Sayfa 166/451 İlkİlk ... 66116156164165166167168176216266 ... SonSon
Arama sonucu : 3607 madde; 1,321 - 1,328 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Hocam sistem çıkmak değil, geçiş yapmak istiyorum.
    Mümkünse vede risksiz ise...

2. çalıştığım kurumda (büyük bir sanayi kuruluşu) BES ile kıdem tazminatının birleşmesi senaryosu gelecek yılın planlarında ciddi ciddi çalışılıyor, bir yerden haber mi aldılar işgüzarlık mı yapıyorlar bilemiyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by çalışkan Yazıyı Oku
    Hocam sistem çıkmak değil, geçiş yapmak istiyorum.
    Mümkünse vede risksiz ise...
    BES şirketimi hiç değiştirmedim ama beşinci seneden sonra bir masraf çıkmayacaktır diye tahmin ediyorum. İlk 5 sene içerisinde değiştirirseniz BES şirketinizi girişte ödenmeyen ertelenmiş aidat alınıyor diye biliyorum. AKBANK'la çalışıyorsanız AVIVASA olacak BES şirketiniz. Bence AVIVASA ile sınırlamayın kendinizi diğer şirketleride ve fonlarını araştırın, getirilerini karşılaştırın ve mümkünse geçiş yapmadan önce kafanıza takılan tüm soruları sorun. Vakıf BES'le ilgili bir durum sanırım bu ödeme problemi ama bir çok şirket kredi kartı dışında, talimat verirseniz hesabınızdan otomatik olarak çekiyor BES aidatınızı.

4.  Alıntı Originally Posted by çalışkan Yazıyı Oku
    ben 2012 den beri Vakıf BES teyim. Bir kaç senedir EFT kabul etmiyor, yani yalnızca kredi kartı ile ödeme alabiliyorlar.Bulunduğum bölgelerdede Vakıfbank yok. Genel hesaplarım vs. tüm ödemelerim,gelirlerim Akbank'ta. BES'i AKBANK'a taşısam masraf, zarar, aidat kesinti vs. dezavantaj oluşurmu benim için ? Akbank web şubesinden aynı anda tüm işlemlerimi yürütmek istiyorum.
    Aynı sorun bende de vardı. Yıllardır düzeltilmedi. Kredi kartı ödemelerinde de sorun çıkıyor. Mesela birisi tarihi geçmiş biriside güncel katkı payı ödemeniz var. Kredi kartı güncel olanı alıyor ama eskiyi bir türlü almıyor. Artı sadece katkı paylarını ödemek için açtığım vadesiz hesap vardı. Banaka kartı ile oraya para yatırıyordum onlar vade gelince otomatik çekiyorlardı.

Sonra 100 lira katkı payı ödediğim zaman 8-9 lira işlem ücreti alıyorladı. %8-9 ne demek yahu dedim. kimse yardımcı olmadı. Müşteri hizmet politikaları tam bir felaket. En sonunda Anadolu Hayat Emekliliiğe geçiş yaptım sizinle aynı nedenden ötürü.

Vakıf Emeklilik emeklilik planlarında genellikle giriş aidatı almıyor. Yani masrafınız büyük ihtimalle olmayacak. Ancak ayrılış talep formu çıkartacaksınız. Orda yazıyor. Hatta ilk emeklilik planı yapıldığı zaman bir dosya vermişlerdi bana ordada yazıyordu aidatlar kesinytiler filan ne kadar
    Söylediklerim kendi fikirlerim olup yatırımcı tavsiyesi kapsamında değildir.

5. Konuda en çok konuşulan konu kesintiler. Ben de burayı okuyunca şimdiye kadar ne kadar kesilmiş onu talep etmiştim.
    Resimde görünmüyor ama 2011 yılı da19.20 TL.
    Garanti bankasındaki 5. Yıldan sonra inanılmaz bi artış olmuş kesintilerde. Giderek de artıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by Seiko299 Yazıyı Oku

Konuda en çok konuşulan konu kesintiler. Ben de burayı okuyunca şimdiye kadar ne kadar kesilmiş onu talep etmiştim.
    Resimde görünmüyor ama 2011 yılı da19.20 TL.
    Garanti bankasındaki 5. Yıldan sonra inanılmaz bi artış olmuş kesintilerde. Giderek de artıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Birikim miktarı arttıkça ve seçilen fona göre Fon İşletim Gider Kesintileri artacaktır. Toplam birikim miktarınızın kabaca %1 ila 2'si arasında olacaktır bu yıllık kesinti miktarı.

7.  Alıntı Originally Posted by çalışkan Yazıyı Oku
    ben 2012 den beri Vakıf BES teyim. Bir kaç senedir EFT kabul etmiyor, yani yalnızca kredi kartı ile ödeme alabiliyorlar.Bulunduğum bölgelerdede Vakıfbank yok. Genel hesaplarım vs. tüm ödemelerim,gelirlerim Akbank'ta. BES'i AKBANK'a taşısam masraf, zarar, aidat kesinti vs. dezavantaj oluşurmu benim için ? Akbank web şubesinden aynı anda tüm işlemlerimi yürütmek istiyorum.
    Kredi kartı ile ödeme yapmanın sıkıntısı ne? Ben de vakıftayım ve kredi kartı talimatım doğrultusunda tahsilat yapılıyor...bir sıkıntı yaşamadım şu ana dek.

8. Kart ile ödemenin sıkıntısı: normal kartlar internet /mail order kapalı tutuyorum. Sanal kartlarıda yalnızca ihtiyacım olunca anlık ihtiyacım kadar limit açarak kullanıyorum. Vakıf bes ödeme günlerinde aidatı çekemiyor haliyle. Zaman geçincede ödenmemiş aidatlar oluyor. Web sitesinden daha önce kredi kartı ile çok rahat ödemeler, ara ödemeler, toplu ödemeler yapılabiliyordu. Bir iki yıldır buda çok kolay olmuyor. Daha öncesinde bir IBAN vermişlerdi, buraya talimatla düzenli olarak, yada aklımıza estikçe EFT ile para çıkartabiliyorduk, ama bir iki yıldır bu imkanı kaldırdılar.

SM-C9008 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    ...

Sayfa 166/451 İlkİlk ... 66116156164165166167168176216266 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •