Sayfa 177/454 İlkİlk ... 77127167175176177178179187227277 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 1,409 - 1,416 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    Tefastan kontrol ettim. Tefasdan alinan bureysel fon getirileri ile emeklilik fonlarinin getirileri benzer fonlar icin paralel.tamamlayici sisteme devlet kendi koyarsa sikinti yok. Olmazsa yeni yilla ben bese girerim..
    Tamamlayici beste calisanin yatirdigi kadar isverende oduyormus, bunun miktari veya oranini bilmiyorum. Ama ayni miktar olursa burde yuzde 25 katkiyida dusunursek cok faydali olur. Esasen bese suan girmememin tek nedeni bu tamamlayici sistemi iyice tanimak anlamak icin bekliyorum.
    Biz verdigimiz kadar isveren odeyecek olursa ennust limitten girerim bu yeni sisteme, yok olmazsa normal Bes.

durmadan yeni sistem icat ederek problemler çözülüyor mu?

sgk ya %20 prim ödüyor vatandaşlar.. bunun karşılığı nerede.. neden yetmiyor %20 ? ayrıca tamamlayıcı emeklilik tamamen isteğe bağlı olmalı..durmadan övenler filan olacaktır bu tür ucube sistemleri ancak halka seçim olanağı tanınırsa manalı olur bu tür sistemler.. aksi takdirde hukumetin ve sigorta şirketlerinin fonlanması için zorunlu kaynak yaratmak demektir bu..

hukumet insanlara emeklilik için bir alternatif sunmalı.. isteyene elbette..BES bu açıdan bir alternatif olabilir.. bir seçenek.. ancak asla despotik bir zulüm sistemi olmamalı insanlar için.. 18 yaşında oy vermesini bilen insan kendi çıkarı için elbette yatırım ve tasarruf yapacaktır.. siz üzülmeyin.. biliyoruz ki sigorta şirketleri ve hukumetin tek derdi paraların onların kontrol ettiği havuzda birikmesi ve bu sayede yuksek komisyon ve ücretler almak..ancak halkın kendi planları var belki ? değil mi.. nedir zorlamanın manası..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

3.  Alıntı Originally Posted by carlislecullen Yazıyı Oku
    -dedi yeni dünya düzeninin savunucusunun reklamını yapan adam.....
    benim sorunum TR'nin sistemiyle yoksa dünya düzeni ile bir derdim yok.zorla sgk ya sokmak ve yetmezmiş gibi BES çakmak düpedüz komünistliktir. ABD de kimse zorla sgk gibi gudik oluşumlara sokulmuyor.istersen hiç birikim yapmaz hepsini yersin buna kimse karışamaziABD özgürlükler ülkesidir. zorla askere al zorla sgk ya sok zorla BES çak. bunlar düpedüz komünistliktir.

4. tamamlayıcı emeklilik sisteminde işverenden de para kesiliyor, bu çalışanın lehine bir durum, her türlü açıdan hem bireysel hem de ülke ekonomisi için bu tip sistemlerin büyük faydası olacaktır. Sistemin her türlü faydalı olması karşın zorunlu olmasını ben de istemem açıkçası, ama işverinin payı zorunlu olması lazım, işveren ileride kriz vb. iflas durumları ile karşılaştığında çalışanlarının tazminatlarını ödeyemiyordu, bu sistemde en azından bu risk kaldırılıyor, şirket batsa da çıksada sistemde biriken tutarlar çalışana iade ediliyor emekli döneminde bu önemli... ayrıca ak parti döneminde ülke fakirleşti diyenler sanırım 20 li yaşlardadır, fakirliğin ne demek olduğu görmek isteyen 2000 öncesi haber videolarına baksın bir zahmet...fakirlikmiş güldürmeyin yav...
    Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir... Başarı bir yolculuktur ve hiç bir zaman bitmez, asıl başarı yolda kalabilmektir...

5.  Alıntı Originally Posted by mohikan054 Yazıyı Oku
    tamamlayıcı emeklilik sisteminde işverenden de para kesiliyor, bu çalışanın lehine bir durum, her türlü açıdan hem bireysel hem de ülke ekonomisi için bu tip sistemlerin büyük faydası olacaktır. Sistemin her türlü faydalı olması karşın zorunlu olmasını ben de istemem açıkçası, ama işverinin payı zorunlu olması lazım, işveren ileride kriz vb. iflas durumları ile karşılaştığında çalışanlarının tazminatlarını ödeyemiyordu, bu sistemde en azından bu risk kaldırılıyor, şirket batsa da çıksada sistemde biriken tutarlar çalışana iade ediliyor emekli döneminde bu önemli... ayrıca ak parti döneminde ülke fakirleşti diyenler sanırım 20 li yaşlardadır, fakirliğin ne demek olduğu görmek isteyen 2000 öncesi haber videolarına baksın bir zahmet...fakirlikmiş güldürmeyin yav...
    esas sen güldürüyorsun TR ekonomik büyüklük olarak 80li yılların gerisine düşmüştür. şu an 19 veya 20. ekonomi. ama darbe dönemi 1980 yılında bile 16. ekonomiydik. kim ileri gitmiş kim geri gitmiş.AKP döneminde ülke fakirleşmiş ama yandaşlar zenginleşmiştir.

6. adam şaka gibi yahu,sermayedarın iktidar olduğu ülkede hiç sermayeye BES yükü dayarlar mı? tam tersi BES o sermayeyi beslemek için çıkarıldı.bu ayrımı bile yapamayanları görüp duymak istemiyorum ve engelliyorum.

ülke fakirlik açısından 20-30 yıl geriye gitti.. hatta belki daha da fazla.. işşizlik %15-20 mertebesinde.. eskiden krizlerde bile bu kadar olmuyordu.. gerçek şu ki 2018-2019 ekonomik krizi halkı ciddi fakirleştirdi.. açlık seviyesi asgari ücret ile aynı.. 2000 tl.. rezalet..

ama evil zihniyet "almanya bizi kıskanıyor" "ülke şahlandı" gibi saçmalıkları tekrarlamaya devam edecek.. halk bunları umursamıyor artık.. 11 milyon kişi despotik zorunlu BES sisteminden çıktı.. ama bunlar ranta alıştıkları için halkı tekrar sokmaya çalışacaklar.. sgk yı da batırdılar tabii orası bir gerçek.. 17 yılda sistemi çökerttiler.. ayrıca aşırı transfer harcamaları ve israf nedeniyle vergi yükünü inanılmaz boyutlara getirdiler normal halk üzerinde.. dunyanın en fazla vergilendirilen halkı Turk halkı..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

8.  Alıntı Originally Posted by mohikan054 Yazıyı Oku
    tamamlayıcı emeklilik sisteminde işverenden de para kesiliyor, bu çalışanın lehine bir durum, her türlü açıdan hem bireysel hem de ülke ekonomisi için bu tip sistemlerin büyük faydası olacaktır. Sistemin her türlü faydalı olması karşın zorunlu olmasını ben de istemem açıkçası, ama işverinin payı zorunlu olması lazım, işveren ileride kriz vb. iflas durumları ile karşılaştığında çalışanlarının tazminatlarını ödeyemiyordu, bu sistemde en azından bu risk kaldırılıyor, şirket batsa da çıksada sistemde biriken tutarlar çalışana iade ediliyor emekli döneminde bu önemli... ayrıca ak parti döneminde ülke fakirleşti diyenler sanırım 20 li yaşlardadır, fakirliğin ne demek olduğu görmek isteyen 2000 öncesi haber videolarına baksın bir zahmet...fakirlikmiş güldürmeyin yav...
    Kesinlikle isveren destekli bes bulunmaz nimet, ayrintilariizleyip gorelim .
    Gerci bireysel alimi satimi yapilan fonlar icin bir baslik acilmisti ama emeklilik fonlari icinde bir baslik acilip yada buradada yapilabilir bilgi alisverisinde bulunulabilir. Bu sekilde hem beste olanlara hemde bilgilenmek isteyenlere faydasi olur dusuncesindeyim..
    Son düzenleme : ibrahim; 07-11-2019 saat: 18:25.

Sayfa 177/454 İlkİlk ... 77127167175176177178179187227277 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •