağına inanamasam da konu çocuk olunca ileriki yaşlarında ek bir getiri olsun istemiştik ama hayal ettiğimiz gibi olmadı. Biz şimdi başlarız, çocuk ileride iş güç sahibi olup evlenene kadar 25-30 yıl öderiz, daha sonra ödenmese bile başlangıcı eski ve birikim miktarı da nispeten toplu olunca "idare eder" cinsten ek bir gelir olur çocuğumuza diye düşünmüştük.

Yorumunuz için teşekkür ederim.

8.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Evet
    Bordrolu olanlar için ;5000 tl brüt maaş varsa %3 bes kesintisi yapıyorsanız ,150 tl brüt bes e ayrılcak. kalan brüt 4850 tl üzerinden gelir vergisine tabi olursunuz.

Normal Bes'te ise öyle birşey yok. Onun yerine %25 devlet katkısı veriliyor.
    Gelir vergisi indirimi OKT'de yok diye biliyorum. Sadece devlet katkısı var gönüllü ve otomatik katılım kısmında da. Sadece işveren için vergi avantajı var oda çalışan adına BES katkısı ödüyorsa.

Sayfa 143/453 İlkİlk ... 4393133141142143144145153193243 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •