Sayfa 157/453 İlkİlk ... 57107147155156157158159167207257 ... SonSon
Arama sonucu : 3618 madde; 1,249 - 1,256 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Evet evvel zamanda ZORUNLU TASARRUF diye `SS` mantığıyla devleti ele geçirmiş ANAP hükümetide bizleri düdüklemişti sonra yerine gelen AKE PE büyük alicenaplık göstermiş bizden ZORLA kesilen paraları yıllar sonra PUL olarak bizlere geri ödemişti. Yaşı yetmeyenlere buradan anlatayım; o zorla maaşlardan kesilen paralar faizler %100 lerde iken ne hikmetse Emlak bankasının 6 aylık mevduatında tutulmuş ve yine ne tesadüftür ki o dönemlerde 6 aylık mevduat hesabının faizi tek o bankaya has %30 larda idi. Neyse bize devlet düşmanı diyenler için diyecek bir sözümüz olamaz neyse layığı herkes onu yaşar.

2. Umutabi bunu BES in devlet katkısı kısmı için yapabilirler. Özel senin olan kısmı için yapamazlar. Çünkü sözleşme sigorta şirketi ile senin aranda. Başka aracı yok. Devlet sadece ek katkı verip halledişine müdahale edebilir. Devlet fon dağılımlarına müdahale edebilir. Ama senin parana ve ne zaman ödeneceğine müdahale edemez. KEY ve FAKFUKFON vb zorunlu zike zike olan kesintilerde fonun sahibi komple devletti. Fark burada. BES ler tamamen özel sektörde. Kamu bankalarından BES almak belki riskli bu dediğinize göre ama ben özel sektörden BES almakta bir risk görmüyorum. Sigorta şirketi batsa bile riski yok.

Devlet ancak ve ancak FON ların dağılımlarına müdahale edebilir ve Devlet katkı paylarına konabilir. Ben zaten bunu da anlamsız buluyorum. Keşke hiç devlet katkı payı olmasa ve devlet bulaşmasa BES işine.

Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Evet evvel zamanda ZORUNLU TASARRUF diye `SS` mantığıyla devleti ele geçirmiş ANAP hükümetide bizleri düdüklemişti sonra yerine gelen AKE PE büyük alicenaplık göstermiş bizden ZORLA kesilen paraları yıllar sonra PUL olarak bizlere geri ödemişti. Yaşı yetmeyenlere buradan anlatayım; o zorla maaşlardan kesilen paralar faizler %100 lerde iken ne hikmetse Emlak bankasının 6 aylık mevduatında tutulmuş ve yine ne tesadüftür ki o dönemlerde 6 aylık mevduat hesabının faizi tek o bankaya has %30 larda idi. Neyse bize devlet düşmanı diyenler için diyecek bir sözümüz olamaz neyse layığı herkes onu yaşar.

Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Umutabi bunu BES in devlet katkısı kısmı için yapabilirler. Özel senin olan kısmı için yapamazlar. Çünkü sözleşme sigorta şirketi ile senin aranda. Başka aracı yok. Devlet sadece ek katkı verip halledişine müdahale edebilir. Devlet fon dağılımlarına müdahale edebilir. Ama senin parana ve ne zaman ödeneceğine müdahale edemez. KEY ve FAKFUKFON vb zorunlu zike zike olan kesintilerde fonun sahibi komple devletti. Fark burada. BES ler tamamen özel sektörde. Kamu bankalarından BES almak belki riskli bu dediğinize göre ama ben özel sektörden BES almakta bir risk görmüyorum. Sigorta şirketi batsa bile riski yok.

Devlet ancak ve ancak FON ların dağılımlarına müdahale edebilir ve Devlet katkı paylarına konabilir. Ben zaten bunu da anlamsız buluyorum. Keşke hiç devlet katkı payı olmasa ve devlet bulaşmasa BES işine.
    Forumdaş bu ülkede yüksek miktarda paranın biriktiği her yere hükümetler sulanır aksi olsaydı zike zike kimseye BES dayatılmaz , dayatılan BES in zike zike devlet tahvili alma zorunluluğu getirilmezdi. Bir önceki yazımı iyi okuyun, bugün benim gibi düşünenlere vatan haini diyenler 10 yıl sonra zike zike BES li olmanın ne olduğunu iyi anlayacaklardır tabi hesap kitap yapmayı biliyorlarsa...

4. Tekar etmiş olacağım yağabilecekleri tek şey fonların portföy dağılım oranlarına müdahale etmek.

Tam da PPF BES fonlarında bunu yaptılar. Bahsettiğiniz olay bu fon için. Ama ileride diğer fonlara da müdahale edip fon dağılım oranlarına karışabilirler. Fakat her zaman karlı bir fon bulunur çünkü 50 tane fon var çeşit çeşit.

Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Forumdaş bu ülkede yüksek miktarda paranın biriktiği her yere hükümetler sulanır aksi olsaydı zike zike kimseye BES dayatılmaz , dayatılan BES in zike zike devlet tahvili alma zorunluluğu getirilmezdi. Bir önceki yazımı iyi okuyun, bugün benim gibi düşünenlere vatan haini diyenler 10 yıl sonra zike zike BES li olmanın ne olduğunu iyi anlayacaklardır tabi hesap kitap yapmayı biliyorlarsa...

otomatik katılım sistemi mevcut ve gittikçe evrilen haliyle berbat bir sistemdir..
    aslında normal bir ülkede ana parametreleri itibarı ile işe yarayabilir.. yani bir sistemi insanlara sunarsın ve zaten faydalı bir şeyse insanlar katılır..

ama bu ülkede her yıl bir şeyler değişiyor bu sistemde.. ve sürekli katılımcı aleyhine.. yakında otomatik değil zorunlu olacak anlaşıldığı kadarıyla (tamamlayıcı emeklilik mevzusu).. şu haliyle bile aslında nerdeyse zorunlu zira çıkan adamı bile tekrar sokuyorlar sisteme..

ne kadar kişi sistemden çıktı ? %60 mertebesinde insan otomatik katılımdan çıktı..
    bu insanlar çeşitli nedenlerle çıktılar.. en önemlisi insanlar işşizlik fonu gibi fonların başına gelenleri görüyor.. ayrıca fakirleşti adeta sürünüyor insanlar.. ve zaten SSK ya prim ödüyor.. ssk nın başaramadığını BES nasıl başaracak ?.. zira SSK ya çok çok daha fazla prim ödeniyor..

netice: fiyaskodur.. sigorta şirketleri ve hukumet aslında çıldırıyor insanlar çıktığı için sistemden.. bu sistemin mevcut haliyle kaz***** sigorta şirketleri ve a.k.p partisidir.. zira yaptıkları israfların fonlanmasını ve ballı kaymak kazançlar için ucuza kullanabilecekleri bir para oluşturmak istiyorlar.
    Son düzenleme : discretus; 23-06-2019 saat: 23:24.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

portföy dağılım oranlarına karışmak normal bir şey mi?

hayır.. normalleştirmeye gerek yok..

ayrıca devlet katkılarının neden enflasyondan daha az değerlenmesi sağlanıyor mesela ?

daha önce de söylediğimiz gibi hukumet zaten %25 katkının zaman içinde erimesini istiyor ki gelecek yükümlülüğü azalsın..

fon dağılımına 5 sene once ne kadar karışılıyordu ? şimdi ne kadar karışıyorlar ??

demek ki her geçen gün yatırımcı aleyhine düzenlemeler yapılıyor.. düzenlemeler yapılırken vatandaş-sigorta şirketi-hükümet üçlüsünden son ikisi lehine oluyor bu düzenlemeler..

diğer bir ifadeyle.. vatandaş-sigorta şirketi-hükümet üçlüsünden zarar edecek olan vatandaştır.. zira diğer ikisi çok yakından beraber çalışarak sürekli lobi faaliyetleri çerçevesinde mevzuatı sürekli kendi çıkarlarına evrilecek biçimde değiştiriyorlar..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

7. Devlet bütün fonlarla oynamıyor. Sadece PPF ve Katılım gibi likit fonların dağılımları ile oynanıyor.

Diğer fonlara karışılmadı. Ben kendi adıma BES ten çok memnunum. Fonların dağılım oranlarını iyi belirledim ve mükemmel bir getiri elde ettim.

ZORUNLU BEŞ sistemini kullanmıyorum. Onun hakkında bilgim yok. Zorunlu olan her yatırım kötüdür.

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    portföy dağılım oranlarına karışmak normal bir şey mi?

hayır.. normalleştirmeye gerek yok..

ayrıca devlet katkılarının neden enflasyondan daha az değerlenmesi sağlanıyor mesela ?

daha önce de söylediğimiz gibi hukumet zaten %25 katkının zaman içinde erimesini istiyor ki gelecek yükümlülüğü azalsın..

fon dağılımına 5 sene once ne kadar karışılıyordu ? şimdi ne kadar karışıyorlar ??

demek ki her geçen gün yatırımcı aleyhine düzenlemeler yapılıyor.. düzenlemeler yapılırken vatandaş-sigorta şirketi-hükümet üçlüsünden son ikisi lehine oluyor bu düzenlemeler..

diğer bir ifadeyle.. vatandaş-sigorta şirketi-hükümet üçlüsünden zarar edecek olan vatandaştır.. zira diğer ikisi çok yakından beraber çalışarak sürekli lobi faaliyetleri çerçevesinde mevzuatı sürekli kendi çıkarlarına evrilecek biçimde değiştiriyorlar..

En önemlisi halkı geri zekalı yerine koymalarıdır. Ben geri zekalıyım tasarruf yapamam benim yerine onlar yapacak öylemi !...

Sayfa 157/453 İlkİlk ... 57107147155156157158159167207257 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •