Sayfa 158/454 İlkİlk ... 58108148156157158159160168208258 ... SonSon
Arama sonucu : 3626 madde; 1,257 - 1,264 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Fon dağılımlarını bilecek kadar bilgi sahibi ve finansal okur yazarlığım varsa niye BES şirketlerine heybeye komisyon düdükleneceğim ? Bankaların sürüsüne fonu var gider onlardan alırım istediğim zaman girer çıkarım paramı geri almak içinde öyle 10 yıl falan beklemem ve BES asalaklarını da benim sırtımdan yılda bilmem kaç kere yurt dışına BONUS olarak da gezdirmem.

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    portföy dağılım oranlarına karışmak normal bir şey mi?

hayır.. normalleştirmeye gerek yok..

ayrıca devlet katkılarının neden enflasyondan daha az değerlenmesi sağlanıyor mesela ?

daha önce de söylediğimiz gibi hukumet zaten %25 katkının zaman içinde erimesini istiyor ki gelecek yükümlülüğü azalsın..

fon dağılımına 5 sene once ne kadar karışılıyordu ? şimdi ne kadar karışıyorlar ??

demek ki her geçen gün yatırımcı aleyhine düzenlemeler yapılıyor.. düzenlemeler yapılırken vatandaş-sigorta şirketi-hükümet üçlüsünden son ikisi lehine oluyor bu düzenlemeler..

diğer bir ifadeyle.. vatandaş-sigorta şirketi-hükümet üçlüsünden zarar edecek olan vatandaştır.. zira diğer ikisi çok yakından beraber çalışarak sürekli lobi faaliyetleri çerçevesinde mevzuatı sürekli kendi çıkarlarına evrilecek biçimde değiştiriyorlar..
    Anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna az, boşuna ahkam kesiyoruz forumdaş. Neyse bundan sonra umarım `Her şey daha güzel olacak` tabi hak edenlere...

3. Ben %100 ALTIN fonundayım. Şirket katkı payı da benim yatırdığım kadar hediye olarak yatıyor. Yani ben X lira yatırdım, şirket X lira yatırdı benim adıma. 2X lik Altın fonu alınıyor her ay.

Fon dağılımını 2 ayda 1 değiştirmek mümkün.

Devlet katkısı zikimde değil. Onu dikkate almıyorum. İsterse hiç vermesinler.

Siz her durumu aynı zannetmeyin. Normalde şirket katkı payı olmasa BES almayabilirdim. Zaten BES benim için şirket katkı payı olmasa anlamsız olurdu.

Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    En önemlisi halkı geri zekalı yerine koymalarıdır. Ben geri zekalıyım tasarruf yapamam benim yerine onlar yapacak öylemi !...

4.  Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    En önemlisi halkı geri zekalı yerine koymalarıdır. Ben geri zekalıyım tasarruf yapamam benim yerine onlar yapacak öylemi !...
    herkesin aynı tasarruf disiplini yok. tasarruf disiplini olsa bu sefer tasarrufu değerlendirecek finans bilgisi yok. bunun da gerizekalı olup olmamakla bir ilişkisi yok.

ben 10 senedir bu sistemdeyim. girdiğim için memnunum. bana öyle ya da böyle bir para biriktirtti. girmesem o para yüzde 99 çarçur olurdu. bir sene birikir, öbür sene yenirdi.

diğer yandan evet belki aynı para dışarıdan değerlendirilse daha da şahlanmış olacaktı lakin elde bir daldaki ikiden iyidir diye düşünüyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Ben %100 ALTIN fonundayım. Şirket katkı payı da benim yatırdığım kadar hediye olarak yatıyor. Yani ben X lira yatırdım, şirket X lira yatırdı benim adıma. 2X lik Altın fonu alınıyor her ay.

Fon dağılımını 2 ayda 1 değiştirmek mümkün.

Devlet katkısı zikimde değil. Onu dikkate almıyorum. İsterse hiç vermesinler.

Siz her durumu aynı zannetmeyin. Normalde şirket katkı payı olmasa BES almayabilirdim. Zaten BES benim için şirket katkı payı olmasa anlamsız olurdu.
    Zaten BES ten tek faydalanan kesim sizin durumunuzda olanlar.

Sizin gibi şirketten ek katkı olmadığı durumda devlet katkısının uzun vadede ki katkısı, ancak eriyen yatırımın telafisi şeklinde.

3~5 istisnayı bir tarafa koyarsak yüzbinlerce kişinin parasının eridiği bir sistem.

Gerçek bu olmasa binlerce kişi neden ayrılsın.

6. Misal %100 ALTIN fonu alsan gram altın olarak hemen hemen aynı getiriyi sağlıyor. Ben kasada ALTIN saklama derdinden kurtuluyorum BES sayesinde. Çaldırma riski de yok.

Alıntı Originally Posted by M3RT85 Yazıyı Oku
    herkesin aynı tasarruf disiplini yok. tasarruf disiplini olsa bu sefer tasarrufu değerlendirecek finans bilgisi yok. bunun da gerizekalı olup olmamakla bir ilişkisi yok.

ben 10 senedir bu sistemdeyim. girdiğim için memnunum. bana öyle ya da böyle bir para biriktirtti. girmesem o para yüzde 99 çarçur olurdu. bir sene birikir, öbür sene yenirdi.

diğer yandan evet belki aynı para dışarıdan değerlendirilse daha da şahlanmış olacaktı lakin elde bir daldaki ikiden iyidir diye düşünüyorum.

7. geçmişte Anhyt sigortadan 14 yıl çook düzenli ödeyip ( 1990 - 2005 ) yıllarında emekli oldum ,, aylık maaş değilde nakit olarak bu durumu değerlendirmiştim , toplamda , o zamanlar 6.5 milyar para vermişlerdi ,,,, gayrimenkul'a bağladım ,,,

şimdide BES diye bir şey çıkardılar ,,, gerçekten çok iyi , üstelik devlet katkı payıda var , yani devlet yatırdığınız paraya göre hesabınıza ilave küçükde olsa para yatırıyor ,,,, nefis bişiy

hatta 2 tane BES'e üye olabilirsiniz ,,,, bir tane varsa ikinciyede para yatırma imkanınız var ,,, tavsiye ederim ,,, risksiz kazanç

Anadolu hayat sigorta bu konularda uzman
    fırsatları kaçırmayın ,, çünkü zaman çok hızlı akıyor

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,350
    arkadaş millet kazıklanmayı ne kadar çok seviyor.....
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 158/454 İlkİlk ... 58108148156157158159160168208258 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •