Sayfa 230/230 İlkİlk ... 130180220228229230
Arama sonucu : 1835 madde; 1,833 - 1,835 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul / TR
    Gönderi
    1,847
     Alıntı Originally Posted by Mk6passat Yazıyı Oku
    Bu zor zamanda iyiki bes açmışım diyorum . Ve herkese tavsiye ediyorum.
    Az olsun ama düzenli olsun.
    Şimdi birçok insan bes deki birimini kullanmak durumunda kalabilir. İnşallah gerek kalmaz. Ya hiç besi olmasaydı.

BES bir ihtiyat akçesidir.
    syg.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

2.  Alıntı Originally Posted by Mk6passat Yazıyı Oku
    Ziraat Kâmil bey
    Bilindiği üzere devlet katkısı 3. yılda %25in %15 i şekildedir.
    3. Yılda pek bir önem arz etmiyor.
    Devlet katkıları kesintileri karşılasın yeterli
    Yok, ben katkı fon getirisini sormuştum, TEFAS'tan baktım yılbaşından bugüne % 5.44 zarar yazmış. Takip ettiğim şirketlerinkinden biraz fazla. Mesela aynı dönemde IGE - 2.81 %, AMF ise - 4.03 kaybettirmiş. Faiz seviyeleri stabil kaldığı anda bu oranlar normale dönecektir illaki.

Diğer konu, BES'i total portföy sepetinde ayrı bir yatırım aracı olarak değerlendirmekte fayda var dostlarım. Oldukça dinamik bir piyasada tüm tasarruflarımızı sadece BES yatırımına yönlendirmek bana göre yanlış bir hareket tarzı olacaktır. Ben olsam 100 TL lik tasarrufumun -en fazla- 50 TL sini BES'e ayırırdım. Açık söylemek gerekirse bu BES konusunu çok geç farkettim, kulaktan dolma bazı çekinceler nedeniyle hep uzak durdum ve an itibariyle gayet pişmanım. 2019 ve 2020 yıllarını full katkı payı alacak şekilde yatırmıştım. Bu sene de öyle yapacağım. Devletin verdiği % 25'i almam demek şu an aptalca geliyor bana. Harbi aptalmışım. Taş attın kolun mu yoruldu yahu, oraya koyduğun paraya da fon değişiklikleri ile 3-5 kuruş ilave yaptımmı senden iyisi yok. Daha ne ?
    "Doğruyu gördükleri halde düşüncelerini değiştirmeyenler cahillikleriyle mutluymuş gibi yaşarlar." Albert Einstein

Bes güzel bir seçenek ve bence durumu iyi olan vatandaşlar BES'e daha çok ilgi gösteriyorlar, kendileri, eşleri çocukları herkese maksimum devlet katkısı alacak şekilde BES hesabı açıyorlar. BES'te ne kadar uzun süre durulursa kazançlar da o derece artıyor, tek sıkıntı nakite çevirme sıkıntısı aslında BES hesapları en azından yılda bir kere isteyenlere belli bir miktar temettü dağıtabilir, veya kar oranından belli bir limitin nakit olarak imkan sağlayabilirlerse daha çok talep görebilir diye düşünüyorum, Yani BES te 10 yıl beklemek göze çok gelebiliyor bazılar bu sebeple hiç gelmiyorlar bile..
    Eğitim=> Girişim=> Çalışma=> Tasarruf=> Birikim=> Yatırım=> Üretim=>Gelişim
    "Babilin En Zengin Adamı" okunması gereken bir kitap...

Sayfa 230/230 İlkİlk ... 130180220228229230

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •