Sayfa 181/454 İlkİlk ... 81131171179180181182183191231281 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 1,441 - 1,448 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

parti propagandası yeri burası mı? gidin millet kahvehanelerinde kek yerken anlatın bunları sizin gibi düşünenlere, verin mehteri..

binlerce yıllık Türk devletine Trump un yaptıklarını kabul edebiliyormusunuz..son gönderdiği mektup.. hani cevap verebildi mi a.k.p. hukumeti ? hayır..

hikayelere milletin karnı tok..

evet.. amerika galaksinin bilinen en güçlü ülkesi, her konuda çalışmaları var.. marsa bile robotik misyon gönderebiliyor.. veya senin fantom uçağın akdenize düştüğünde çıkartmak için abd den yardım istiyorsun.. her yerdeler adamlar..sen 1 konuyla mesgulken adamlar 100 konuyla meşgul.. ama buna rağmen başkanın iş yeri (beyaz saray) bizimkilerin aksarayından çok daha küçük..

ilkel bir gösteriş var Türkiye de.. 1150 odalı saray.. israfa bak..
    Son düzenleme : discretus; 07-11-2019 saat: 22:20.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

2. sakin olun biraz düşüncelerimiz farklı hepsi bu... aynı olmak zorunda da değil... saygı gösterin biraz farklı fikirlere.... parti propagandası da yok, sizin a.k.p ile başlayıp baştan aşağıya suçlamalarınız bir propaganda değil mi? lütfen ... polemiğe girmeyi sevmem, herkes fikrini söyler orada biter....
    Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir... Başarı bir yolculuktur ve hiç bir zaman bitmez, asıl başarı yolda kalabilmektir...

"itibar" gibi kavramları bu forumlarda kullanmayın.. komik oluyor..

itibar dediğin çok farklı şeylerde olmalı.. 1150 odalı saraylar yapıp bu yetmezmiş gibi bir de 300 odalı yazlık saray yapmakla olmuyor.. geçmişte c.başkanları 6 odalı yazlıkta gayet güzel tatil yapıyordu ancak bu dönemde demek ki "itibar" gereği 300 odalı yazlık saraya ihtiyaç olmuş.. komedi..

bunları finanse etmek için ne oluyor peki ? vergileri arttırıyorlar..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

4. ben bu konuda sizin gibi düşünmüyorum tartışma bitmiştir...saygılar...
    Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir... Başarı bir yolculuktur ve hiç bir zaman bitmez, asıl başarı yolda kalabilmektir...

tartışmalar hep devam edecektir..

show must go on..

bir sürü yanlış varken insanlar daima konuşacaktır, tartışacaktır doğruya ulaşmak için.

özellikle bu zorunlu BES sürekli konuşulması tartışılması gereken despotik bir sistemdir.. insanlar ne kadar vergi ve sgk primleri verdiklerini bilirlerse bu ek sistemlerin hangi amaçla uygulandığını/buna zorla dahil edildiğimizi sorgulayacaktır..

6.  Alıntı Originally Posted by mohikan054 Yazıyı Oku
    saray dediğiniz yerde bakkal dükkanı yönetilmiyor, binlerce yıllık bir medeniyetin son kalesi yönetiliyor, beğenirsiniz beğenmezsiniz Türkiye artık küresel bir aktör haline geldi, abd daha 200 küsür yıllık bir devlet bizimle kıyaslanamaz bile olmayın yahu bizim medeniyetimiz dünyadaki en eski medeniyetlerden biri, 100 yıldır yeni yeni ayağa kalkıyoruz, pembe incili kaftanı bilirsiniz, bu sarayda öyle, Türkiyeyi 3. dünya ülkesi olarak görülmemesi için devletin bir itibarıdır, Türkiye devleti hiç bir devletin karşısında ezik durmaz duramaz birazda bu açıdan bakmak gerekiyor, ayrıca saray şahi birine ait bir ev değil, seçtiğimiz başkanlar ülkemizi oradan yönetecekler kısaca milletin iradesi orada temsil edilecek..
    artık ne içiyorsun bilmiyorum ama iyi bir madde olmadığı kesin. bizim mahalledeki keşlerin kafa senden daha iyi çalışıyor.

7. Sayin mohikan054
    Tamamlayice emeklilik sisteminde yada otomotik beste katki payini arttirmak durumumuz oluyor mu?Bilginiz var mi?Yoksa prime esas kazancin yuzde 3 u sabit midir?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
    Bes le ilgili daha önce de yazmıştım. Bes düşünsel anlamda kötü bir sistem değildir. Ancak ülkemizdeki mevcut işleyişi ve uygulaması ve koşulları çok kötüdür. Sürekli yapılan güncellemeleri ayrı bir güvensizlik unsurudur.

Bu sistem:Vatandaşın lehine olması için öncelikle zorlayıcı olmamalı gönüllük esaslı olmalı, sistemde biriken paraların toplamı üzerinden alınan fahiş oranlı fon işletim kesintileri indirilmelidir.

Basit bir hesap: altın yada hisse yada tahvil fonunda paran var ve bundan çok büyük kesintiler yapılıyor.
    Şu anda 2019 yılı resmi enflasyon rakamı tüfe %8,55 ise (resmisi bu) bu fonlardan üstelik hem katkı payından hem de toplamı üzerinden yıllık %2 kesinti yapmak nedir ya? birisi bana açıklasın. Yurtdışındaki fonlar 0,20-0,30 larla bu işi yapabiliyorlarsa bizimkiler neden yapamasın! Oradaki vatandaş can bizimkiler patlıcan mı

100 tl yatırdım paramın değer kaybına uğramaması için normalde en az 8,55 TL kazanmam lazım emeklilikteyim x fondayım 100+9=109TL kazandım 2 TL sı özel şirkete yani BES şirketine gitti ne kaldı:107 TL Üstelik bu para defalarca her yıl aynı kesintiye tabi olacak bu gözden kaçırılmasın.
    . Birsüre sonra sistemdeki para büyük rakamlara ulaştığında acı veren gerçek anlaşılmaya başlanıyor. Çünkü her ay yatırdığınız katkı paylarının 3-4 aylığı kuruma kesinti olarak gitmeye başlıyor..

Demekki BES de bu kesintiler varken çok iyi getirisi olabilecek fonlarda olmamız lazım. Sürdürülebilir olmayan dönemsel getiriler bizi kurtaramaz. Peki bunu kaç kişi başarabilir ? Normal vatandaş bunu beceremez..

Öncelikle yapılması gereken BES kesintileri makul seviyeye çekilmelidir. Bu kesintiler ancak ülkede yıllık %60-70 enflasyonun olduğu dönemde makul görülebilir. Yıl 2019 enflasyon /fon yıllık kesinti oranı neredeyse % 25 lere gelmiş şaka gibi.. %8,55/%2=%23

Sayfa 181/454 İlkİlk ... 81131171179180181182183191231281 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •