Sayfa 197/467 İlkİlk ... 97147187195196197198199207247297 ... SonSon
Arama sonucu : 3731 madde; 1,569 - 1,576 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Katkı fon getirilerindeki farklar bundan kaynaklanıyor, anladım. Teşekkürler üstadım. Performanslar konusunda geçmişe dayalı bir analiziniz oldu mu ? Boşa uğraşmayayım.
    Katkı fonlarıyla ilgili soruyorsanız aşağıda 1,3 ve 5 yıllık getirilerinden ne demek istediğim anlaşılacaktır Üstadım

2. BES ten karlı bir çıkış için en mantıklı yolu ararken , çıktıktan sonra parayı nerde daha iyi değerlendirmeli sorusu akla gelmiş.
    tabikii yine hisse senetlerine yada hisse senetlerini içeren fonlara koymak, buna katılıyorum. BEs dışında böyle bir portföy beni çok defa erken ayrılamama ve yanlış karar vermeme sebep olabilir. zaten BES e ayrılan para ihtiyaç dışı olduğu için çok rahatlıkla uzun süre hisse fonun da tutulabilinir.

bu yıl için 30 bin lira ve her yıl %10 artış le devam ederek 10 yıl sonunda 480 bin liraya yakın para yatıracam.
    şimdi bu toplam para için 10cu yıl sonun da kesilecek fon yönetim gider kesintisi %2.5 dan 12 bin lira bir yıl için. ( not bunca yıl boyunca bu paraların getirisi olacaktır ve ana para çok daha fazladır. yani kesinti 12 bin liranın üzerindedir.)
    10 cu yılda yani son sene yatırdığım para devlete 71 bin lira karşılında %25 i devlet katkısı verse 17.75 bin lira yatacaktır.

3.  Alıntı Originally Posted by sternee Yazıyı Oku
    BES ten karlı bir çıkış için en mantıklı yolu ararken , çıktıktan sonra parayı nerde daha iyi değerlendirmeli sorusu akla gelmiş.
    tabikii yine hisse senetlerine yada hisse senetlerini içeren fonlara koymak, buna katılıyorum. BEs dışında böyle bir portföy beni çok defa erken ayrılamama ve yanlış karar vermeme sebep olabilir. zaten BES e ayrılan para ihtiyaç dışı olduğu için çok rahatlıkla uzun süre hisse fonun da tutulabilinir.

bu yıl için 30 bin lira ve her yıl %10 artış le devam ederek 10 yıl sonunda 480 bin liraya yakın para yatıracam.
    şimdi bu toplam para için 10cu yıl sonun da kesilecek fon yönetim gider kesintisi %2.5 dan 12 bin lira bir yıl için. ( not bunca yıl boyunca bu paraların getirisi olacaktır ve ana para çok daha fazladır. yani kesinti 12 bin liranın üzerindedir.)
    10 cu yılda yani son sene yatırdığım para devlete 71 bin lira karşılında %25 i devlet katkısı verse 17.75 bin lira yatacaktır.
    2021 yılından itibaren fon toplam gider kesintilerinin iadesi yapılmaya başlanacak. Ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz.
    https://www.egm.org.tr/fon-toplam-gi...intisi-iadesi/

4.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Katkı fonlarıyla ilgili soruyorsanız aşağıda 1,3 ve 5 yıllık getirilerinden ne demek istediğim anlaşılacaktır Üstadım

Aynı siteden aylık değişim verilerini inceledim üstadım. Yıllık bazda gerçekleşen getirilerin çok büyük kısmı son 6 ayda gerçekleşmiş. Öyle anlaşılıyor ki faizlerdeki gerileme bu fonlara da ciddi katkı sağlamış; faizlerin 12 civarında stabil hale gelmesiyle birlikte faiz düşüşünden kaynaklanan getiri bolluğu sona ermiş sanki. Yani hisse işi bir nebzeye kadar gibi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), önceki gün emeklilik fonlarında standart ve para piyasası fonlarına alınacak varlıklara ilişkin düzenlemeye gitmişti. Düzenlemeyle 31 Temmuz itibarıyla para piyasası fonlarının en az %25’inin DİBS’e yönlendirilmesi; emeklilik fonları altındaki standart fonlara ise portföylerinin asgari yüzde 10’unu hisse senetlerine yatırma zorunluluğu getirilmişti.
    * Bu bahsi geçen % 10 hisse bulundurma oranının maksimumu da var mı ?

5.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku

Aynı siteden aylık değişim verilerini inceledim üstadım. Yıllık bazda gerçekleşen getirilerin çok büyük kısmı son 6 ayda gerçekleşmiş. Öyle anlaşılıyor ki faizlerdeki gerileme bu fonlara da ciddi katkı sağlamış; faizlerin 12 civarında stabil hale gelmesiyle birlikte faiz düşüşünden kaynaklanan getiri bolluğu sona ermiş sanki. Yani hisse işi bir nebzeye kadar gibi.

* Bu bahsi geçen % 10 hisse bulundurma oranının maksimumu da var mı ?
    Katkı fonlarını uzun yıllar elinizde tutacağınız HTT ve DZT gibi düşünebilirsiniz üstadım. Gerçi 3 yıl ve 5 yılda katkı fonları önde gözüküyorlar. Faizlerin stabil hale gelmesi sabit bir getiri sağlayacaktır katkı fonuna, önemli olan yukarı yönlü hareket etmemesi ki geçmiş 5-6 yıllık süreçte bunu yaşadık
    Benim BES katkı fonunun izahnamesinde hisse oranı azami %15 olabilir diyor, diğer katkı fonlarında da böyledir diye tahmin etmek yanıltıcı olmayacaktır.

6. Sınırlı sayıda fon değiştirme hakkı nedeniyle Faiz & Altın arbitrajının en kolay uygulanabileceği alan bana kalırsa BES fonları. Normal fonlarda kısa vadeli değişkenler nedeniyle yaşadığım sık karar değiştirme davranışını burada aynı rahatlıkla yapamayacağımın farkındayım. Faizlerin stabil seyredeceğini değerlendirdiğimiz dönemlerde Altın fon, çok agresif faiz yükselmelerinde ise tahvil fonlarda geçirilecek olan süreler uzun vadede ciddi getiriler sağlayacaktır.

Diğer bir husus, geçen yıl benzeri yaşanacak ani faiz yükselmelerinde ilave katkı payı yatırılmak suretiyle faizdeki gerilemeyle birlikte katkı fonlardan daha fazla kazanma imkanı da olacaktır. Yani yukarı yönde hareket etmesi fon fiyatlarına kısa vadeli olarak olumsuz yansıyacaktır belki ama uygun yerlerden uygun girişler yapılmak suretiyle bu kayıp hızlıca geri alınabilir ve son 6 ayda yaşandığı gibi harika getiriler elde etmek mümkün olabilir diye değerlendirmekteyim. Çok kolaymış, hemen ısındım gördüğünüz gibi.

7.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Sınırlı sayıda fon değiştirme hakkı nedeniyle Faiz & Altın arbitrajının en kolay uygulanabileceği alan bana kalırsa BES fonları. Normal fonlarda kısa vadeli değişkenler nedeniyle yaşadığım sık karar değiştirme davranışını burada aynı rahatlıkla yapamayacağımın farkındayım. Faizlerin stabil seyredeceğini değerlendirdiğimiz dönemlerde Altın fon, çok agresif faiz yükselmelerinde ise tahvil fonlarda geçirilecek olan süreler uzun vadede ciddi getiriler sağlayacaktır.

Diğer bir husus, geçen yıl benzeri yaşanacak ani faiz yükselmelerinde ilave katkı payı yatırılmak suretiyle faizdeki gerilemeyle birlikte katkı fonlardan daha fazla kazanma imkanı da olacaktır. Yani yukarı yönde hareket etmesi fon fiyatlarına kısa vadeli olarak olumsuz yansıyacaktır belki ama uygun yerlerden uygun girişler yapılmak suretiyle bu kayıp hızlıca geri alınabilir ve son 6 ayda yaşandığı gibi harika getiriler elde etmek mümkün olabilir diye değerlendirmekteyim. Çok kolaymış, hemen ısındım gördüğünüz gibi.
    Bence faiz&eurobond arbitrajı üzerine bir çalışma yapın altınının ons ayağı sizin planı bozdu üstadım. BES'te döviz getirisi de elde etmek isteyenlerin seçeneklerinden bir tanesi de eurobond içeren yabancı borçlanma araçları fonu.

8. Fon izleme sayfamdaki rakamlar faiz & altın arasında (kimi zaman gecikmeli yaşansa da) net bir ters korelasyon olduğunu gösteriyor üstadım. Ki bu konuyu uzun uzadıya tartışmıştık hatırlarsanız. Tek sorun, günlük siyasi ve diğer gelişmelerden etkilenerek sık sık karar değiştirme sorunu idi. BES'te bu sorunu yaşamayacağımı düşünüyorum.

https://docs.google.com/spreadsheets...it?usp=sharing

Şu sıralar ilk planım % 50 Altın % 50 Tahvil fon olacak şekilde bir portföy oluşturup dönemsel agresif hareketlenmelerde ağırlıkları azaltıp artırma yönünde değişiklikler yapmak. Mesela mevcut dönem kesinlikle % 50 eşit ağırlık dönemi. Atıyorum bir şeyler oldu ve faizler % 15 civarına yükseldi. Hemen % 75 Tahvil % 25 Altın pozisyonuna geçerim. Diyelim (faizde) geçen yılki gibi % 20 seviyeleri görüldü. % 100 Tahvil fon. Hiç tereddütsüz.

Sayfa 197/467 İlkİlk ... 97147187195196197198199207247297 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •