Sayfa 153/454 İlkİlk ... 53103143151152153154155163203253 ... SonSon
Arama sonucu : 3626 madde; 1,217 - 1,224 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    BES'e ne amaçla girdiniz neden ayrılmak istiyorsunuz ? BES birikimlerinizin %60 dövize endeksli altın ve eurobond fonları bir tanede karma fonunuz var. Karma fondada büyük bir ihtimalle hisse ve dövize endeksli ürünler var. Madem böyle bir yatırım portföyünün size daha fazla getirisi olacağını düşünüyorsunuz ayrılırsanız yine buna benzer bir portföy oluşturabilirsiniz. BES'ten ayrıldığınızda geçirdiğiniz süreye bağlı olarak ertelenmiş giriş aidatı ödeyeceksiniz 3 yılınız dolmadıysa DK'nın hiçbir katkısı olmayacaktır bunları da göz önünde bulundurun.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Sn.admustafa,

2006'ta girmistim sisteme... kafamda herhangi bir plan yoktu acikcasi. Gectigimiz sene sonuna kadar hatta fon degisikligi bile yapmamistim.

Amacim bir sekilde para birikmesi, otesini (en azindan yakin zamana dek) ne dusundum ne de hesap ettim.

Lakin devlet katkisi olarak yatirilan paranin cok kotu yonetiliyor olmasi beni sistemden cikip, altin/$/vadeli vs. olarak kendim mi yonetsem sorusununa yoneltti...

2.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    Arkadaşım kafayı mı yedin BES e o paralar yatırılır mı ? şirket katkısı yoksa bi de tam saçmalık olmuş.

ha annenin üzerine hesap açarsın 10-12 yıl sonra full devlet katkısını alacak şekilde eyvallah.

yapacağın gayet basit, birikimli döviz hesabı açıp otomatik aylık dolar olarak atacaksın, bir de aylık bir yarım altın alacaksın.

macera seviyorsan da seç üç beş U100 hissesi aylık al.

işine konsantre ol, OYAK hariç bu ülkede aylık para yatırıp elle tutulur bir rakamı geri alan olmuş mu, o da son yıllarda ne yapıyor hiç bilmiyorum.

BES şirket katkısı olanlar için cazip, diğer türlü ben para biriktirmeyi beceremiyorum kenarda param olsun da gerekirse 2 yerine 5 komisyon kessinler diyenlerin yeri.
    Sn. thron, iste ben de tam bu soeuya cevap ariyorum... yardimlarinizla

TR'de degilim, o yuzden sirket katkisi falan soz konusu degil. Kendi odedigim bir de devletin %25 ilavesi,o kadar....

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,708
     Alıntı Originally Posted by bravoecho Yazıyı Oku
    Arkadaslar tavsiye almak icin sizlere danismak istedim, halihazirda Allianz BES katilimcisiyim.

Mevcutta aylik 2595-TL oduyorum. Fonlarim AMG (%25)/ALR (%40)/ AMR (%20) / AMZ (%15) seklinde. Su anda devlet katkisi dahil toplam birikim 60,314TL

Bilgi vermesi icin Ocak 2017- 2018-2019'daki birikim durumunu asagida paylasiyorum:
    Not: aylik odemeyi degisik zamanlarda arttirdigim icin, direk 12 ile carpmak yanlis izlenim verebilir.

OCAK-2017 - 18,688 TL
    Ek 22584

OCAK-2018 - 34,859TL
    Ek 22585

OCAK-2019 - 47,228TL
    Ek 22586

Siz olsaydiniz BES ile devam etmeyip nasil bir yatirim yapardiniz?
    Daha önce başka bir konu başlığına yazmıştım bu konuyu:

"..Bes teki para dokunamayacağın bir para olduğu için kişiye ister istemez bir yatırım disiplini kazandırıyor.. ama burada yer alan fonlar maalesef hak ettiğince kazandırmıyor. Çünkü BES deki yıllık toplam fon işletim gider kesintisi oranı fonlara ve kurumlara göre değişmekle birlikte genellikle %1 ile 2,28 arasında uygulanmaktadır.Bu oranlar SON DERECE YÜKSEKTİR. Giriş aidatı vs falan hikaye.. asıl mesele bu fon kesintileridir. Fon büyüklüğü zamanla arttığında yapılan kesintiler ödenen katkı paylarını dahi geçmeye başlıyor ve bir noktadan sonra ödenen katkı payları ile özel emeklilik şirketini finanse eder duruma geçiyorsunuz..Bu durumun önlenmesi halinde yani emeklilik şirketlerinin makul kesintiler yapması sağlanırsa sistemin cazibesi daha hızlı artar.( Şu anda böyle bir girişim yada istek yok)"

Ayrıca %25 Devlet desteği ile sağlanan fayda sadece şekilseldir.Bu katkı paylarına özellikle katılımcının müdahalesi engellenmiştir. Bu katkı payları (şimdilik)Düşük faizli devlet fonlarında değerlendirildiği için reel olarak erimektedir. Daha acı verici olanı ise Enflasyona karşı reel erimenin etkisi kısa vadede anlaşılamamaktadır.

Bu konuda yakın zamanda devlet katkılarının hisse senetlerine de %10 oranında yatırımı olacağı şeklinde bir gelişme yaşanmıştır. Yanılmıyorsam Temmuz sonuna kadar işlerlik kazanacak. faydası yada zararını izleyip göreceğiz.

Gelelim sizin sorunuza: eğer ben kenara köşeye 3 -5 kuruş atarım ona dokunmam kendime özel bir hesap oluştururum diyebiliyorsanız bu en güzeli olur..Büyük olasılıkla en yüksek getiri sağlayabileceğiniz bir yatırım olur bu..

bunun için her ay xx gr altın xx adet bist 30 fonu(hangi hisse diye ve ıvırı zıvırıyla uğraşmamanız için ) xx TL cinsi hazine bonosu ve tahviller (vadesi 180 gün ve fazlası olanları) xx eurobond önerebilirim...

yok ben bu şekilde yapamam derseniz bes e devam ederseniz yukarda yazdığım gibi zamanla paranızın törpülendiğini görürsünüz. Çünkü sistemde birikimlerden yapılan fon kesintileri toplam birikim üzerinden kesilmeye devam ediyor hala.

4.  Alıntı Originally Posted by bravoecho Yazıyı Oku
    Sn. thron, iste ben de tam bu soeuya cevap ariyorum... yardimlarinizla

TR'de degilim, o yuzden sirket katkisi falan soz konusu degil. Kendi odedigim bir de devletin %25 ilavesi,o kadar....
    işin uzmanı değilim ama sen ne yaparsın denirse kabaca tasarrufu dörde bölerim.

-şirket katkısı yoksa BES uzun vadede tatminkar değil ama bir miktar olabilir, fon olarak döviz ve altın ağırlıklı olmalı.

-mutlaka fiziki altın alınmalı

-risk algısına göre U100 den hisse alınabilir

-döviz mevduat

ev vb. büyük yatırımlar için son ikisi bozdurulabilir, ilk ikisi gerekmedikçe bozdurulmamalı.

5.  Alıntı Originally Posted by bravoecho Yazıyı Oku
    Sn.admustafa,

2006'ta girmistim sisteme... kafamda herhangi bir plan yoktu acikcasi. Gectigimiz sene sonuna kadar hatta fon degisikligi bile yapmamistim.

Amacim bir sekilde para birikmesi, otesini (en azindan yakin zamana dek) ne dusundum ne de hesap ettim.

Lakin devlet katkisi olarak yatirilan paranin cok kotu yonetiliyor olmasi beni sistemden cikip, altin/$/vadeli vs. olarak kendim mi yonetsem sorusununa yoneltti...
    Sn. bravoecho kendiniz yönetirseniz daha fazla getiri elde edeceğinize inanıyorsanız tabiki BES'ten daha iyi olacaktır. Belli bir tasarruf bilincine ulaşmışsınız 2006'dan beri BES'te kalarak. Fakat yatırımlarınızla ilgilenmezseniz fazla bir getiriside olmayacağını görmüşsünüzdür fon değişikliğini bile yeni yeni yapmaya başladıysanız. O yüzden yatırımınızla ilgilenmeniz ve finansal enstrümanlar hakkında yüzeyselde olsa bilgi sahibi olmanız yatırım kararlarınıza yön vermek açısından sizin için iyi olacaktır.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

6.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Daha önce başka bir konu başlığına yazmıştım bu konuyu:

"..Bes teki para dokunamayacağın bir para olduğu için kişiye ister istemez bir yatırım disiplini kazandırıyor.. ama burada yer alan fonlar maalesef hak ettiğince kazandırmıyor. Çünkü BES deki yıllık toplam fon işletim gider kesintisi oranı fonlara ve kurumlara göre değişmekle birlikte genellikle %1 ile 2,28 arasında uygulanmaktadır.Bu oranlar SON DERECE YÜKSEKTİR. Giriş aidatı vs falan hikaye.. asıl mesele bu fon kesintileridir. Fon büyüklüğü zamanla arttığında yapılan kesintiler ödenen katkı paylarını dahi geçmeye başlıyor ve bir noktadan sonra ödenen katkı payları ile özel emeklilik şirketini finanse eder duruma geçiyorsunuz..Bu durumun önlenmesi halinde yani emeklilik şirketlerinin makul kesintiler yapması sağlanırsa sistemin cazibesi daha hızlı artar.( Şu anda böyle bir girişim yada istek yok)"

Ayrıca %25 Devlet desteği ile sağlanan fayda sadece şekilseldir.Bu katkı paylarına özellikle katılımcının müdahalesi engellenmiştir. Bu katkı payları (şimdilik)Düşük faizli devlet fonlarında değerlendirildiği için reel olarak erimektedir. Daha acı verici olanı ise Enflasyona karşı reel erimenin etkisi kısa vadede anlaşılamamaktadır.

Bu konuda yakın zamanda devlet katkılarının hisse senetlerine de %10 oranında yatırımı olacağı şeklinde bir gelişme yaşanmıştır. Yanılmıyorsam Temmuz sonuna kadar işlerlik kazanacak. faydası yada zararını izleyip göreceğiz.

Gelelim sizin sorunuza: eğer ben kenara köşeye 3 -5 kuruş atarım ona dokunmam kendime özel bir hesap oluştururum diyebiliyorsanız bu en güzeli olur..Büyük olasılıkla en yüksek getiri sağlayabileceğiniz bir yatırım olur bu..

bunun için her ay xx gr altın xx adet bist 30 fonu(hangi hisse diye ve ıvırı zıvırıyla uğraşmamanız için ) xx TL cinsi hazine bonosu ve tahviller (vadesi 180 gün ve fazlası olanları) xx eurobond önerebilirim...

yok ben bu şekilde yapamam derseniz bes e devam ederseniz yukarda yazdığım gibi zamanla paranızın törpülendiğini görürsünüz. Çünkü sistemde birikimlerden yapılan fon kesintileri toplam birikim üzerinden kesilmeye devam ediyor hala.
    Sn. Cennetyolu, detayli cevabiniz icin tsk ederim.
    $, altin, PPF hatta bir noktaya kadar BIST30'da tmm ama, TL cinsi hazine bonosu/tahviller ile eurobond konusu hic anlamadigim seyler...
    Yinede aklimda bulunduracagim.

7.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Sn. bravoecho kendiniz yönetirseniz daha fazla getiri elde edeceğinize inanıyorsanız tabiki BES'ten daha iyi olacaktır. Belli bir tasarruf bilincine ulaşmışsınız 2006'dan beri BES'te kalarak. Fakat yatırımlarınızla ilgilenmezseniz fazla bir getiriside olmayacağını görmüşsünüzdür fon değişikliğini bile yeni yeni yapmaya başladıysanız. O yüzden yatırımınızla ilgilenmeniz ve finansal enstrümanlar hakkında yüzeyselde olsa bilgi sahibi olmanız yatırım kararlarınıza yön vermek açısından sizin için iyi olacaktır.

Su siralar banka degisikligi dusunuyorum, duruma goreartik biz de elmecbur ogrenecegiz ne nedir/ne degildir )

8.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    işin uzmanı değilim ama sen ne yaparsın denirse kabaca tasarrufu dörde bölerim.

-şirket katkısı yoksa BES uzun vadede tatminkar değil ama bir miktar olabilir, fon olarak döviz ve altın ağırlıklı olmalı.

-mutlaka fiziki altın alınmalı

-risk algısına göre U100 den hisse alınabilir

-döviz mevduat

ev vb. büyük yatırımlar için son ikisi bozdurulabilir, ilk ikisi gerekmedikçe bozdurulmamalı.
    3asagi 5 yukari bircok uye benzer tavsiyelerde bulundu, son odedigim 2 aidat da hesaba gecince olmadi cikip bu sekilde duzenleyerek kendi basimin caresine bakmam gerekcek galiba

Sayfa 153/454 İlkİlk ... 53103143151152153154155163203253 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •