Sayfa 188/453 İlkİlk ... 88138178186187188189190198238288 ... SonSon
Arama sonucu : 3623 madde; 1,497 - 1,504 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,228
     Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    BES hakkında yazmış olduğum yazı.

BES ( BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ ) HAKKINDA TOPLUM OLARAK HEM ÖN YARGILIYIZ HEM DE YETERLİ BİLGİYE SAHİP DEĞİLİZ MAALESEF ! BUNDA SİZLERİN SUÇU YOK ELBETTE. " BES SÖZLEŞMESİNİ " BANKA İLE İMZALAMADAN ÖNCE MÜŞTERİLERİNİ BİLGİLENDİRMEK ZORUNDALAR . BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ HAKKINDA ÖZELLİKLE BİLMENİZ GEREKENLERİ VE TAVSİYELERİMİ SİZLERLE PAYLAŞACAĞIM .

* BES , SİZLERİ ÖMÜR BOYU EMEKLİ ETMEZ . BÖYLE BİR LÜKSÜNÜZÜN OLMASINI İSTİYORSANIZ YATIRACAĞINIZ MEBLAĞ ÇOK ÖNEMLİ .

* BES ' TE İKİ ÇEŞİT KATKI PAYI VARDIR. HER AY ÖDEMEK ZORUNDA OLDUĞUNUZ AYLIK KATKI PAYI VE İSTEĞE BAĞLI OLARAK ÖDEYECEĞİNİZ ARA KATKI PAYI .

* BU SİSTEMDEN ÇIKTIĞINIZDA MEMNUN OLMAK İSTİYORSANIZ EĞER SADECE AYLIK KATKI PAYLARINIZIN YÜKSEK OLMASI İLE BU İŞ BİTMİYOR . ÖNEMLİ OLAN ÖDEDİĞİNİZ AYLIK KATKI PAYLARININ VEYA ARA KATKI PAYLARININ DOĞRU ZAMANDA VE DOĞRU FONLARDA DEĞERLENDİRİLMESİ . YÜKSEK KATKI PAYI YATIRMASINA RAĞMEN MEMNUN OLMADAN ÇIKANLARIN EN BÜYÜK SEBEBİ YATIRIM FONLARI HAKKINDA GEREKLİ BİLGİYE VE TECRÜBEYE SAHİP OLMAMALARI .

* EĞER YATIRIM FONLARI HAKKINDA GEREKLİ BİLGİYE SAHİP DEĞİLSENİZ , BU İŞİ BİLEN TANIDIK KİŞİLERDEN VEYA YATIRIM DANIŞMANLARINDAN YARDIM ALARAK UZUN VADELİ KÂRLI YATIRIMLAR YAPABİLİRSİNİZ . BU DURUM SİZE 56 YAŞINI DOLDURUP EMEKLİ OLDUĞUNUZDA UMDUĞUNUZDAN DAHA İYİ BİR BİRİKİM İLE EMEKLİ OLMANIZI SAĞLAYACAKTIR.

* BİRÇOK KİŞİ

Sanırım burda yazılanları en iyi uygulayanlardan biri benim.
    Emeklilik maaşı almaya 3 yıl kaldı.
    14 yılda Ödenen az miktarlarla 3+1 daire parası çIktı.

2.  Alıntı Originally Posted by Arap Şükrü Yazıyı Oku
    Sisteme hakim dostlara sorum: gonullu, otomatik, zorunlu vs. artik kac cesit bes varsa - bunlar vergilendirme acisindan traditional mi yoksa roth ira mi sinifina girmektedir?
    Roth ira nedir bilmiyorum. Vergilendirme sistemde kaldığınız süreye göre değişmekte. Sistemde kaldığınız müddetçe fon getirilerinizden herhangi bir stopaj kesintisi olmuyor. Eğer sistemden 10 yıldan önce ayrılmak isterseniz fon getirisinden %15 stopaj, 10 yıldan sonra ve 56 yaşından önce ayrılırsanız fon getirisinden %10 stopaj, 10 yıl ve 56 yaş şartını sağlarsanızda fon getirinizden %5 stopaj kesilir. Gelir sigortası gibi bir seçenekte var sanırım aylık şekilde almak isterseniz de stopaj ödenmiyor diye biliyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Roth ira nedir bilmiyorum. Vergilendirme sistemde kaldığınız süreye göre değişmekte. Sistemde kaldığınız müddetçe fon getirilerinizden herhangi bir stopaj kesintisi olmuyor. Eğer sistemden 10 yıldan önce ayrılmak isterseniz fon getirisinden %15 stopaj, 10 yıldan sonra ve 56 yaşından önce ayrılırsanız fon getirisinden %10 stopaj, 10 yıl ve 56 yaş şartını sağlarsanızda fon getirinizden %5 stopaj kesilir. Gelir sigortası gibi bir seçenekte var sanırım aylık şekilde almak isterseniz de stopaj ödenmiyor diye biliyorum.
    Traditional IRA'da sisteme yapılan katkılar vergiden düşülebilir (Vergi 59'dan sonra yapılan çekimlerde kesilir). Genelde sisteme girerken yüksek ama yaşlılıkta düşük vergi diliminde olacağını öngören bireyler bunu tercih ederler.
    Roth IRA'da ise vergi sonrası katkı yapılır, emeklilikte herhangi bir gelir vergisi kesintisi yapılmaz. Yaşlılıkta daha yüksek vergi diliminde olacağını öngören bireyler de bunu tercih ederler.
    --Kişisel görüşlerim olup, yatırım danışmanlığı tavsiyesi değildir

4.  Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    Sanırım burda yazılanları en iyi uygulayanlardan biri benim.
    Emeklilik maaşı almaya 3 yıl kaldı.
    14 yılda Ödenen az miktarlarla 3+1 daire parası çIktı.
    Çok özel değilse aylık aidatlariniz ne kadar

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by Arap Şükrü Yazıyı Oku
    Traditional IRA'da sisteme yapılan katkılar vergiden düşülebilir (Vergi 59'dan sonra yapılan çekimlerde kesilir). Genelde sisteme girerken yüksek ama yaşlılıkta düşük vergi diliminde olacağını öngören bireyler bunu tercih ederler.
    Roth IRA'da ise vergi sonrası katkı yapılır, emeklilikte herhangi bir gelir vergisi kesintisi yapılmaz. Yaşlılıkta daha yüksek vergi diliminde olacağını öngören bireyler de bunu tercih ederler.
    2013 öncesine kadar ödediğiniz katkı payları gelir vergisinden düşürülebiliyordu. Şu anda vergilendirme bir önceki mesajımda söylediğim gibi. 2013'den sonra devlet katkısı sistemine geçildi. Ödediğiniz katkı payının %25'i kadar devlet belirli bir limite kadar sizin hesabınıza katkı yapıyor.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,228
     Alıntı Originally Posted by typer5401 Yazıyı Oku
    Çok özel değilse aylık aidatlariniz ne kadar

700 tl ödüyorum.
    %25 i kadar da devlet veriyor.

7. Arkadaşlar merhaba,

10 sene sonunda devlet katkısının %60 ını hakettiğimiz yazıyor mevzuatı okuduğumda ben bir bes hesabı başlattığımda sürekli minimum katkı payları ödesem son iki sene (mesela aralık ve ocak ayında) Bürüt asgari ücret ödesem bu son iki ödediğim paranın %15 ini alabilir miyim devlet katkısı olarak?

8.  Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    700 tl ödüyorum.
    %25 i kadar da devlet veriyor.
    Allah bereketini içine versin.

Sayfa 188/453 İlkİlk ... 88138178186187188189190198238288 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz