Sayfa 196/454 İlkİlk ... 96146186194195196197198206246296 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 1,561 - 1,568 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Üstadım sistemde olduğunuz müddetçe stopaj kesilmiyor. Yani stopajlarıda fon değişikliği sırasında yatırıma yönlendiriyorsunuz gibi düşünebilirsiniz ve çok büyük bir avantaj bu bence. Stopaj sistemden ayrıldığınızda toplam getiri üzerinden kesiliyor ve stopaj kesintisi sistemde kaldığınız süreye göre değişiyor. Şöyle ki eğer sistemden 10 yıldan önce ayrılmak isterseniz fon getirisinden %15 stopaj, 10 yıldan sonra ve 56 yaşından önce ayrılırsanız fon getirisinden %10 stopaj, 10 yıl ve 56 yaş şartını sağlarsanızda fon getirinizden %5 stopaj kesiliyor. Yani 10 yıldan az kalırsanız %15 stopaj ödeyerek normalden daha fazla stopaj ödeme durumuda oluyor. Emeklilik şartlarını sağladığınızda da %5 stopaj ödeyerek daha az stopaj ödeme avantajı elde edebilme durumuda oluyor. Gelir sigortası gibi bir seçenekte var sanırım aylık şekilde almak isterseniz de stopaj ödenmiyor diye biliyorum ama o kısım biraz daha karışık.
    Mesajınız buydu üstadım.

2.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Bende onu soruyorum üstadım. Diyelimki o kazandığım 100 TL'yi başka bir fondan kazandım, değişken, PPF veya ne bileyim. Aynı stopajı ödemiyor muyum ? Neden özellikle hisse fon ? Fon sayfasında hisse fonlardan daha avantajlı olduğunu yazan da sizdiniz çünkü. Kafam karıştı.
    Üstadım evet aynı stopajı ödüyorsunuz BES'te hisse fonlara yatırım yapmayı düşünen için bu tür bir dezavantajı olduğunu anlatmaya çalıştım orada da bulmaya çalışayım mesajımı

Ekleme: Buldum üstadım. Hisse fonun avantajından ziyade stopajın çıkışta ödenmesinin avantajından bahsetmişim. Sanırım kafanız karıştı iyice.

Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Araştırın üstadım sorularınızı beklerim Son portföy düşünceniz hisse yoğun fon ağırlıklıydı. Stopaj çıkışta ödeniyor biliyorsunuzdur fakat tüm fon kazançları üzerinden kesiliyor onun bilgisini şimdiden vereyim hisse yoğun fonlarda dahil buna

3.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Üstadım evet aynı stopajı ödüyorsunuz BES'te hisse fonlara yatırım yapmayı düşünen için bu tür bir dezavantajı olduğunu anlatmaya çalıştım orada da bulmaya çalışayım mesajımı
    Üstadım, sizin de çok harika izah ettiğiniz gibi BES tarafında fonlardan sistemde olduğumuz müddetçe stopaj kesilmemesi ve bu kesilmeyen stopajların yatırıma yönlendirilmesinin sağladığı avantaj gayet önemli. Sonuçta adamlar kuralları koymuşlar; hiç bir dostum yanlış anlamasın ancak "bir taraftan parayı vurayım ama olabildiğince erken ayrılayım" düşüncesi yürürlükteki kurallara göre anlamsız. Buradaki tasarrufları 2 nci bir emeklilik gibi düşünmek gerektiğini değerlendiriyorum. Maaş alma tercihinde hiç stopaj ödenmemesi gibi bir lütuf varken kör göze parmak ben ayrılacağım demek nediri ise zaten hiç anlamıyorum. Gördüğünüz gibi epey ısındım bu BES işine üstadım.

4.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Üstadım, sizin de çok harika izah ettiğiniz gibi BES tarafında fonlardan sistemde olduğumuz müddetçe stopaj kesilmemesi ve bu kesilmeyen stopajların yatırıma yönlendirilmesinin sağladığı avantaj gayet önemli. Sonuçta adamlar kuralları koymuşlar; hiç bir dostum yanlış anlamasın ancak "bir taraftan parayı vurayım ama olabildiğince erken ayrılayım" düşüncesi yürürlükteki kurallara göre anlamsız. Buradaki tasarrufları 2 nci bir emeklilik gibi düşünmek gerektiğini değerlendiriyorum. Maaş alma tercihinde hiç stopaj ödenmemesi gibi bir lütuf varken kör göze parmak ben ayrılacağım demek nediri ise zaten hiç anlamıyorum. Gördüğünüz gibi epey ısındım bu BES işine üstadım.
    Gayet olumlu bakıyordunuz üstadım ısınmanıza şaşırmadım Umarım bol kazançlı bir BES'iniz olur
    Yatırım Tavsiyesi Değildir

5. Teşekkürler üstadım.

Bildiğiniz gibi bende düz mantık ve minimum risk. Yukarıda geçen yılki 100 TL'nin enflasyon karşılığı mevcut. En basitinden PPF fonlarda tutmuş olsam ve hiç fon değişikliği yapmasam an itibariyle yıllık getirisi % 24 civarında. Gayet tabiki bu oran faizlerin düşmesiyle birlikte azalacak bunun farkındayım. Ama her halükarda bu oran enflasyona karşı kendisini koruyacak bir oran olacak gelecekte. Uzun vadeli olarak da baktım bu getirilere. Mesela son 5 yıllıkta ortalama BES PPF getirileri % 95 civarında gerçekleşmiş. Aynı dönem enflasyon etkisi % 77 civarında. Yani enflasyona karşı korumakla kalmamış üstüne cüz'i de olsa bir getiri sağlamış. Tabiki Merkez Bankasının yukarıdaki enflasyon karşılaştırma verilerine göre tüm bu hesap. Günahı onların boynuna.

Haliyle, devlet katkısından gelecek olan % 25 resmen kâr. Kaldı ki bu katkıların yatırıldığı katkı fonların getirilerine bakıyorum.Mesela FİBA Emeklilik son 1 yılda kazancı % 39 olmuş. Allianz'ınki % 38.52, NN Hayat ise % 38.25. Yani hiç biri yerinde saymamış ve onlar da enflasyonun oldukça üzerinde bir getiri sağlamış.

Bir yerlerde yanlış mı yapıyorum diye bakınıp duruyorum. Ve ben bunu daha önce neden görmedim diye kendime kızıyorum. Resmen bedavadan para, zero stres.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,350
     Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku

Teşekkürler üstadım.

Bildiğiniz gibi bende düz mantık ve minimum risk. Yukarıda geçen yılki 100 TL'nin enflasyon karşılığı mevcut. En basitinden PPF fonlarda tutmuş olsam ve hiç fon değişikliği yapmasam an itibariyle yıllık getirisi % 24 civarında. Gayet tabiki bu oran faizlerin düşmesiyle birlikte azalacak bunun farkındayım. Ama her halükarda bu oran enflasyona karşı kendisini koruyacak bir oran olacak gelecekte. Uzun vadeli olarak da baktım bu getirilere. Mesela son 5 yıllıkta ortalama BES PPF getirileri % 95 civarında gerçekleşmiş. Aynı dönem enflasyon etkisi % 77 civarında. Yani enflasyona karşı korumakla kalmamış üstüne cüz'i de olsa bir getiri sağlamış. Tabiki Merkez Bankasının yukarıdaki enflasyon karşılaştırma verilerine göre tüm bu hesap. Günahı onların boynuna.

Haliyle, devlet katkısından gelecek olan % 25 resmen kâr. Kaldı ki bu katkıların yatırıldığı katkı fonların getirilerine bakıyorum.Mesela FİBA Emeklilik son 1 yılda kazancı % 39 olmuş. Allianz'ınki % 38.52, NN Hayat ise % 38.25. Yani hiç biri yerinde saymamış ve onlar da enflasyonun oldukça üzerinde bir getiri sağlamış.

Bir yerlerde yanlış mı yapıyorum diye bakınıp duruyorum. Ve ben bunu daha önce neden görmedim diye kendime kızıyorum. Resmen bedavadan para, zero stres.
    Yanlış bakıyorsun malesef. O getiriler genelde dövize ve altına dayalı getiriler. Normalde altına yada eurobonda direk yatırım yapsaydın kazancın daha çok olacaktı.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku

Teşekkürler üstadım.

PPF'ler mevduat faizinin getirisine benzer getiriler elde ediyor hatta emeklilik hakkı kazandığınızda %5'e düşen stopaj daha da avantajlı hale getiriyor PPF'lerin getirisini.
    Fakat devlet katkısı son bir yılda elde etti bu getiriyi, katkı fonu sadece uzun vadeli tahvillere yatırım yapabildiği için malesef uzun vadeli tahvil faizlerindeki 2013 yılından 2019 yılına kadar yaşanan yükseliş katkı fonunun getirisini haliyle olumsuz etkiledi. En çok şikayet edilen konuda bu oldu zaten. Bu sene sanırım Temmuz ayında yeni bir değişiklik yaptılar katkı fonlarına, %10 hisse bulundurmak zorundalar. Bakalım katkı fonu getirileri nasıl olacak bundan sonra.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir

8. Bu sene sanırım Temmuz ayında yeni bir değişiklik yaptılar katkı fonlarına, %10 hisse bulundurmak zorundalar. Bakalım katkı fonu getirileri nasıl olacak bundan sonra.
    Katkı fon getirilerindeki farklar bundan kaynaklanıyor, anladım. Teşekkürler üstadım. Performanslar konusunda geçmişe dayalı bir analiziniz oldu mu ? Boşa uğraşmayayım.

Sayfa 196/454 İlkİlk ... 96146186194195196197198206246296 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •