Sayfa 233/453 İlkİlk ... 133183223231232233234235243283333 ... SonSon
Arama sonucu : 3623 madde; 1,857 - 1,864 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by 66Trader66 Yazıyı Oku
    BES GRİŞ Tarihi 29/05/2009
    Hak ediş 29.052019

Aylık prim 2580Tl Tl gün itibariyle ulaşılan

Toplam Birikim 166.667,96tl
    Ödenen 67,440.49
    Yatırım Getirisi 99,230.47
    Devlet katkı birikimi 11,110,92
    Devlet katkısı:6640.40
    Devlet katkı getirisi 4470.52

Dağılımı yüzde 55 altın yüzde 45 sadece borsa yapmştım borsa dipteyken daha önce daha çeşitliydi

Arkadaşlar şimdi beş bilgileri yukarıda emeklilik hak edildi ancak ödenmemiş prim dönemi fazla ara vermilmiş bir hesap şimdi ödenmemiş dönem boyunca ödeme yapıp sistemde kalmak mı yoksa emekli olmak mi mantıklı
    bu paraya bir ihtiyacınız yoksa veya bu parayı BES dışında bir yatırıma yönlendirecek bir fırsat görmüyorsanız neden emekli olacaksınız ki? bırakın sistemde kalsın, büyümeye devam etsin.

ha tabi bırakın sistemde kalsın derken devletimizin ihtiyaç görmesi halinde bu tür hesaplara (benimki de dahil) ortak olması ihtimalini yadsımıyorum. o risk hep var.

Ben de BES ' te 8. yılına girdim . Şu zamana kadar sadece aylık katkı payı değil ara katkı paylarına da önem verdim . Yaklaşık yedi buçuk yıllık dönemde BES fonlarının getiri oranı % 129 oldu . ( Dün itibariyle ) % 10 Likit Fon % 90 Altın Fonu

3. BES devlet katkısından dolayı avantajlı. özellikle düşük faiz ortamında ödediğiniz primin, birtakım limit olsa da, 25% ini katkı olarak almak gayet iyi. çoğu şirketin fon koçları var, onlar risk profilinize göre fon tavsiyesinde de bulunuyor. Ben risk alabilen grupta çıktım, ona göre bir öneride bulundu. 30% hisse, eurobond vs olarak değiştirdi. ancak Altın 'ı azaltmamı önermişti ki çok yanlış oldu altın zıpladı. Herneyse, zaten kazanmak bizim bahtımızda yokmuş
    Velhasıl, kendi adınıza BES açıp çocuklardan birisi için onu, zorunlu BES te de diğer çocuk için biriktirebilirsiniz. Böylece alabileceğiniz maksimum devlet katkısı tutarı da ayrı ayrı limitlendirilmiş olur.

4.  Alıntı Originally Posted by klasse Yazıyı Oku
    BES devlet katkısından dolayı avantajlı. özellikle düşük faiz ortamında ödediğiniz primin, birtakım limit olsa da, 25% ini katkı olarak almak gayet iyi. çoğu şirketin fon koçları var, onlar risk profilinize göre fon tavsiyesinde de bulunuyor. Ben risk alabilen grupta çıktım, ona göre bir öneride bulundu. 30% hisse, eurobond vs olarak değiştirdi. ancak Altın 'ı azaltmamı önermişti ki çok yanlış oldu altın zıpladı. Herneyse, zaten kazanmak bizim bahtımızda yokmuş
    Velhasıl, kendi adınıza BES açıp çocuklardan birisi için onu, zorunlu BES te de diğer çocuk için biriktirebilirsiniz. Böylece alabileceğiniz maksimum devlet katkısı tutarı da ayrı ayrı limitlendirilmiş olur.
    Bes'te %25 devlet katkısı bence de iyi bir şey.Ben bundan yıllık maksimum limitime kadar faydalanmaya çalışıyorum.Özellikle de faizlerin düşük seyrettiği senelerde.

Fakat bu bes şirketlerinin fon koçu olaylarına pek güvenmiyorum.Borsa 120.000 lerdeyken benim fon koçu hisse ağırlıklı fonları tavsiye ediyordu.Temkinli yaklaşmakta fayda var.

5. 20 yıldan fazladır finansal piyasaları yakından takip eder, en riskli zamanlarında bile borsa oynarım. Eşim ve bende toplam 4 bireysel emeklilik fonu var. Bunları zamanında emeklilik garantimiz olsun diye girmiştik iyki de girmişiz . Yıllar yılı risksiz fonları tercih ettim ki yaklaşık 10 seneyi aşan süredir bu süre. Son 5-6 senedir eurobond, hisse ve altın fonlarını da tercih edebiliyorum. Bunca yılın tecrübesiyle net olarak söylüyorum altının eline bundan sonraki yıllarda hiçbirşey su dökemez. Bunu geçmiş 20 yılı tektek inceleyip, gelecekteki 20 yıla projekte ederek söyleyebilirim. Dünyadaki altın talebi artan nüfusla beraber hep artacaktır . Altının şöyle bir durumu var niye tl bazında hep artıyor . Ons bazında altın hep dolara karşı yükselmekte. Dolarda malumunuz tl e karşı. Yani çifte kavrulmuş oluyor. Atın altın fonuna haaa riski dağıtayım diyorsanız birazda eurobond koyarsınız portföye , ekranı açar izlersiniz .

6. BES HHF Altın fonu değer getirisi sadece ONS mu ONS + Dolar mı?

Bes fonuna 6 yılı doldurmuş bulunmaktayım.. Borsa 120 bindeyken %100 Hisse fondan 31 Ocakta ayrılmıştım. Döviz fonu dedim beni kamu dış borçlanmaya geçirdiler (%100) Baktım dolar çıkıyor bizim fon tersine gidiyor. Sabredemedim kızdım başka aracı kuruma geçmek için dilekçe verdim. Sonra özel müşteri temsilcisi arayıp özür diledi, altın yüksekte ama risk alırsanız altın fonuna geçelim dedi 13 Mart ta (%100) Altın fonu yaptılar. Bunun ons ile doğru orantılı olduğunu söylediler. Ama takip ediyorum. altın küçük düşmeler yaşasa da fon artıyor. Bir türlü ons artışı % si kadar göremedim. Konu hakkında bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. Getiri %25,10 Halk emeklilik başka aracı kuruma geçmem iyimi dir? Bunu da değerlendirirseniz sevinirim..

7. Bes ödemelerini dövizle yapanların devlet katkısı yüzde 10 a indirildi. Bes devlet katkısı asıl cazip kısmı, bugün döviz artışı bahanesiyle katkıya müdahale edenler yakın zamanda TL katkısına da müdahale ederler. Bu benim beklediğim bir gelişme idi ancak ilk hamle erken geldi bakalım zaman ne gösterecek

8.  Alıntı Originally Posted by alikkkk Yazıyı Oku
    Bes ödemelerini dövizle yapanların devlet katkısı yüzde 10 a indirildi. Bes devlet katkısı asıl cazip kısmı, bugün döviz artışı bahanesiyle katkıya müdahale edenler yakın zamanda TL katkısına da müdahale ederler. Bu benim beklediğim bir gelişme idi ancak ilk hamle erken geldi bakalım zaman ne gösterecek
    portföyün sadece devlet katkısına değil, asıl kısmına da zorunlu devlet tahvili alma şartını bekliyorum.
    beklentim 20% civarı ile başlarlar.

Sayfa 233/453 İlkİlk ... 133183223231232233234235243283333 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •