Special Days Image
Sayfa 221/453 İlkİlk ... 121171211219220221222223231271321 ... SonSon
Arama sonucu : 3622 madde; 1,761 - 1,768 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Bilakis artırılıyor üstadım. İstanbul Finans Merkezi ön hazırlıkları bunlar.
    Tüik verilerine halk bile inaanmıyor.

SWAP gibi çok düz bir işlem için bile kural değiştiriliyor.

borsada açığa satış yasak.

merkeze rezervler ne oldu diyorsun, açıklama hebele hübele

finans merkezi olmak için her şey yolunda

2.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku

Bunda anlamayacak bir şey yok üstadım. Maksadımız, dönemsel getiri farklılıklarından maksimum ölçüde istifade etmek. Mesela Altın fonlarının 2020 yılı ortalama getirisi % 10 iken, PPF'lerin aynı dönem getirisi % 1.62. Ve benim % 75 oranında satmış olduğum bu fonlardan 2,5 aylık dönemdeki ortalama getirim % 12. Şimdi aynı şeyi Hisse fonda yapacak ve şansımız yaver giderse kasamızı dolduracağız.

Yasa koyucu tarafından verilmiş olan 6 fon değişiklik hakkını piyasayı yakınen takip eden BES yatırımcıları için oldukça önemli kazançlar sağlayabilecek bir fırsat olarak görmek gerekli diye düşünüyorum.
    Hocam ,kisa vadeli degil de 10 yillik performansa bakmak lazim. son 6 ayda cok ciddi 2 ralli yasadik biri altin biri borsa. Ama piyasa her zaman boyle olmuyor maalesef. Yatay doneme giriliyor ve ralli de kazanilan kazanclar bu yatay piyasada eriyor. Hala idda ediyorum 10 senede "yuzde 50 para piyasalari + yuzde 50 eurobond fonunu" yenmek cok zor (bu fon yapisi ile gecerli iddam. hisse fonu diye aldigimiz sey aslinda bankacilik fonundan farkli bir sey degil)

3. Faiz ve Dolar/TL deki fiyatlamalar hisse senedi tarafındaki gerilemenin fake olduğunu düşündürüyor. Bu itibarla kalan son % 25 lik Altın fon (NHA) için satış Hisse fon (IEH) için alış talimatı verdim. Gayet ciddi bir risk aldığımız farkındayım, o bakımdan ben ettim siz etmeyin dostlarım. Kaldı 2 değişiklik hakkım. Hisse fonları uygun yerlerden satabilirsem bir süre Dengeli Değişken fon (NHM) tarafında beklemeyi düşünüyorum. Satış valörü nedeniyle aynı gün fon değişikliği yapabilme elastikiyeti verecek bana. O zamana da yeni fon değiştirme haklarım gelecek zaten.

4. Takip ettiğimiz XU30 grafiği ortalamaları 130 bin civarından geçmekte. Buraya temas ve sonrasında yukarı beklentim mevcut. Umarım olur yoksa Altın fondan kazandıklarımızı hisse fonla geri vermiş olacağız ve sayın Tigi'nin dedikleri gerçekleşmiş olacak.

5. Arkadaşlar bir sorum var, yaşım 36, emekli sandığına bağlı çalışıyorum, emeklilik yaşım 60. 2017de otomatik besten çıktım, şuan gönüllü olarak tekrar girmeyi düşünüyorum. Emeklilik yaşımı 56 ya düşürmek için, bes mantıklı mı? Aylık 100 dolar karşılığı TLyi 20 yıl ödeyerek, 56 yaşımda toplanan parayı 4-5 yıl maaşa cevirtsem, bugünün parası ile 2500 - 3000 aylık olarak düşer mi? Düşer ise 56da istifa edip bireysel emeklilik maaşı ile yaşımı beklerim diyorum. Yoksa hiç bulaşmayıp, fonlara her ay kendim dağıtmam daha mı iyi olur?

6. Bu zorunlu BES'ten çıkma işine bir türlü anlam veremiyorum, bundan güzel bir fırsat mı olur aklı yerinde olan için. Çünkü yatırdığın para kadar şirketten de para girişi oluyor hesabına ama gönüllüde sen ne yatırırsan o kadar. Ben paramı daha iyi değerlendiririm geyiğine de kimse girmesin, öyle olsa bu yaştan sonra ben başlamazdım.

7.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Bu zorunlu BES'ten çıkma işine bir türlü anlam veremiyorum, bundan güzel bir fırsat mı olur aklı yerinde olan için. Çünkü yatırdığın para kadar şirketten de para girişi oluyor hesabına ama gönüllüde sen ne yatırırsan o kadar. Ben paramı daha iyi değerlendiririm geyiğine de kimse girmesin, öyle olsa bu yaştan sonra ben başlamazdım.
    Otomatik BES'te dediğiniz gibi olmuyor malesef üstadım. Siz bazı şirketlerin çalışanına ek fayda olarak sunduğu işveren katkılı BES ile karışırdınız sanırım.

8. Teşekkürler, otomatik bes önceside gönüllü bes im vardı, vergi avantajından yararlanıyordum, sonra kaldırdılar. Hem bu nedenle hemde, otomatik bes ilk çıktığında fon seçimi yapılamıyordu, bu sebeple çıkmıştım. 20 sene sonraki kanunlar ne getirir ne götürür, bilemiyorum, daha şimdiden katkı payı ile ilgili söylentiler var, gençleri teşvik için %25 olacak, genel için düşürülecek söylentileri var. Açıkçası devlet katkısına umut bağlamıyorum, gelmezse üzülmem, gelirse kaymak olur. Yarın kısmet olursa Kuveyttürk senin bankan üzerinden online başvurumu yapacağım, aklımda 4 fon var, hisse, döviz, altın ve değişken, %25er. Şubeye gitmeden başvuru neticelenecekmi bakalım. Buradan yazarım.

Sayfa 221/453 İlkİlk ... 121171211219220221222223231271321 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •