Sayfa 151/453 İlkİlk ... 51101141149150151152153161201251 ... SonSon
Arama sonucu : 3619 madde; 1,201 - 1,208 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Sn.Cautionary uzun süre altın fonunda kalacaksanız %1 gibi fon yönetim ücreti ödemek yerine BES'ten çıkıp gram altın almak hatta vadeli altın hesabı açıp yıllık toplamda %2 gibi fondan daha fazla getiri etmenizi sağlayacaktır. Tabi yakın zamanda dağılım değiştirecekseniz bu durumu göz ardı edebilirsiniz.
    Birkaç sebep var.

İ-) şu anki şartlarda en az 6 ay daha altın fonundakalıtım gibi gözükse de, değişecek şartlara göre her an likit fona da geçebilirim.

İi-) emeklilik fonu gibi oldukça muhafazakar olunması gereken bir yatırımda, mümkün olduğunca az hareket etmek lazım...bazen düşünüyorum da altın fonum bankada olsa birkaç kez satıp, aşağıdan alırım diye beklerken arkasından bakmak zorunda kalabilirdim...iyi ki bes teymiş altınlar diyorum bazen ( bes te sat al üç günü bulabiliyor...üstelik anlık fiyat yok, ortalamadan alıp satabiliyorsun)

İii-) bankada vs alım satım bedava değil, çoğu zaman arada %1 lik alım satım marjı var...sert hareketlerin olduğu ve muhtemelen işlem yapmak istediğin dönemde bu fark %2 ye bile çıkabiliyor... yani bu tür emeklilik amaçlı fonlarda alım satım, işlem maliyeti vs bes teki fig den aşağıda kalmıyor bence.

İv-) ailenin okumuş, akıllı, tasarruf yapabilen, para işlerinden anlayan çocuğu olarak biliniyorsanız... param bes te, onu da bozamam, devlet katkısı gidiyor vs demek çoğu zaman koruma sağlıyor,

Adama param altında diyorsun, tamam diyor...ondan sonra almak için kıvran dur...bazen paranla ciddi sıkıntılar yaşamak zorunda kalıyorsun.

Neyse, uzatmayayım...fayda maliyet hesabı, çoğunun göremediği faydalar, maliyetler vs... bu işler sanıldığı kadar basit işler değil...işin bir de dini açıdan yorumlanması filan var ki...orası ayrı boyut.

Bu nedenle bu konularda kendi bakış açımızla başkalarının tercihlerini yargılamayalım diyorum...sana yanlış gelen seçim, başkasının koşulları düşünülünce çok mantıklı bir seçim olabiliyor.

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Birkaç sebep var.

İ-) şu anki şartlarda en az 6 ay daha altın fonundakalıtım gibi gözükse de, değişecek şartlara göre her an likit fona da geçebilirim.

İi-) emeklilik fonu gibi oldukça muhafazakar olunması gereken bir yatırımda, mümkün olduğunca az hareket etmek lazım...bazen düşünüyorum da altın fonum bankada olsa birkaç kez satıp, aşağıdan alırım diye beklerken arkasından bakmak zorunda kalabilirdim...iyi ki bes teymiş altınlar diyorum bazen ( bes te sat al üç günü bulabiliyor...üstelik anlık fiyat yok, ortalamadan alıp satabiliyorsun)

İii-) bankada vs alım satım bedava değil, çoğu zaman arada %1 lik alım satım marjı var...sert hareketlerin olduğu ve muhtemelen işlem yapmak istediğin dönemde bu fark %2 ye bile çıkabiliyor... yani bu tür emeklilik amaçlı fonlarda alım satım, işlem maliyeti vs bes teki fig den aşağıda kalmıyor bence.

İv-) ailenin okumuş, akıllı, tasarruf yapabilen, para işlerinden anlayan çocuğu olarak biliniyorsanız... param bes te, onu da bozamam, devlet katkısı gidiyor vs demek çoğu zaman koruma sağlıyor,

Adama param altında diyorsun, tamam diyor...ondan sonra almak için kıvran dur...bazen paranla ciddi sıkıntılar yaşamak zorunda kalıyorsun.

Neyse, uzatmayayım...fayda maliyet hesabı, çoğunun göremediği faydalar, maliyetler vs... bu işler sanıldığı kadar basit işler değil...işin bir de dini açıdan yorumlanması filan var ki...orası ayrı boyut.

Bu nedenle bu konularda kendi bakış açımızla başkalarının tercihlerini yargılamayalım diyorum...sana yanlış gelen seçim, başkasının koşulları düşünülünce çok mantıklı bir seçim olabiliyor.
    Yargılamak amaçlı değil sadece benim açımdan düşünüldüğünde daha faydalı olabilecek bir öneriydi. Birde aktif bir şekilde portföyünüze yön verdiğiniz için BES'te 3 yıldır tek bir fonda olmanızın nedeninide merak etmiştim cevaplar içerisinde bulunuyor zaten. Sizde kendinizce haklı olduğunuz nedenleri sıraladınız bunlara saygı duyulması gerekir diye düşünüyorum

3.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Yargılamak amaçlı değil sadece benim açımdan düşünüldüğünde daha faydalı olabilecek bir öneriydi. Birde aktif bir şekilde portföyünüze yön verdiğiniz için BES'te 3 yıldır tek bir fonda olmanızın nedeninide merak etmiştim cevaplar içerisinde bulunuyor zaten. Sizde kendinizce haklı olduğunuz nedenleri sıraladınız bunlara saygı duyulması gerekir diye düşünüyorum
    Sen gayet saygılı bir arkadaşsın da, saygılı olmayanlar için yazmıştım...bazen öyle oluyor ki portföy tercihlerimiz yüzünden bir dayak yemediğimiz kalıyor... gören de soros sanır...neyi başarmışsın da, bu eleştiri hakkını kendinde görüyorsun.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
    BES parasal büyük açısından hala büyük bir büyüklğe sahip.Öyle olmasaydı burada bazı ekonomist geçinen arkadaşların bilinçli olarak yönlendirme yaptıklarını düşünürdüm.Çünkü bes ipe sapa gelmez bir sistem. Nerden tutarsan tut elde kalıyor.Bazı adamlar ekonomist olduğunu idda ediyor , bes in yıllara göre getirisinden haberi bile. yok.Geçmiş sayfalarda gözüne gözüne sokmuştum getiri oranlarını halbuki.Demek ki ön yargılı olmak böyle bir şey.Yanlış anlama olmasın SAYGILI OLANLARA lafım yok .... (komedi ya.)
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
    BES , ABD deki gibi yapsınlar hepimiz girelim .Ama bu haliyle bunun sadece adı BES.Şimdi bunu yazdım diye geçen gün bir arkadaşa yaptıkları gibi şikayet butonuna basar isp..... biri...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
    Neyse alın alır almayan almaz. Uyarımı yaptım.Para sizin keyif sizin.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
     Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Sn.human01 ben BES sisteminin savunucusu değilim. Sadece benim için faydalı olduğunu düşünüyorum ama bu herkes için faydalı olacaktır anlaşılmasın. 14 yıl önce BES'e girdim sistemin kötü yanlarınıda biliyorum her ne kadar az olsada benim için avantajlı yanlarını da biliyorum. Çalıştığım şirketten ayrılana kadarda sistemde kalacağım.
    .
    kardeşim biz ne diyebilirz.Para senin.Sana uygun geliyorsa tabiki senin istediğini yapacaksın.Bundan sonrası ısrar etmek doğru olmaz zaten.Zaten senin kendine göre şartların varmış.Hayırlısı olsun ne diyeyim.

ülkeden gitmeyip ülkede kalacaksın ve mücadele edeceksin ! nasıl ?

konformist bir kafayla mı? her şeye kafa sallayarak mı? vardır bir hikmeti diyerek mi? polyannacılık oynayarak mı? "iyi yanını" görerek mi ? "zaten harcayacaktım iyi oldu zorla bile olsa kesiyorlar ve birikiyor şimdi, az birikiyor, eriyor ama olsun" diyerek mi?

böyle mücadele filan olmaz.. sadece vicdan tatmini olur.. boş söylemler.. mücadele edeceğin şer zihniyet iktidar ve nüfuz alanını keyfi uygulamalar , kesintiler ve çok yuksek vergilerle sağlıyor..sonra da böyle havadan gelen paralarla yandaş troller besleniyor, yandaş medya ve kişiler fonlanıyor.. bir masa üstünü bu iktidar alanının tamamı olarak düşünürsen her gun ses çıkarmadığın mücadele etmediğin sürece masanın üstü şer zihniyetin renkleri ile boyanıyor ve sana kalan yaşam alanı daralıyor.. sonra da böyle polyannacılık oynayarak tükenişi bekliyorsunuz..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Sayfa 151/453 İlkİlk ... 51101141149150151152153161201251 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •