Special Days Image
Sayfa 211/453 İlkİlk ... 111161201209210211212213221261311 ... SonSon
Arama sonucu : 3621 madde; 1,681 - 1,688 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    arkadaşlar gönüllü bese girdiğimizde, yatırdığım paranın %50 si altın fonuna. %20 si dengeli değişken fonuna, %20 si hisse senedi fonuna , %10 uda başlangıç fonuna olacak şekilde bölümlere ayırarak ayarlayabiliyormuyuz? yoksa tamamını altınsa altın, hisseyse hisse, vs. olarak mı seçiyoruz.
    cevap ilk şık ise yılda 6 kez fon dağılımı değişiklik hakkımız var ya, diyelim ortama göre yatırdığım paranın dağılımını tüm fonlar için aynı anda olacak şekilde; sözgelimi altın fonunu 50den %25 e hisse fonunu 20 den %40 a, değişken fonu 20den %25 e başlangıç fonunuda yine %10 kalacak şekilde güncelledim.bu durumda yıllık 6 fon değiştirme hakkımdan 3 tanemi hakkım gidecek yoksa bir tanemi fon değiştirme hakkım gidecek?
    Başlangıçta ve sonrasında plan dahilinde size sunulan fonlarda istediğiniz oranda dağılım yapabilirsiniz. Diğer sorunuz olan fon dağılım değişikliğinde ise sadece 1 hakkınız gider. Umarım faydalı olur , sağlıcakla..
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

2. Teşekkürler, cevabınız için. faydalı oldu benim için artık gönüllü bese girmeme çok az kaldı, kafamda birkaç şirket var, onlarla görüşmeye bilgili bir şekilde gitmek istiyorumki aralarında karar vermem daha kolay olsun.

3. Değerli BES vs emeklilik yatırımcıları
    Benim bir gönüllü bir otomatik besim var.
    Gönüllü bes 3 yıl doldu 2 ay da geçti. Artık devlet katkısının %15 i ekranda görünüyor.
    Zorunlu olan Nisan'da 3 yıl olacak.
    Şimdi ben bir hesap yapmıştım.
    Onu yazacam

4. Sisteme ilk aydan itibaren yatırdığım paraları
    eğer her ay USD alsaydım
    Eğer mevduat yapsaydım
    Eğer gram gram altın alsaydım
    Hesabı karşılaştırmalı sonucu şu şekilde.

5. BES %44(devlet katkısı dahil değildir)
    USD %28
    Gram altın %49
    Mevduat %21
    Şeklinde olacaktı.
    Ben bu %44 den oldukça memnunum. Son 4 ayda endeks sayesinde geldim buraya.
    Şuan gönüklü

6. Şuan gönüllü olan %50 altın fon %50 değişken fon( içinde %50 hisse var diyor)
    Otomatik olan standart yaptım. Endeks toparlayınca atak katılım yapacam tekrardan.
    Ziraat emeklilik

7. Benim sıkıntım şu. Otomatik olanda altın fon yok. Bu kötü

8. Ziraat emeklilik telefon açtım. Dedim ki siz hisse fon içinde hangi endeks baz alıyorsunuz. BIST 100 mü KAT50 mi dedim. Bi cevap veremedi.
    Araştırmalarıma göre KAT50 endeksinde çalışıyorlar.

Sayfa 211/453 İlkİlk ... 111161201209210211212213221261311 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •