Sayfa 225/453 İlkİlk ... 125175215223224225226227235275325 ... SonSon
Arama sonucu : 3623 madde; 1,793 - 1,800 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by mohikan054 Yazıyı Oku
    komplo teorisi gibi söyledikleriniz, obs için fon tercih hakkı yok onu biliyoruz da gönüllü bes sistemi tıpkı diğer fonlar gibi şeffaf sahibinin tercihine göre belirlenir, gönüllü bes te söyledikleriniz olmaz velev ki oldu isteyen çıkar sistemden, neden böyle yapıyorsunuz anlamak mümkün değil, hükümet düşmanlığınız yatırım kararlarınızı etkiliyor böyle yatırım olmaz objektif olmanız lazım, insanları da yanlış yönlendirip yanlış kararlar almasına neden olursunuz..
    ortada birbirinin aynısı olması gereken iki sistem var (zorunlu ve gönüllü) fakat ne hikmetse birinde neredeyse seçecek doğru düzgün fon yok benim aklım bu konuyu almıyor şahsen.

sözüm ona gönüllü olanda da zaten devlet katkısının bir kısmı zorunlu olarak borsaya itelendi

https://www.ntv.com.tr/ekonomi/beste...m0KWIn75cGYFMA

gönüllü olana da şahsi kısmına da yakında el atılır, tabi ki ürkütmemek için hepsi olmaz ama 10%u zorunlu dıbs alınır vs. bir ayar çekerler.

siz istediğinize inanmaya devam edin veriler ortada gidişat belli.

2.  Alıntı Originally Posted by ereğlili Yazıyı Oku
    Arkadaşlar merhaba , AvivaSA BES'im var. 10 gün önceye kadar toplam birikimim 98.000 tl civarında idi. Şimdi her gün yaklaşık 1.000 tl civarında düşüyor. An itibarı ile 90.000 tl birikimim görünüyor. Fon dağılımım şu şekilde %70 Uzun Vadeli Kamu Dış Borçlanma Araçları, %15 Birinci Para Piyasası, %15 Kamu Dış Borçlanma Araçları. 10 günde 8.000 tl birikimim eridi. 1 yıllık kazancım neredeyse 10 günde eridi. Emekli olacağım 2030'a kadar sistemde kalacağım. Fazla finansal bilgim yok. İçinizde AvivaSA kullanan varsa orta riskli yüksek getirili fon tavsiye edermisiniz?
    Uzun Vadeli Kamu Dış Borçlanma Araçları ve Kamu Dış Borçlanma Araçları fonları genelde USD cinsinden ihraç edilen borçlanma aracı yani Eurobond içerirler. Son dönemde Eurobondların faizlerinde artış söz konusu o yüzden diğer borçlanma araçlarında olduğu gibi borçlanma aracının faizi artarsa fiyatı düşeceği için fona değer kaybı olarak yansıyor.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir

3.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    ortada birbirinin aynısı olması gereken iki sistem var (zorunlu ve gönüllü) fakat ne hikmetse birinde neredeyse seçecek doğru düzgün fon yok benim aklım bu konuyu almıyor şahsen.

sözüm ona gönüllü olanda da zaten devlet katkısının bir kısmı zorunlu olarak borsaya itelendi

https://www.ntv.com.tr/ekonomi/beste...m0KWIn75cGYFMA

gönüllü olana da şahsi kısmına da yakında el atılır, tabi ki ürkütmemek için hepsi olmaz ama 10%u zorunlu dıbs alınır vs. bir ayar çekerler.

siz istediğinize inanmaya devam edin veriler ortada gidişat belli.

Benim şirketim NN Hayat ve gönüllü BES tarafında sadece 2 adet fazla fon var. OKS fonlarının dönemsel getirilerine baktım, mesela agresif fonlar hisse fonlarla 3 aşağı 5 yukarı aynı performansı göstermiş. OKS Temkinli fonların getirisi PPF'ler kadar, Standart fonun yani tahvil içerikli fonların yılbaşından bugüne getirisi ise % 3 civarında. Aynı dönem içerisinde takip ettiğim yatırım fonlarındaki (mesela TCD= -33.05%, GMR= - 25.38, TKF= -24.07,) durum ise tam bir felaket.

Kısa ve öz olarak; OKS tarafında yeterli fon bulunup bulunmamasının çok fazla bir önemi yok dostlarım. Gönüllü tarafında var da ne oldu, son 1 ayda yapmış olduğum hisse fon tercihinden dolayı total zararım % 24.46, Altın fon tarafından kazandığım % 12 lik kazanç uçup gitti. Ve ben bu piyasanın piri, alimiyim. Ruhuna her akşam hatim indirilen gelecekten gelmiş piyasa gurusuyum.

Önemli olan aldığınız kararların zamanlaması. Kaybettiğimiz zaman sisteme ya da siyasete & siyasetçilere bulaşmanın, kusuru başkalarında aramanın kimseye bir faydası olmaz. Sistem böyle kurulmuş; kazanamıyorsan sorun sende, başkalarında değil, beğenmiyorsan da çıkar gidersin. Kimse kimseyi zorla tutmuyor.

İlgili emeklilik planına göre çalışanın ücretinden kesilmek suretiyle yapılan ilk katkı payının şirket hesaplarına nakden intikal ettiği tarihi takip eden iş günü emeklilik planına dâhil edildiği şirket tarafından çalışana posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçları ile bildirilir. Çalışan, bu bildirimi müteakip iki ay içinde cayma hakkını kullanabilir. Cayma süresinden sonra da çalışan dilediği zaman sistemden ayrılabilir.

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    632
    Vakıfemeklilik te 2 adet bes hesabım vardı birini bir ihtiyaçtan dolayı nakite geçirmek içini bir tanesi için ptal başvurusu yaptım, arayacaklarını söylediler aramadılar bugün tekrar aradım ama bir çok çıkış talebi gelmiş, çıkış için yoğun talep varmış sanırım, şimdilik iptalden vazgeçtim her krizde kaçarsak sermaye piyasaları nasıl gelişebilir ki? Milli servetlerimize sahip çıkmamız gerekiyor, tabi çok önemli bir ihtiyaç varsa o ayrı tabii..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,050
     Alıntı Originally Posted by AhiOsman54 Yazıyı Oku
    Vakıfemeklilik te 2 adet bes hesabım vardı birini bir ihtiyaçtan dolayı nakite geçirmek içini bir tanesi için ptal başvurusu yaptım, arayacaklarını söylediler aramadılar bugün tekrar aradım ama bir çok çıkış talebi gelmiş, çıkış için yoğun talep varmış sanırım, şimdilik iptalden vazgeçtim her krizde kaçarsak sermaye piyasaları nasıl gelişebilir ki? Milli servetlerimize sahip çıkmamız gerekiyor, tabi çok önemli bir ihtiyaç varsa o ayrı tabii..
    Bende Allianz'ı dondurdum. İptal etmek yanlış ihtiyaç yoksa tabi. ama ödemeleri dondurmak şu zamanda en iyi seçenek.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    632
    Bes portföyüm %50 altın %50 hisseydi son düşüşlerden sonra tamamını hisse çevirdim, devlet katkısı hariç -%4 zararda portföy şu anda.. ilk bakışta başarısız gibi görünüyor ama derinlemesine düşününce 120 binlerden 80 binlere kadar düşen bir piyasada aslında pek de fena sayılmaz... bu sebeple karlı durumda olan altın besi de hisseye çevirdim, bu fiyatlardan da alım yapmış olalım maliyet düşsün diye düşündüm.. tabi her ihtimale karşı bes harici ayrı bir altın birikimi yapacağım, piyasaların ne zaman toparlayacağı belli olmuyor.. ama ben her zaman boğa kafasındayım düşüşleri bir fırsat olarak görüyorum, imkan oldukça hisselere ekleme yapacağım bu sebeple...

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    632
    Biraz inceledim hisse fonu olarak katılım hisse fonları çok daha başarılı geçirmiş bu süreci, son 1 yıllık olarak %17-%24 oranında karlı şekilde işlem görüyorlar... diğer hisse fonlarının büyük çoğunluğu -%18 lere kadar zarar yazanlar var.. Bunu neden paylaşıyorum;

Katılım fonları bildiğiniz üzere faize duyarlı yatırımcılar için gerekli katılım endeksi kriterlerine uygun hisse senetlerine yatırım yapmaktadırlar. Bu kriterlere göre; şirketlerin borçluluk oranları piyasa değerinin %30 undan fazla olamıyor, ayrıca faiz gibi uygun olmayan gelirlerinin toplam gelire oranı %5 i geçemiyor, ve asıl faaliyet alanı alkol, faiz vb. olan şirketlerde bulunmuyor.. yani katılım endeksine uygun olan hisseler hem borçluluk oranı düşük olduğundan riskleride daha az oalbiliyor, tabi bunların içerisinden kaliteli karlılığu yüksek ve temettü dağıtan şirketlerde var, bence hisse alırken katılım endeksine uygun olup olmadığını incelemek faydalı olacaktır.

Katılım endeksi şirketler aşağıdaki sitelerden incelenebilir;

https://bmd.com.tr/upload/files/B%C3...1%20010120.pdf

http://www.katilimendeksi.org/subpag...eks_sirketleri

https://www.ziraatportfoy.com.tr/TRK/endeks-sirketleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,228
    Selam BES yatırımcıları,

Hazır portföyümdeki fonlar ucuzlamışken, Ben geçen hafta bu yıl yapmayı düşündüğüm toplu ek katkı ödemesi yaptım.

Piyasalar bugün toparlanmaya başladı.
    Hoş, bunu söylemek için üç gün artı yapması lazım ama, %6-7 + seviyeler ilk gün için de güçlü sinyal bence.

Ytd.

Sayfa 225/453 İlkİlk ... 125175215223224225226227235275325 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •