Sayfa 222/464 İlkİlk ... 122172212220221222223224232272322 ... SonSon
Arama sonucu : 3711 madde; 1,769 - 1,776 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Otomatik BES'te dediğiniz gibi olmuyor malesef üstadım. Siz bazı şirketlerin çalışanına ek fayda olarak sunduğu işveren katkılı BES ile karışırdınız sanırım.
    Sonuçta bunlar da zorunlu BES'e dahil değiller mi üstadım, ya da başka türlü sorayım: zorunlu BES'e dahil olmaksızın işveren katkılı BES mümkün müdür ?

2. Kamuda otomatik bes te, işveren katkılı bes yok, ekstra sadece 1 seferlik 1000 tl var. Sanırım giriş aidatı yok. Ayrıca otomatik bes 'te emeklilik şirketinin oks fonları dışında fon seçilemiyor, fon seçeneği kısıtlı, en azından Bizim kurumda durum böyle.

3.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Sonuçta bunlar da zorunlu BES'e dahil değiller mi üstadım, ya da başka türlü sorayım: zorunlu BES'e dahil olmaksızın işveren katkılı BES mümkün müdür ?
    Zorunlu BES'e dahil olmadan, işveren katkılı BES mümkündür üstadım. Benim işveren katkılı BES hesabım var. Zorunlu BES'e de dahil olduk mecburen fakat iptal ettirdim. Zorunlu BES'te işveren sizin maaşınızdan en az %3'lük kısmı BES hesabınıza aktarır. Yani maaşınızdan bir kesinti olmuş olur. İşveren katkılı da sizin maaşınızdan bir kesinti olmaz, işveren öder katkı payını. Yani ek bir kazanç olur.

4. Anladım. Teşekkür ederim üstadım.

5. Senin bankan üzerinden öğleden önce online bese başvurdum, akşam üstü açıldı. Katkı payı ödemesini kredi kartı yerine banka hesabından seçmiştim. Otomatik almış, bundan sonraki katkı paylarını da günü geldiğinde otomatik vadesiz hesaptan mı çeker? Sözleşmede katkı payı ödeme kanalı banka hesabı diyor. O gün hesapta para olmasa, bir gün sonra olsa, yinede otomatik olarak alır mı? Çok soru sordum kusura bakmayın.

6.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Senin bankan üzerinden öğleden önce online bese başvurdum, akşam üstü açıldı. Katkı payı ödemesini kredi kartı yerine banka hesabından seçmiştim. Otomatik almış, bundan sonraki katkı paylarını da günü geldiğinde otomatik vadesiz hesaptan mı çeker? Sözleşmede katkı payı ödeme kanalı banka hesabı diyor. O gün hesapta para olmasa, bir gün sonra olsa, yinede otomatik olarak alır mı? Çok soru sordum kusura bakmayın.
    Katkı payı ödemelerini istediğiniz zaman kredi kartına çevirebilirsiniz. Katkı payı ödemenizin olduğu gün hesabınızda para olması gerekiyor yoksa ödeme işlemi gerçekleşmez. Ödenmeyen katkı paylarının ödemesini daha sonra istediğiniz bir zamanda yapabilirsiniz bununla ilgili BES hesabınızın olduğu şirketten bilgi alabilirsiniz.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir

7.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Katkı payı ödemelerini istediğiniz zaman kredi kartına çevirebilirsiniz. Katkı payı ödemenizin olduğu gün hesabınızda para olması gerekiyor yoksa ödeme işlemi gerçekleşmez. Ödenmeyen katkı paylarının ödemesini daha sonra istediğiniz bir zamanda yapabilirsiniz bununla ilgili BES hesabınızın olduğu şirketten bilgi alabilirsiniz.
    Cevap için teşekkür ederim. Müşteri hizmetleriyle görüştüm, dediğiniz gibi ödeme günü geldiği günden itibaren 30 gün içinde, katkı payı miktarı vadesiz hesapta bulunduğunda otomatik çekilip Bes hesabına aktarılacağını belirttiler. Bende bunun üzerine, maaş hesabımdan,Bes hesabımın bağlı bulunduğu senin bankan vadesiz hesabıma, ödeme günleri için transfer talimatları(Eft) ekledim. Maaş hesabımda ilgili gün yeterli bakiyeyi bulundurmam yetecek. Bundan sonra 6 ay yada 1 senelik periyotlarda fon dağılımına bir göz atacağım, yılda 1 katkı payı miktarlarımı dolara endeksli olarak (planım aylık 100 dolar) güncelleyeceğim. Hedefim 20 yıl-56 yaş, Hakkımızda ne hayırlı ise o olsun

8.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku

Hisse fon konusunda ise; BES yatırımcıları, hisse fon gibi oldukça volatil; çok daha karmaşık ve kısa vadeli değişkenlere dayalı olarak fiyatlanan enstrümanlardan kesinlikle uzak durmalıdır. Çünkü yılda 6 kez fon değiştirme hakkı nedeniyle bu volatiliteye ayak uydurmak olası değildir. Ayak uydurayım derken fon değişiklik hakkını gerçekten kullanmanız gereken yerde kullanamamak gibi bir sonuçla karşı karşıya kalma olasılığı her zaman vardır. Yapılabilecek en iyi hareket hem döviz hemde ons tarafındaki fiyatlamaya göre şekillenen altın fon ile dönemsel hareketlilikten istifade etmek üzere faize duyarlı fonlar arasında uygun yerlerden arbitraj yapmaktır. Kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiyesi değildir.
    Demişiz, yaptığımıza bak. Son işlemle birlikte IEH ortalamam 0.118114 oldu ve bugünkü kapanışa göre yaklaşık % 8 zarardayım. Şüphesiz ki düşünenler için bunda ibretlik hususlar var dostlarım.

Sayfa 222/464 İlkİlk ... 122172212220221222223224232272322 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •