Sayfa 199/453 İlkİlk ... 99149189197198199200201209249299 ... SonSon
Arama sonucu : 3618 madde; 1,585 - 1,592 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Allianz Hisse fonu son 1 yılda Altın ,BIST100, DolarTL'nin performansını geçmiş.

http://www.besfongetirileri.com/fon-karti/ALH
    Allianz'ın aşağıdaki fonu 5 yılda tüm BES fonlarını geçmiş üstadım Güzel getiri elde eden fonları mevcut gözüküyor.
    https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=ALR

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Allianz'ın aşağıdaki fonu 5 yılda tüm BES fonlarını geçmiş üstadım Güzel getiri elde eden fonları mevcut gözüküyor.
    https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=ALR
    kesinlikle, genelde herkes klasik fonlara baktığı (Hisse,Altın,Borsa,Dolar) için karma fonu görünce pek yanaşmıyorlar.
    Halbuki yabancı borsa içeren ALR her zaman ipi göğüslemekte, uzun vadede tabi...
    syg.
    Son düzenleme : Trade Shark; 22-12-2019 saat: 16:57.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

3.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Üstadım amacımız hiç fon değiştirmeden mükemmel bir getiri eğrisi yakalamak olsaydı dediğiniz doğru fakat Yılda 6 kez fon değişim hakkınız var ki buda 2 ayda bir değişim hakkı oluyor kısa vadeli trendlerden de kazanç sağlanabilir benim demek istediğim. Bunun getiriye olumlu katkısını gözardı edebilir miyiz ? Siz 2-3 ay önce hisse fonu almadınız mı ? BES'te almış olsaydınız %20 gibi şu an kazanç elde etmiştiniz böyle bir kazançtan vazgeçiyor sizin stratejiniz.
    Bu başlığa yazdığımız mesajlara çok dikkat etmeliyiz üstadım. Ben ki, feleğin her türlü çarkından geçmiş, 30 yıldır aktif bir şekilde bu piyasada mücadele etmiş biri olarak Eylül sonunda 106 bin seviyesinden başlayan düzeltmenin "en fazla" 98 bine kadar ineceğini onlarca grafik eşliğinde savunurken, sadece 4 gün içerisinde 93 bin seviyesine gelmiş bir endeks hareketi yaşadım. Sizin de bildiğiniz gibi bu kısa sürede 3 ayrı EID pozisyonu açtım ve bütün bunları an be an forumda yayınladım. Hisse piyasasında ise bu ve buna benzer binlerce tecrübem oldu. Çok düştü dediğim yerlerin aslında zirveler olduğununu acı bir şekilde tecrübeledim. 2001 krizinde tek bir kağıtta 4 daire parası kaybetmiş adamım.

Temel amacım burayı okuyan, finansal okuryazarlık anlamında (kimse yanlış anlamasın) ciddi tecrübeleri olmayan, tasarruflarını güvenli bir alanda değerlendirmek isteyen dostlarımıza yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak "BES karakterine" en uygun çözümler konusunda yardımcı olmak. Buna bende dahilim çünkü yazdığım yazıları geri dönüp okuyorum ve bu beni motive ediyor. Daha dün geldi bugün ahkâm kesiyor diyenlere de saygı duyarım ama genel piyasaya dinamiklerinden bahsettiğim için konunun BES yatırımcısını da ilgilendirdiğini düşünerek yazıyorum. Hatta kendime yazıyorum desem yalan değil.

O alıntıda da yazdım zaten, "ben piyasanın piriyim" diyen buyursun yapsın. Hatta buradaki tırışkadan getiriler yerine direkmen VIOP pozisyonu açıp paraları tırlara yüklesin. Annesinin kefen parasını bile oldukça riskli olduğunu değerlendirdiğim fonlara yatıran dostlarım oldu. Kimseye bir lafım olamaz. Sadece saygı duyarım. Ancak dediğim gibi uzun vadeli olarak Altın getiri eğrisi temel anlamda BES karakteristiğini en iyi temsil eden eğri. Sadece 10 gün içerisinde 3 ayrı kademeden fon alıp yeterince kârlı pozisyondan satamamışken buradaki dostlarıma hisse fon noktasında olumlu tecrübeler aktarmam zaten mümkün değil. Ben bu işi nasıl kıvıracağım kendimde merak içerisindeyim. Muhtemelen ilk 3 ay içerisinde bu 6 fon değişiklik hakkını peynir ekmek gibi yiyip bitireceğim. Sonra şap gibi ortada.

Son 2 seneden beri Vakıf Emeklilik altın fonundaydım . Gram altın 156 TL iken % 100 altın fonuna geçmiştim . % 40 ' nı Gram altın 220 TL iken satıp likit fona geçtim . Diğer % 20 ' lik dilimi ise 282 TL ' den satıp , likit fon ağırlığını % 60 ' a çıkardım .

Kısacası şuan % 60 likit fon - % 40 altın fonundayım .

Altın fonlarımı kademeli olarak satıyorum . Sağlıcakla kalın. Bol , bereketli kazançlar dilerim .

5.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Bu başlığa yazdığımız mesajlara çok dikkat etmeliyiz üstadım. Ben ki, feleğin her türlü çarkından geçmiş, 30 yıldır aktif bir şekilde bu piyasada mücadele etmiş biri olarak Eylül sonunda 106 bin seviyesinden başlayan düzeltmenin "en fazla" 98 bine kadar ineceğini onlarca grafik eşliğinde savunurken, sadece 4 gün içerisinde 93 bin seviyesine gelmiş bir endeks hareketi yaşadım. Sizin de bildiğiniz gibi bu kısa sürede 3 ayrı EID pozisyonu açtım ve bütün bunları an be an forumda yayınladım. Hisse piyasasında ise bu ve buna benzer binlerce tecrübem oldu. Çok düştü dediğim yerlerin aslında zirveler olduğununu acı bir şekilde tecrübeledim. 2001 krizinde tek bir kağıtta 4 daire parası kaybetmiş adamım.

Temel amacım burayı okuyan, finansal okuryazarlık anlamında (kimse yanlış anlamasın) ciddi tecrübeleri olmayan, tasarruflarını güvenli bir alanda değerlendirmek isteyen dostlarımıza yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak "BES karakterine" en uygun çözümler konusunda yardımcı olmak. Buna bende dahilim çünkü yazdığım yazıları geri dönüp okuyorum ve bu beni motive ediyor. Daha dün geldi bugün ahkâm kesiyor diyenlere de saygı duyarım ama genel piyasaya dinamiklerinden bahsettiğim için konunun BES yatırımcısını da ilgilendirdiğini düşünerek yazıyorum. Hatta kendime yazıyorum desem yalan değil.

O alıntıda da yazdım zaten, "ben piyasanın piriyim" diyen buyursun yapsın. Hatta buradaki tırışkadan getiriler yerine direkmen VIOP pozisyonu açıp paraları tırlara yüklesin. Annesinin kefen parasını bile oldukça riskli olduğunu değerlendirdiğim fonlara yatıran dostlarım oldu. Kimseye bir lafım olamaz. Sadece saygı duyarım. Ancak dediğim gibi uzun vadeli olarak Altın getiri eğrisi temel anlamda BES karakteristiğini en iyi temsil eden eğri. Sadece 10 gün içerisinde 3 ayrı kademeden fon alıp yeterince kârlı pozisyondan satamamışken buradaki dostlarıma hisse fon noktasında olumlu tecrübeler aktarmam zaten mümkün değil. Ben bu işi nasıl kıvıracağım kendimde merak içerisindeyim. Muhtemelen ilk 3 ay içerisinde bu 6 fon değişiklik hakkını peynir ekmek gibi yiyip bitireceğim. Sonra şap gibi ortada.
    Merak etmeyin 3 ayda fazla bir birikim olmadığı için çok fazla değişiklik yapmayacaksınız ilk yapacağınız şey katkı payının dağılımını belirlemek olacak. Sonrasında birikim arttıkça birikim kısmına yönelmek olacaktır Bakalım nasıl bir tecrübe olacak sizin için üstadım

6.  Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    Son 2 seneden beri Vakıf Emeklilik altın fonundaydım . Gram altın 156 TL iken % 100 altın fonuna geçmiştim . % 40 ' nı Gram altın 220 TL iken satıp likit fona geçtim . Diğer % 20 ' lik dilimi ise 282 TL ' den satıp , likit fon ağırlığını % 60 ' a çıkardım .

Kısacası şuan % 60 likit fon - % 40 altın fonundayım .

Altın fonlarımı kademeli olarak satıyorum . Sağlıcakla kalın. Bol , bereketli kazançlar dilerim .
    Bol kazançlar Likit fonlarda getiri şu an yıllık %10'lara geldi değişim yapma gibi bir planınız yok mu ?

Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Bol kazançlar Likit fonlarda getiri şu an yıllık %10'lara geldi değişim yapma gibi bir planınız yok mu ?
    19 Aralık 2018 - 19 Aralık 2019 likit fon getirisi % 22 ,3 ve bu tarihler arasındaki Altın fonu getirisi % 29 .

Daha yeni fon değişimi yaptım. Faiz oranları düştüğü için yıllık getiri oranı haliyle % 10 kadar düşecektir. Bunun bilincindeyim . % 40 altın fonum hâlâ duruyor. 2020 ve sonrası zor yıllar olacağa benziyor . Vel hasıl gram altında sert yükseliş oldu diyelim . Geçmişte yaptığım gibi kademeli satış yapacağım . Bol , bereketli kazançlar dilerim.

8. % 35 (Altın)
    % 35 (Faiz)
    % 10 (PPF)
    % 10 (Hisse)
    % 10 (Değişken)

Fon değişikliği konusunda tecrübeli arkadaşlara sorum şu olacak. Diyelimki yukarıda oluşturduğum portföydeki ağırlıkları aşağıdaki gibi değiştirdim:

% 70 (Altın)
    % 15 (Faiz)
    % 5 (PPF)
    % 5 (Hisse)
    % 5 (Değişken)

Sonuçta 3 ayrı fon satışı 1 fon alışı yapılacak ama emir tek olduğu için tek hakkım gidecek. Doğru mudur ?

Sayfa 199/453 İlkİlk ... 99149189197198199200201209249299 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •