Sayfa 144/454 İlkİlk ... 4494134142143144145146154194244 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 1,145 - 1,152 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by ironarm Yazıyı Oku
    Ben hiçbir zaman BES'e tam olarak inanıp, sıcak bakamamıştım. Buna rağmen eşimin ve aile büyüklerinin önayak olmasıyla 2011 yılında çocuğum adına olduğunu zannettiğimiz şekilde eşimin üzerinden Anadolu Hayat'ta BES üyeliği başlatmıştık. Belli bir süre ödendi, bir ara donduruldu derken son zamanlarda tekrar gündemimize geldi konu. Biraz araştırınca 18 yaşından küçükler için BES yapılamayacağını öğrendim. Anadolu Hayat'ı arayınca da durumun böyle olduğunu; bizim "lehtar" uygulamasıyla eşimin üzerinden çocuğumuz için olduğunu sandığımız BES'in aslında çocuğumuzla bir alakasının olmadığını, lehtar sıfatının (Allah korusun) eşim vefat ederse BES birikimlerini alacak kişiyi işaret ettiğini, yani lehtarın bir nevi "vasiyet" hükmünde olduğunu teyit ettik. Tabii tadımız kaçarak BES'ten çıkmak için başvurduk.

Bilgisi olan arkadaşlardan zahmet olmazsa öğrenmek istediğim; şu anda 9 yaşına girecek olan çocuğum adına başka sigorta şirketleri aracılığı ile de olsa BES başlatabiliyor muyuz? Bu kesinlikle mümkün değil mi? Bir kere de sizlerden teyit etmek istedim. (Bahsettiğim konunun Anadolu Hayat'a özel bir durum olması ihtimaline karşı)

"Yetişen çocuk" falan gibi adlarla 1-2 seçenek gördüm ama hiçbiri tam anlamıyla BES şeklinde değildi. Yani 15 yaşına kadar olan çocuklar için, çocuğun yaşıyla poliçe süresinin toplamı 25 olacak, 10 yılla 25 yıl arasında prim ödenecek, sonrasında toplu birikim alınacak (emekli maaşı falan yok) gibi bir sistem var ama bunun BES'le pek bir ilgisi yoktu.

Şimdiden vakit ayırıp cevap verecekler için teşekkür ederim.
    İstediğiniz Emeklilik şirketinde buna Anadolu emeklilikte dahil tekrar BES hesabı açtırabilirsiniz. Emekli maaşı aslına bakarsanız BES'te var ama yok gibi. 56 yaşına geldiğinizde size seçenek sunuluyor. Toplu para veya gelir sigortası yaptırarak size istediğiniz vadede 3 yıldan az olmaması gerekiyor tabi birikim tutarınız size taksit taksit ödeniyor gibi düşünün. Ömür boyu maaş şeklinde seçeneklerde var ama burda maaş miktarının sizi tatmin edecek bir miktar olacağını pek düşünmüyorum açıkçası. Bunlar tamamen benim fikirlerim sizin daha ayrıntılı bir şekilde araştırmanız gerekiyor. Bunun yerine dövize endeksli hayat sigortası ürünleri seçilip toplu para şeklinde döviz olarak alma seçeneği çocuğunuz için daha cazip gibi. Ayrıca maaşlı çalışanlar için gelir vergisi avantajı da var ödenen hayat sigortalarında.

"Tamamlayıcı emeklilik sistemi vatandaşlarımıza emekliliklerinde ek gelir oluşturarak çalışma dönemlerindeki hayat standartlarını korumalarını sağlayacak. Artık vatandaşlarımız, emekli olunca nasıl geçinirim kaygısı taşımayacaklar. Tamamlayıcı emeklilik sistemiyle birlikte ülkemizde tasarrufları artırarak dış finansman bağımlılığını azaltacağız. Bu da ekonomimizi dış müdahalelere karşı çok daha güçlü hale getirecek.

Sistemde biriken fonların sermaye piyasaları üzerinden reel sektöre ve ülkemizin sürdürülebilir büyümesine kanalize edilmesini sağlayacağız. Artık şirketlerimiz çok daha kolay, ucuz ve uzun vadeli bir biçimde yeni yatırımlarını finanse edebilecekler. Aynı zamanda, ülkemizi ileriye götürecek stratejik sektörlerdeki projeleri için ek kaynak oluşturmuş olacağız."

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/201...tini-acikliyor

-------------

bugün recep erdoğan ın damatının söyledikleri bunlar...na kadar masumane şirin ifadeler değil mi

şimdi boltladığım yere dikkat edin lütfen.. vatandaşın birikimleri reel sektörün ve devletin fonlanmasında kullanılacak.. ve bu fonlanan taraflar (reel sektör ve devlet) bunu oldukça kolay ve ucuza elde edecekler. ifadelerden bunu anlıyoruz..

evet.. ucuz bir biçimde elde edecekler.. bu anahtar kelimeyi (ucuz) BES ve benzeri sistemlerin halen içinde olan kişilerin takdirine bırakıyorum.. evet.. düşünelim bakalım bu ne demek miş ?? bu ifade sizin lehinize mi aleyhinize mi??

OKS ve benzeri sistemlerden çıkan/terkeden milyonlarca kişinin ne kadar doğru bir şey yaptığı ortaya çıkıyor..umarım herkesi zorunlu hale getirmezler.. ancak yaparlarsa şaşırmamak gerek..bunların devlet yönetmekten anladığı tek şey sürekli vergi icat etmek ve benzeri kesintiler..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

3.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    "Tamamlayıcı emeklilik sistemi vatandaşlarımıza emekliliklerinde ek gelir oluşturarak çalışma dönemlerindeki hayat standartlarını korumalarını sağlayacak. Artık vatandaşlarımız, emekli olunca nasıl geçinirim kaygısı taşımayacaklar. Tamamlayıcı emeklilik sistemiyle birlikte ülkemizde tasarrufları artırarak dış finansman bağımlılığını azaltacağız. Bu da ekonomimizi dış müdahalelere karşı çok daha güçlü hale getirecek.

Sistemde biriken fonların sermaye piyasaları üzerinden reel sektöre ve ülkemizin sürdürülebilir büyümesine kanalize edilmesini sağlayacağız. Artık şirketlerimiz çok daha kolay, ucuz ve uzun vadeli bir biçimde yeni yatırımlarını finanse edebilecekler. Aynı zamanda, ülkemizi ileriye götürecek stratejik sektörlerdeki projeleri için ek kaynak oluşturmuş olacağız."

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/201...tini-acikliyor

-------------

bugün recep erdoğan ın damatının söyledikleri bunlar...na kadar masumane şirin ifadeler değil mi

şimdi boltladığım yere dikkat edin lütfen.. vatandaşın birikimleri reel sektörün ve devletin fonlanmasında kullanılacak.. ve bu fonlanan taraflar (reel sektör ve devlet) bunu oldukça kolay ve ucuza elde edecekler. ifadelerden bunu anlıyoruz..

evet.. ucuz bir biçimde elde edecekler.. bu anahtar kelimeyi (ucuz) BES ve benzeri sistemlerin halen içinde olan kişilerin takdirine bırakıyorum.. evet.. düşünelim bakalım bu ne demek miş ?? bu ifade sizin lehinize mi aleyhinize mi??

OKS ve benzeri sistemlerden çıkan/terkeden milyonlarca kişinin ne kadar doğru bir şey yaptığı ortaya çıkıyor..umarım herkesi zorunlu hale getirmezler.. ancak yaparlarsa şaşırmamak gerek..bunların devlet yönetmekten anladığı tek şey sürekli vergi icat etmek ve benzeri kesintiler..
    Benim tahminim OKS çalışanlar için zorunlu olacak. Birde yanına kıdem tazminatı fonu. Tamamlayıcı emeklilikle bu kastediliyor büyük bir ihtimalle.

4.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    İstediğiniz Emeklilik şirketinde buna Anadolu emeklilikte dahil tekrar BES hesabı açtırabilirsiniz. Emekli maaşı aslına bakarsanız BES'te var ama yok gibi. 56 yaşına geldiğinizde size seçenek sunuluyor. Toplu para veya gelir sigortası yaptırarak size istediğiniz vadede 3 yıldan az olmaması gerekiyor tabi birikim tutarınız size taksit taksit ödeniyor gibi düşünün. Ömür boyu maaş şeklinde seçeneklerde var ama burda maaş miktarının sizi tatmin edecek bir miktar olacağını pek düşünmüyorum açıkçası. Bunlar tamamen benim fikirlerim sizin daha ayrıntılı bir şekilde araştırmanız gerekiyor. Bunun yerine dövize endeksli hayat sigortası ürünleri seçilip toplu para şeklinde döviz olarak alma seçeneği çocuğunuz için daha cazip gibi. Ayrıca maaşlı çalışanlar için gelir vergisi avantajı da var ödenen hayat sigortalarında.
    Yorumunuz için teşekkür ederim. İstediğimiz çocuğun orta yaş üzeri dönemde, bizim temelini attığımız bir sistemle aylık düzenli ek gelir elde etmesiydi. Şimdilik bu rafa kalkacak anladığım kadarıyla. Sonuçta bizim yatırımımız, onun yatırımı...
    18 yaşına geldiğinde hem SGK hem de BES'i birlikte başlatmayı planlıyoruz. İnşallah o zaman BES başlangıcında toplu bir miktar da para yatırırsak ileride nispeten "çam sakızı-çoban armağanı" bir geliri olur belki. Tabii hepsinden önemli oan bence çocuğa tasarruf ve yatırım bilincini aşılayabilmek. Bu yönde teşvik etmek. Biz elimizden geleni yapıyoruz yatırım için ama onun da bu bilinçle yetişmesi lazım yoksa hazıra dağ dayanmaz.

5. Dediğim gibi ben BES sistemine tam anlamıyla güvenmiyorum, sıcak bakamıyorum. Doğrusuyla-yanlışıyla kendi tasarrufumu kendi kontrolümde tutmak istiyorum. O yüzden benim veya eşimin BES üyeliği yok.

En çok takıldığım konu; madem BES çok iyi bir sistem, siz 100 TL yatırıyorsunuz, devlet üzerine 25 TL koyuyor, müthiş kar edip emeklilikte rahat yaşıyorsunuz, böyle sihirli bir değneğiniz var neden bu sistem SGK ve Emekli Sandığa'na uygulanmıyor?

Yaş kriterini de gözönüne alınca insanlar 30 seneden önce emekli olamıyor. Ben 18 yıldır çalışıyorum, 40 yaşındayım. Emekli olabilmek için daha (kabaca) 20 yıl çalışmam lazım. Yani 38 sene prim ödemiş olacağım. Neden benim ödediğim prim üzerine devlet %25 koymuyor? Neden ben emekli olunca emekli maaşımla dünyayı gezmiyorum?

6.  Alıntı Originally Posted by ironarm Yazıyı Oku
    Dediğim gibi ben BES sistemine tam anlamıyla güvenmiyorum, sıcak bakamıyorum. Doğrusuyla-yanlışıyla kendi tasarrufumu kendi kontrolümde tutmak istiyorum. O yüzden benim veya eşimin BES üyeliği yok.

En çok takıldığım konu; madem BES çok iyi bir sistem, siz 100 TL yatırıyorsunuz, devlet üzerine 25 TL koyuyor, müthiş kar edip emeklilikte rahat yaşıyorsunuz, böyle sihirli bir değneğiniz var neden bu sistem SGK ve Emekli Sandığa'na uygulanmıyor?

Yaş kriterini de gözönüne alınca insanlar 30 seneden önce emekli olamıyor. Ben 18 yıldır çalışıyorum, 40 yaşındayım. Emekli olabilmek için daha (kabaca) 20 yıl çalışmam lazım. Yani 38 sene prim ödemiş olacağım. Neden benim ödediğim prim üzerine devlet %25 koymuyor? Neden ben emekli olunca emekli maaşımla dünyayı gezmiyorum?
    Kendiniz tasarruf yapabiliyorsunuz ve tasarruflarınızı yönetebiliyorsanız BES zaten bence de gerekli değil. Kendimden örnek vermem gerekirse BES'le 2005 yılında tanıştım ve çalıştığım firma şirket katkılı BES hesabı açtırmıştı çalışanlar için. Şirket 100 ödüyorsa bende 100 ödüyordum. 200 birikim yapıyordum ayda Ayrıca ödediğim 100'un 20-30'luk kısmı da bana gelir vergisi indirimi olarak yansıyordu. Yani 70-80 koyuyorsunuz şirket katkısıyla birlikte 200 birikiminiz oluyor. Böyle bir durumda BES yaptırmamak pek mantıklı olmazdı herhalde.

7.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Kendiniz tasarruf yapabiliyorsunuz ve tasarruflarınızı yönetebiliyorsanız BES zaten bence de gerekli değil. Kendimden örnek vermem gerekirse BES'le 2005 yılında tanıştım ve çalıştığım firma şirket katkılı BES hesabı açtırmıştı çalışanlar için. Şirket 100 ödüyorsa bende 100 ödüyordum. 200 birikim yapıyordum ayda Ayrıca ödediğim 100'un 20-30'luk kısmı da bana gelir vergisi indirimi olarak yansıyordu. Yani 70-80 koyuyorsunuz şirket katkısıyla birlikte 200 birikiminiz oluyor. Böyle bir durumda BES yaptırmamak pek mantıklı olmazdı herhalde.
    Kesinlikle haklısınız. Şartlar çok iyiymiş, şirket katkısıyla iyi bir fırsat. Bence de değerlendirmeniz iyi olmuş. Kendimiz için istemesem de çocuğumuz için bir seçenek olarak görüyoruz BES'i ve onun için yaptırmayı düşünüyoruz. Hayat ne getirir belli olmaz. Yine de daha şimdiden tasarruf bilincini aşılamaya çalışıyoruz. Eşimin ve benim ayrı ayrı yatırım hesaplarımız var, biraz daha büyüyünce bu konuda da teşvik etmek istiyoruz çocuğumuzu.

Yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Sayfa 144/454 İlkİlk ... 4494134142143144145146154194244 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •