Sayfa 194/454 İlkİlk ... 94144184192193194195196204244294 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 1,545 - 1,552 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    5 yıl önce bes sözleşmesi yaptım 2 yıl ödedim , 3 yıldır hiç para yatırmıyorum. Yeniden para yatırmaya başlamak istiyorum. Bu 3 yıl boyunca yatırmadığım zaman dilimi devlet desteği hesaplamasına dahil edilecekmi.

SM-A105F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Tam emin değilim dahil edilecektir diye tahmin ediyorum. Tabi BES sözleşmenizin bulunduğu şirket daha net bilgi verecektir. Geriye dönük ödemediğiniz katkı paylarını ödeyebilirsiniz diye biliyorum.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir

2. Otomatik katılımdan çıkmak için talepte bulunacaktım aşağıdaki açıklamaya göre tekrar zorla kurumunuz tarafından geri sisteme dahil edileceksiniz demekteler.

OKS’ye özel 1.000 TL ilave devlet katkısı ve her katkı payı tahsilatınıza %25 devlet katkısı avantajlarınızı kaybedeceksiniz. Ayrıca, OKS sözleşmenizden ayrılmanız durumunda, işyeri değişikliği durumu hariç olmak üzere 1. Yılın sonunda 45 yaşını aşmamış iseniz, tekrar sisteme dahil edileceksiniz (*).

* Emeklilik Gözetim Merkezi, mevcut verilere göre her takvim yılı sonunda, bir önceki takvim yılında bir işyerine bağlı emeklilik planından ayrılan çalışanlardan aynı işyerinde çalışmaya devam eden ve müteakip Nisan ayı sonu itibarıyla kırk beş yaşını doldurmayacak olanları tespit eder. EGM, söz konusu çalışanları ilgili emeklilik şirketine bir ay içerisinde bildirir. Söz konusu emeklilik şirketi EGM bildirimini izleyen ay sonuna kadar tespit edilen çalışanları ilgili işverenlere, Kanunun Ek 2 nci ve Geçici 2 nci maddesi kapsamında sisteme tekrar dâhil edilmelerini teminen bildirir. İşverenler, bildirimi izleyen ikinci ayın sonuna kadar söz konusu çalışanlarını sisteme dâhil ederler

Arkadaşlar 1 ocak 2020 tarihi itibariyle bes başvurusu yapacağım 250TL Primi ödemeli her yıl %5 artış ile memuriyetim boyunca yani 30 yıl boyunca sistemde kalmayı ve emekli oduğumda bestende emekli olacağım garanti emekliliği kullanacağım fon dağılımı olarak %30 borçlanma araçları eyf %30 dış borçlanma araçları eyf %20 altın %10 para piyasası %10 temkinli değişken eyf yapmayı düşünüyorum

sizlerin görüşleri nedir mantıklı bir yatırım aracı olur mu?

4.  Alıntı Originally Posted by 66Trader66 Yazıyı Oku
    Arkadaşlar 1 ocak 2020 tarihi itibariyle bes başvurusu yapacağım 250TL Primi ödemeli her yıl %5 artış ile memuriyetim boyunca yani 30 yıl boyunca sistemde kalmayı ve emekli oduğumda bestende emekli olacağım garanti emekliliği kullanacağım fon dağılımı olarak %30 borçlanma araçları eyf %30 dış borçlanma araçları eyf %20 altın %10 para piyasası %10 temkinli değişken eyf yapmayı düşünüyorum

Kardeş hiç bulaşma. Getirilr enflasyon karşısında eriyip gietmekte. Devlet getiriside hikaye çünkü devlet getirisi çok karsız fonlarda degerlendirilmekte. Anlayacagın enflasyon besi hikayeye çeviriyor.

5.  Alıntı Originally Posted by 66Trader66 Yazıyı Oku

Öncelikli olarak fonları tanımanız, hangi fonun neye yatırım yaptığını bilmeniz ve hangi durumlarda değer kazanır bu fonlar öğrenmeniz yararlı olacaktır. Buna göre dönem dönem dağılımınızı değiştirmek sizin yararlı olacaktır.

6.  Alıntı Originally Posted by 66Trader66 Yazıyı Oku

Hisse senedi fonunu mutlaka portföyünde bulundurmanı tavsiye ederim.

SM-G935F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Bence konjukturel düşünun şimdi herkes hisseye hücum ediyor siz tersini yapın herkes hisse senetlerinde battik öldük bittik ne zaman çıkacak bu BIST dediklerinde hisseye girin. BIST rekor tazeledi mahalledeki berber bile kozal hisse senedi çok çıkıyor mutlaka alın dediğinde hisseyi satabilirsiniz.yani şu an neyin yüzüne bakılmıyor ise onu toplayin,bir enstrüman rekor tazeledi yazısıni görünce satın. Bence yatırım mantığı budur.

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. BES ten ( gönüllü ) sene bazında en karlı çıkış zamanı ne zamandır sizce?
    2013 yılından başlanarak ve her yıl max devlet katkısından yararlanan biri olarak soruyorum.

Sayfa 194/454 İlkİlk ... 94144184192193194195196204244294 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •