Sayfa 185/453 İlkİlk ... 85135175183184185186187195235285 ... SonSon
Arama sonucu : 3619 madde; 1,473 - 1,480 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Devlet katkısı fonu birikiminizin ne kadarlık kısmını oluşturuyor bilmiyorum fakat diğer fon performanslarınıda karşılaştırıp ona göre karar verin eğer diğer şirketler arasında bariz farklar bulunuyorsa değiştirin. Bunun dışında eğer AHE'deki BES sözleşmeniz 5 yılı doldurmadıysa giriş aidatınızın ertelenen kısmı şirket değişimi sırasında kesilebilir sözleşmenizi kontrol edin. FIBA'yıda fon çeşitliği açısından değerlendirmeniz faydalı olabilir.
    teşekürler

2. Devlet bizi ziraat ve halk emeklilikten otomatik katılıma 2 sene önce dahil etmişti. Ben bu şirketlerin fonlarından hiç memnun degilim. Ne adam akıllı hisse fonu, nede altın fonu var. Ben sözleşmelerimizi garanti, anadolu hayat gibi özel bankaların emeklilik şirketlerine taşımak istiyorum. Otomatik katılım sözleşmesini taşıyabilirmiyim.

3.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Devlet bizi ziraat ve halk emeklilikten otomatik katılıma 2 sene önce dahil etmişti. Ben bu şirketlerin fonlarından hiç memnun degilim. Ne adam akıllı hisse fonu, nede altın fonu var. Ben sözleşmelerimizi garanti, anadolu hayat gibi özel bankaların emeklilik şirketlerine taşımak istiyorum. Otomatik katılım sözleşmesini taşıyabilirmiyim.
    Otomatik katılımda BES şirketini çalıştığınız kurum belirliyor. Otomatik BES sözleşmelerinin sanırım hiçbirinde hisse veya altın fonu bulunmuyor. Genelde de Standart, Temkinli, Dengeli ve Atak değişken şeklinde fonlar bulunuyor.

4.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Otomatik katılımda BES şirketini çalıştığınız kurum belirliyor. Otomatik BES sözleşmelerinin sanırım hiçbirinde hisse veya altın fonu bulunmuyor. Genelde de Standart, Temkinli, Dengeli ve Atak değişken şeklinde fonlar bulunuyor.
    Normal beste farki olarak hem devlet katkisini hemde kendi yatirdigini bes sirketi belirliyor degil mi?

5.  Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    Normal beste farki olarak hem devlet katkisini hemde kendi yatirdigini bes sirketi belirliyor degil mi?
    Tam anlayamadım soruyu ?

6.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Tam anlayamadım soruyu ?
    Gonullu beste katki payini altin fonu, hisse fon vs. fonlari biz seciyoruz. Devletin yuzde 25 katkisini sirket nasil degerlendiriyorsa degerlendiriyor. Otomotik beste biz katki payiyla sadece standart, temkinli, dengeli yada atak olarak belirliyoruz, devlet katki payi yine sirketin kontrolunde..

7.  Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    Gonullu beste katki payini altin fonu, hisse fon vs. fonlari biz seciyoruz. Devletin yuzde 25 katkisini sirket nasil degerlendiriyorsa degerlendiriyor. Otomotik beste biz katki payiyla sadece standart, temkinli, dengeli yada atak olarak belirliyoruz, devlet katki payi yine sirketin kontrolunde..
    Gönüllü veya otomatik BES'te devlet katkısı %80-90 uzun vadeli devlet tahvili ve %10 Hisse senedinden oluşan katkı fonunda değerleniyor. Her iki BES sisteminde de, katkı payını değerlendirmek istediğiniz fonları siz seçiyorsunuz. Sadece otomatik BES'te sınırlı sayıda fon içerisinden seçim yapmanız gerekiyor.

8. https://dergipark.org.tr/tr/download...le-file/428014

Bes sistemi ile ne kadar çok okuyup araştırdıkça sistemi daha çok beğenmeye başlıyorum, linkteki araştırma yazısını okumanızı tavsiye ederim.. Genel olarak sistemdeki neyi beğeniyorsunuz derseniz;

1- Bes sistemleri genel olarak doğru fon seçimi ile getirisi de yüksek olmaktadır. Bu konuda uzmanlardan faydalanmak şart herkesin yaşı risk iştahı karakteri farklı oluyor bu sebeple herkes kendisine uygun bir fon bulabilir..
    2- Bireysel yatırımıcının kısıtlı bilgisi ile yanlış kararlar almasının ve ciddi zararlara girmesinin önüne geçiliyor, fonlar uzmanlar tarafından şeffaf bir şekilde yönetiliyor, bilgilendirme araçları çok net tabi ben her yıl %20-30 reel getiri kazanırım diyen birinin sisteme girmesine gerek yok
    3- Emeklilik fonları değeri devamlı büyüme eğiliminde, şu anda 113,3 Milyar TL-19,75 milyar dolar civarında kaynak; http://www.besanaliz.com/) ve sürekli artıyor. TES(Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi) geldiğinde bu oran çok daha büyüyeceği belirtiliyor. Fonlar büyüdükçe sermaye piyasaları da derinlik kazanır ve yeni yatırımlara, üretime istihdama büyümeye çok ciddi katkı sağlıyor.. kısaca ülkemizin kalkınması için çok güzel bir itici güç olacaktır.
    4- ve son olarak da tabi ki devlet katkısı %25 oranında ki 2-3 yıllık temettü gelirine yakın bir oran daha başlarken veriliyor bence bu da çok harika...

tabi ki eksikleri vardır olabilir, ama genel olarak uzun vadede Ülkemizin kalkınmasını sağlayacak, yatırımları ve istihdamı artıracak bireysel yatırımcının zarar etmeyip makul karlar alabileceği ve sermayesini büyütebileceği bence çok ama çok önemli bir proje... ve abd avrupa dahil çoğu ülkede uygulanmaktadır. ve sağdan soldan özellikle tüyo ile hisse alıp zararına satan ve sürekli zarar eden bireysel yatırımcı için bir nevi devlet desteği ve katkısı ile neredeyse bedavaya portföy danışmanlığı hizmeti bana göre .. açıkçası ben çok umutluyum kar topu etkisi ile sermaye piyasalarını özellikle borsamıza çok ciddi katkıları olacaktır..
    Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir... Başarı bir yolculuktur ve hiç bir zaman bitmez, asıl başarı yolda kalabilmektir...

Sayfa 185/453 İlkİlk ... 85135175183184185186187195235285 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •