Sayfa 155/453 İlkİlk ... 55105145153154155156157165205255 ... SonSon
Arama sonucu : 3624 madde; 1,233 - 1,240 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
     Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Sizin yazınızı görünce de ben gülüyorum Sn.human01 BES sisteminde olmayıp bu kadar ilgili olmanız güzel birşey

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    yanlış anlama sana değil, o malum firmaya güldüm.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    yanlış anlama sana değil, o malum firmaya güldüm.
    Malûm firma benide sinir ediyor bazen Bu arada 1 aylık süreçte devlet katkısı fonu %11.26 getiri elde etmiş bu konuda ne diyorsunuz ?

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
    Malûm firma benide sinir ediyor bazen Bu arada 1 aylık süreçte devlet katkısı fonu %11.26 getiri elde etmiş bu konuda ne diyorsunuz ?

yıllık kaç getirmiş, birde 3 yıllık bakabilir misin?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
    Yılbaşından beri getiriler...Ha stopaj kesintileride yok.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
     Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Daha önce başka bir konu başlığına yazmıştım bu konuyu:

"..Bes teki para dokunamayacağın bir para olduğu için kişiye ister istemez bir yatırım disiplini kazandırıyor.. ama burada yer alan fonlar maalesef hak ettiğince kazandırmıyor. Çünkü BES deki yıllık toplam fon işletim gider kesintisi oranı fonlara ve kurumlara göre değişmekle birlikte genellikle %1 ile 2,28 arasında uygulanmaktadır.Bu oranlar SON DERECE YÜKSEKTİR. Giriş aidatı vs falan hikaye.. asıl mesele bu fon kesintileridir. Fon büyüklüğü zamanla arttığında yapılan kesintiler ödenen katkı paylarını dahi geçmeye başlıyor ve bir noktadan sonra ödenen katkı payları ile özel emeklilik şirketini finanse eder duruma geçiyorsunuz..Bu durumun önlenmesi halinde yani emeklilik şirketlerinin makul kesintiler yapması sağlanırsa sistemin cazibesi daha hızlı artar.( Şu anda böyle bir girişim yada istek yok)"

Ayrıca %25 Devlet desteği ile sağlanan fayda sadece şekilseldir.Bu katkı paylarına özellikle katılımcının müdahalesi engellenmiştir. Bu katkı payları (şimdilik)Düşük faizli devlet fonlarında değerlendirildiği için reel olarak erimektedir. Daha acı verici olanı ise Enflasyona karşı reel erimenin etkisi kısa vadede anlaşılamamaktadır.

Bu konuda yakın zamanda devlet katkılarının hisse senetlerine de %10 oranında yatırımı olacağı şeklinde bir gelişme yaşanmıştır. Yanılmıyorsam Temmuz sonuna kadar işlerlik kazanacak. faydası yada zararını izleyip göreceğiz.

Gelelim sizin sorunuza: eğer ben kenara köşeye 3 -5 kuruş atarım ona dokunmam kendime özel bir hesap oluştururum diyebiliyorsanız bu en güzeli olur..Büyük olasılıkla en yüksek getiri sağlayabileceğiniz bir yatırım olur bu..

bunun için her ay xx gr altın xx adet bist 30 fonu(hangi hisse diye ve ıvırı zıvırıyla uğraşmamanız için ) xx TL cinsi hazine bonosu ve tahviller (vadesi 180 gün ve fazlası olanları) xx eurobond önerebilirim...

yok ben bu şekilde yapamam derseniz bes e devam ederseniz yukarda yazdığım gibi zamanla paranızın törpülendiğini görürsünüz. Çünkü sistemde birikimlerden yapılan fon kesintileri toplam birikim üzerinden kesilmeye devam ediyor hala.
    burda arkadaş yeterince açıklama yapmış.Öne çekelim.Belki acemi bir yatırımcı faydalanır.

6.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    yıllık kaç getirmiş, birde 3 yıllık bakabilir misin?
    Yıllık ve 3 yıllık getiriler malum fon kurulduğundan beri faizlerin gidişatı hep yukarı olduğu pek iç açıcı değil. Faizlerin aşağı yönlü hareketi devam ederse getiri miktarı artar belki

7.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Yılbaşından beri getiriler...Ha stopaj kesintileride yok.

Stopajda 3 seçenek mevcut %15, %10 ve %5 olmak üzere o yüzden stopaj kesme kısmı karışık. Birde stopaj en son çıkışta ödendiği için aslında kesilmemiş stopaj getiriye olumlu katkı yapıyor biliyorsunuz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
    Stopajda 3 seçenek mevcut %15, %10 ve %5 olmak üzere o yüzden stopaj kesme kısmı karışık. Birde stopaj en son çıkışta ödendiği için aslında kesilmemiş stopaj getiriye olumlu katkı yapıyor biliyorsunuz.

pekala kardeşim ne deyim ki..Bu arada ben eski bir bankacıyım.BES in ilk çıktığı yıllardan bugüne kadarki aşamaları çok iyi bilirim.Ben sadece uyardım.Tabiki taktir senin.saygı duymak lazım.

Sayfa 155/453 İlkİlk ... 55105145153154155156157165205255 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •