Sayfa 171/455 İlkİlk ... 71121161169170171172173181221271 ... SonSon
Arama sonucu : 3633 madde; 1,361 - 1,368 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Ben de BES var. %100 ALTIN fonundayım 6 Yıldır. Memnunum. Fon dağılımını 2021 den sonra %100 Hisseye çevirmeyi planlıyorum. O zamana kadar 1.5 yıl daha %100 ALTIN fonunda devam edeceğim. 56 da paramı çekeceğim sistemden.

BES e girmek için en ideal yaş 40-45 yaş arası bence. Hem 56 yı çabuk ulaşıyorsun sistemden çıkmak istersen 10-15 sene sonra çoğunu haketmiş oluyorsun.

Ayrıca BES firmaları FON KOÇU yazılımları da sunuyorlar. Hiçbir şey bilmeyen her 2 ayda bir bunun önerdiğini yapsa yine de iyi para kazanır.

Alıntı Originally Posted by mohikan054 Yazıyı Oku
    Bes sistemi bence çok güzel, mutlaka eksiklikleri de vardır ama zamanla eksiklerini kapatacaktır. Bence herkes hem kendisi eşi ve çocukları için muhakkak bes hesabı açtırmalı, %3 kesinti yapılıyor ancak %25 devlet katkısı bu kesintiyi ödemiş oluyor zaten, 56 yaşta devlet katkısının tamamı alınıyor, ben şubat ayından bu yana sisteme dahil oldum, eğer Allah ömür verirse ve de nasib ederse 56 yaşında birikimlerin tamamını alarak temettü şirketlerine geçmeyi hedefliyorum, tabi getirileri inceliyorum devamlı körü körüne değil bendeki bes portföyü şu an için %50 hisse, %50 altın faizsiz olarak devam ediyorum, hisse ve altınını portföydeki oranı %40 a %60 gibi olursa portföyde yükselmiş olanı düşük olana yönlendirerek devam ederim şimdilik stratejim bu yönde, ben şu ana kadar gayet memnunum herkese tavsiye ederim tabi araştırıp herkes kendisine göre bir fon seçmeli..

2.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku

Ayrıca BES firmaları FON KOÇU yazılımları da sunuyorlar. Hiçbir şey bilmeyen her 2 ayda bir bunun önerdiğini yapsa yine de iyi para kazanır.
    Bu fin kocu uygulamasini hangi sirketler yapiyor yada hepsi yapiyor mu?

https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonom...liyor-5428844/

BES te yine bir değişiklik.. şaşırtıcı değil.. artık çorba gibi oldu.. sadelikten ve öngörülebilirlikten eser kalmadı.. bunların hepsi çökmüş bir sistemi ayakta tutmak için.. ne yapacaklarını şaşırdılar..11 milyon kişi sistemden çıkınca tutuştular..

bir de ciddi ciddi genç kesimi kümese çekmek için tedbirler geliştireceklermiş (tedbir 223.1).. farklı ve avantajlı oranlar.. dikkat ederseniz bunun için bir kaynak gerekecek ve bunu ne olduğunu bulacaklar aksiyon olarak ödev verilmiş sorumlu kurumlara.. ya yeni vergi ya da mevcut katılımcıların mesela yaşlı olanların avantajları azaltılarak dengelenecek, bir tahmin yapmak gerekirse..

çorba oldu sistem demiştik.. ama güzel bir bir çorba değil bu.. millet sevmeyecektir..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    Eninde sonunda batak SGK özelleşecek...
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

5. Esas olan bizdeki emeklilik sisteminin ekonomiye ağır bir yükü var, Millet olarak tasarruf, birikim ve yatırım nedir bilmiyoruz,, çoğumuz yaşlanınca devletin vereceği maaşa talim ediyoruz, oysa yapılacak tasarruf ve yatırımlar ile emeklilik veya yaşlılık dönemlerinde düzenli pasif gelir elde etmek mümkün olabiliyor, hatta bence olmazsa olmaz, tabi millet olarak genelde finansal okuryazarlık olmadığı için bu tasarruf ve yatırımları uzmanlar aracılığı ile BES sisteminde yapmak ekomomimiz için olmazsa olmaz bir seçenektir bana göre, vatandaşlarımızın yüzde kaçı bilanço analizi, temel sektör bilgisini bilebilir ki? bu mümkün değil, bu sebeple ben yatırımlarının yarısını BES te tutuyorum aylık olarak, kendi yaptığım yatırımların çok daha üzerinde getirisi oldu, bence BES sistemi ekonomideki özellikle borsadaki şirketlerin değerlerinin artmasına ve şirketlerin de bu kaynaklar değerlenmeler ile daha yeni yatırımları yapabilmesini sağlayacaktır... ben güveniyorum ve de takip ediyorum sonuç ortada, kısa vade düşünenler için tabiki uygun değil, ama uzun düşünmeyenler büyük kazanamaz neticede... ben çok olumlu etkilerinin olacağına inanıyorum.. bir ülke ancak tasarruf ve yatırımları kadar ilerleyebilir...
    Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir... Başarı bir yolculuktur ve hiç bir zaman bitmez, asıl başarı yolda kalabilmektir...

üzerinde çok yük olduğundan batmıyor sgk.. yanlış yönetildiğinden ve ihtiyacı olmadığı halde desteklenen kişiler nedeniyle.. ayrıca mülteciler var..

bir işçiden kesilen sgk yaşlılık primi (BES te brüt maaşın %3'ü kesildiğini düşünürsek ) yaklaşık 6-7 katı, brüt maaşın%20 si.. yani normal bir işçi sgk ya emeklilik için brüt ücretinin %20 sini ödüyor..

esas sorulması gerekn neden kötü yönetiliyor..? zira normal şartlarda işçinin %20 sini alıp faydalı bir forma dönüştüremeyen bir sistem buna ek olarak ayrıca BES için prim kesiyorsa bu sadece kendi çıkarları içindir.. zaten a.k.p. partisinin bakanları BES sistemini kamu ve özel sektörün (sanayi şirketleri) ucuza fonlanmasının bir aracı olarak görüyorlar.. demeçlerinde açıkça belirtiliyor bu..

onların (kamu + özel sektör) ucuza fonlanması demek senin birikimlerinin enflasyon karşısında erimesi demek..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

ayrıca BES sisteminden 11 milyon civarında kişi çıkmış..hukumetin derdi bunları tekrar kümese sokmak..

bu kişilerin çoğu için çıkma nedeni tasarruf yapmayı bilmemeleri değil..

bilakis, ay sonunu getiremedikleri ve açlık/yoksulluk sınırında yaşadıkları/süründükleri için bir de ayrıca BES e para yatırmak istemiyorlar..

8. Hükümeti beğenmeyebilirsiniz ama BES te toplanan paraları Devlet yönetmiyor ki, özel sektör yatırım uzmanları aracılığı ile yönetiyor, Devlet de %25 gibi bence harika bir destek ile teşvik ediyor, Bes sisteminde ödeme limitleri çok küçük bence çoğu çalışan rahatlıkla Bes primlerini yatırabilir, hiç bir kimse Bese 100 tl yatırdığı takdirde ailesini geçindiremeyecek diye bir şey yok, zenginlik paylaşıldıkça azalmaz tam tersine artar, Borsanın şirketlerin değerlenmesi toplumada olumlu yansır yeni yatırımlar yeni istihdam yaratır, yeni kurulan bir fabrika çevresindeki arazileri altın yapar, bu sebeple Bes ne olursa olsun hem bireysel olarak hemde toplumsal olarak ülkeye katkı sağlayacaktır, ama zorla bes sistemine girmeyi zorunlu yapmalarını tabiki istemem öyle bir şey de yok zaten... ayrıca akparti yönetimi gelmiş geçmiş en başarılı ekonomi yönetimini gerçekleştirmiştir, 10 yıllarca süren büyüme oranları bunu göstermektedr, birde akpartiden önceki ekonomileride bildiğimizden kıyaslama yapmak kolay oluyor... ama bu demek değil ki ben her yaptıklarını tasvip ediyorum.. tam tersine yüksek faizle borçlaranak büyümeye bende karşıyım karın çoğu faize gidiyor, maliyet artıyor, fiyatlar şişiyor, enflasyon artıyor, çalışan eziliyor, ama bu genede eski dönemlerden bin kat daha iyi bir refah düzeyine sahip olduğumuz gerçeğini değiştirmez...
    Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir... Başarı bir yolculuktur ve hiç bir zaman bitmez, asıl başarı yolda kalabilmektir...

Sayfa 171/455 İlkİlk ... 71121161169170171172173181221271 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •