Sayfa 232/454 İlkİlk ... 132182222230231232233234242282332 ... SonSon
Arama sonucu : 3626 madde; 1,849 - 1,856 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. selam herkese. hanımın bes fonu var anadolu hayat. 24.12.2019 da yüzde30 hisse fonu (ah5) ve likit fonu değiştirip yüzde10 altın fonu yüzde 90 likit fona çevirmiştim. tabi altın fonu iyi getirmiş yüzde 27,50 gibi ama aldığım oran bes payı içinde yüzde10 olduğu için getirisi totalde rakamsal olarak çok olmadı. onu da bugün satıp %100 likit yaptım sanırım yarın satıp alır. tabi bakınca hissefonunu Satmasam yüzde30 hisse fonu şu anda yüzde 11 gibi zarardaydı. şimdi düzeltme gelirse endeks düşerse tekrar yüzde 30-40 hisse fonu düşünüyorum. endeks 85-90 arasına gelirse sanırım yaparım.

2. iki çocuğum var. çocuklarım için yatırım yapmak istiyorum. altın oldukça yükseldi hisse borsa çok riskli ne olacağı belli değil. bankaların yatırım siğortaları var çocuklar için mesela anadolu hayat çocuklar için yatırım sigortası.. diğer bankalarında var. anadolu hayat emekliliğinki aklıma yattı gibi ama sonradan pişman olurmuyum acaba? bu konu hakkında görüşlernizi almak istiyorum. şimdiden teşekkürler..

3.  Alıntı Originally Posted by Amateur Yazıyı Oku
    Altıncı yılında olan bir BES hesabım var. Eylül ayından itibaren %100 hisse fonunda değerlendiriyordum. Ocak ayında birikimim üzerinde %64 kar oranına erişmiştim. Devlet katkısını da katınca, bir koyduysam iki olmuştu.

Sonrasında piyasa kötüleşince elimdeki hisseleri batmadan yönetmek derdine düştüğümden, BES'i tamamen unuttum. Dolayısıyla bu düşüşte de hisse fonunda kaldım. %42 getiri oranına düştüm.

Bu ay başında Anadolu Hayat'ın bir hizmeti olan ROBOFON'a geçtim. Önce bir test yapıyorlar ve risk iştahını ölçüp yatırımcı tipini belirliyorlar. Ben "riski kabul eder, uzun dönemde getiri olacaksa kısa vadede kaybı kabul eder" profilinde çıktım. Benim fon dağılımını %20 Hisse fon (yüksek risk), %10 Dengeli değişken (orta risk), %20 Atak değişken (yüksek risk), %10 Bric fon (yüksek risk), %40 Altın fon (yüksek risk) yaptılar. Altın ve son bir-iki haftadaki borsa hareketi nedeniyle durumu biraz kurtardım, ama bugün itibariyle getiri %44'te kaldı.

ROBOFON'a girince bir yıl çıkamıyorsun. Senin birikimini onlar yönetiyor. Bir yıl sonunda ne olacak ben de merak ediyorum doğrusu.
    Gelir bugün itibariyle %55 oldu. ROBOFON isabetli olmuş. %40 altın ve %20 hisse fonunun etkisi.

4.  Alıntı Originally Posted by meheme Yazıyı Oku
    iki çocuğum var. çocuklarım için yatırım yapmak istiyorum. altın oldukça yükseldi hisse borsa çok riskli ne olacağı belli değil. bankaların yatırım siğortaları var çocuklar için mesela anadolu hayat çocuklar için yatırım sigortası.. diğer bankalarında var. anadolu hayat emekliliğinki aklıma yattı gibi ama sonradan pişman olurmuyum acaba? bu konu hakkında görüşlernizi almak istiyorum. şimdiden teşekkürler..
    Merhaba ben herkese hayat sigortası olarak katılımdayim devlet memurları için çok iyi bir yatırım aracı çünkü vergi dilimin kadar bordro da iade alıyorsun ve birikimli kar payı verdiği için zamanla biriken paraya güzel getirisi oluyor, maksimum süresi 10 yıl, çocuk için olan 15 sanırım ama bu araç vergi iadesi aldığı için kârlı kamu çalışanı değilseniz bes yatırımı tavsiye ederim ben çocuğum için yaptırdım 52 ay oldu altın fonu artı devlet katkısı daha iyi

5.  Alıntı Originally Posted by alikkkk Yazıyı Oku
    Merhaba ben herkese hayat sigortası olarak katılımdayim devlet memurları için çok iyi bir yatırım aracı çünkü vergi dilimin kadar bordro da iade alıyorsun ve birikimli kar payı verdiği için zamanla biriken paraya güzel getirisi oluyor, maksimum süresi 10 yıl, çocuk için olan 15 sanırım ama bu araç vergi iadesi aldığı için kârlı kamu çalışanı değilseniz bes yatırımı tavsiye ederim ben çocuğum için yaptırdım 52 ay oldu altın fonu artı devlet katkısı daha iyi
    devlet memuruyum. ama cocuklarım birisi 12 yaş diğeri henüz 2 yaşında. herkese hayat siğortası yaş aralığı yuksek bu yaşa uygun galiba yatırım siğortası var.

6.  Alıntı Originally Posted by meheme Yazıyı Oku
    devlet memuruyum. ama cocuklarım birisi 12 yaş diğeri henüz 2 yaşında. herkese hayat siğortası yaş aralığı yuksek bu yaşa uygun galiba yatırım siğortası var.
    Çocuk yaşı olayını bilmiyorum ama çocuk için olandan da yaptirsaniz vergi iadesi alıyorsunuz, hem o 15 yıl vadeli. Birikimli kar paylarınin güzelliği vade ilerledikçe kazandırma oranı artıyor birde vergi iadesi ile birlikte vergi dilimine geç girebilme durumu var bunlar da ufak kârları. Eşiniz de memursa iki çocuğu ayrı ayrı üstünüzden yaptırıp tam vergi iadesinden yararlanirsiniz öteki türlü kesilen vergiyi geçebilir iade

7. Bahsettiğiniz gibi çocuğum için yatırım sigortası,benim bahsettiğim sigorta ile aynı özellikleri

BES GRİŞ Tarihi 29/05/2009
    Hak ediş 29.052019

Aylık prim 2580Tl Tl gün itibariyle ulaşılan

Toplam Birikim 166.667,96tl
    Ödenen 67,440.49
    Yatırım Getirisi 99,230.47
    Devlet katkı birikimi 11,110,92
    Devlet katkısı:6640.40
    Devlet katkı getirisi 4470.52

Dağılımı yüzde 55 altın yüzde 45 sadece borsa yapmştım borsa dipteyken daha önce daha çeşitliydi

Arkadaşlar şimdi beş bilgileri yukarıda emeklilik hak edildi ancak ödenmemiş prim dönemi fazla ara vermilmiş bir hesap şimdi ödenmemiş dönem boyunca ödeme yapıp sistemde kalmak mı yoksa emekli olmak mi mantıklı

Sayfa 232/454 İlkİlk ... 132182222230231232233234242282332 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •