Sayfa 227/451 İlkİlk ... 127177217225226227228229237277327 ... SonSon
Arama sonucu : 3606 madde; 1,809 - 1,816 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku

Hisse fon için takip ettiğimiz grafiğin son durumu bu şekilde. İşaretli olan bölge risk aldığımız ve riskin gerçekleştiği alan. Ortalama ile fiyat arasındaki marj kapanmak üzere. Esasen riski tam da şimdi almalıydık ancak acele ettik dostlarım. Endeksin 100 bin civarı maliyet bölgemiz. Dünkü gibi 2 hareket çekse tamamdır.
    Şu zamanlama problemini çözmemiz gerekiyor üstadım

2. Benim bireysel emeklik anlayışım, 20 yaşlarında bese girildiyse riskli, 40 lı yaşlardan sonra dengeli, 50li yaşlarda risksiz bir pörtföy tercih etmek. Yılda 1 (dolar, tüfe vs göre) katkı payı güncellemek ve yılda 1 geçmiş birikimleri tekrar dengelemek, yıl içinde çok fazla değişiklik yapılmasının uzun vadede faydadan çok zararı olabilir(valör süresi, stopaj vs.) . Bes uzun vade(15+ yıl) yatırıma uygun bir sistem.

3.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Şu zamanlama problemini çözmemiz gerekiyor üstadım
    BES tarafında hisse fon pozisyonu alırken aynı oranda hisse tarafında KOZAA almıştım hedge olarak. Yani borsa düşer altın çıkarsa hesabından. Ne alakaysa. An itibariyle hisse tarafında maliyetime geldim. Diğer hisselerimi bu hesaptan ayrı tutmaktayım. Bu yeni geliştirdiğim bir strateji ve BES + BES Hedge totalinde endeks 100 bin civarına gelirse total anlamda zarardan tamamen kurtulmuş olacağım üstadım. Hisse portföyündeki diğer bazı hisselerde (mesela ZOREN) zararım devam etmekte. % 25 er oranda ATEKS ve ASELS var. Gerisi HLGYO'da.

4.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Paranın değerini korumaktan kasıt fazla getirisi olmasın ama değerde kaybetmesin şeklindeyse Para Piyasası fonu doğru tercih olacaktır.
    Teşekkür ederim 👍🏻

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    632
    Benim merak ettiğim bir konu var, Bes fonları bir hisseyi alıp kar ettikten sonra satıp nakitte falan bekleyebiliyor mu veya başka bir hisse alabiliyor mu? yoksa aldıkları hisse sürekli duruyor ve yalnızca fona yeni para girişi olduğunda mı yeni hisse alıyorlar bunu bir türlü öğrenemedim.. bilen varsa bilgilendirirse seviniriz..

6.  Alıntı Originally Posted by AhiOsman54 Yazıyı Oku
    Benim merak ettiğim bir konu var, Bes fonları bir hisseyi alıp kar ettikten sonra satıp nakitte falan bekleyebiliyor mu veya başka bir hisse alabiliyor mu? yoksa aldıkları hisse sürekli duruyor ve yalnızca fona yeni para girişi olduğunda mı yeni hisse alıyorlar bunu bir türlü öğrenemedim.. bilen varsa bilgilendirirse seviniriz..
    Pasif yönetilen bir fonsa, belli bir endekste bulunan hisse senetlerine yatırım yaparlar, endeksle %90 korele olacak şekilde dağılım yaparlar. Getirisi endeksi takip eder. Sizin katkı paylarından bu fona yatırım yapıldıkça paranız aynı şekilde değerlenir.
    Aktif yönetilen bir fonsa, yatırım şirketinin danışmanları, kendileri getirisi yüksek olacağını düşündüğü hisseleri alır satarlar, hisselerin ağırlıkları ile oynarlar. Fonların Nerelere yatırım yaptıkları ağırlıkları vs gibi bilgiler kap sitesinde ilgili fonun sayfasında, izahaneme, yatırımcı bilgi formu kısımlarından görebilirsiniz. Aylık periyodik olarakta, pörtföy dağılım raporu yayınlarlar, burada pörtföye giren çıkan, ağırlıkları vs. görebilirsiniz.

Alıntı Originally Posted by AhiOsman54 Yazıyı Oku
    BES fonlari tipki diger fonlar gibi, izahnamesinde yazan kurallar cercevesinde, diledikleri gibi hareket edebilirler. Ornegin hisse fonu izahnamesinde, portfoyun min 80% i hisse agirlikli olmak zorunda yaziyorsa, o fon 80% hisse bulundurmak zorunda.

https://www.allianz.com.tr/content/d...0zahnamesi.pdf

sayfa 8'de ki kurallar cercevesinde fon yoneticisi diledigi sekilde alim satim yapabilir. Her ne kadar bu fon ortalama hisse tutma vadesini aciklamasa da, kisisel olarak 6 aylik ve yillik raporlari duzenli okuyorum. Hisse cesitleri cok degismiyor yildan yila. Oranlari biraz degisebiliyor. Dolayisiyla kisisel kanaatim ortalama vadeleri 1 yildan asagi degildir. Eger yeni gelen yatirimci cikan yatirimcidan fazla ise, izahnamedeki kurallari bozmayacak sekilde yani alimlar yapilir.

Umarim biraz yardimci olabilmisimdir.

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    632
    bilgilendirmeleriniz için teşekkür eder saygılar sunarız...

Sayfa 227/451 İlkİlk ... 127177217225226227228229237277327 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •