Sayfa 237/451 İlkİlk ... 137187227235236237238239247287337 ... SonSon
Arama sonucu : 3607 madde; 1,889 - 1,896 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn. asuGaGuGa,

Oldukça detaylı ve kapsamlı analizi sözlükte yapmışsınız. Kaçırmadıysam %100 altın yatırımı ile babanız hesabından bu yatırımı yapıyorsunuz. Bugün itibariyle sanırım vergi sınırı nedeniyle Aylık 3k tl cebinizden çıkan bir yatırım olmuş.
    İlk defa yazınıza denk geldim. Çok güzel detaylandırmışsınız.
    Sn. diproyal,

Yatirim tercihlerimizin iyi ya da kotu oldugu sonucuna varabilmek icin gozlemlemek ve kiyaslamak gerekiyor. Bunun icin de kendi portfoyumu bu sekilde takip ediyorum. Motivasyonumu bu sekilde yazarak sagliyorum.

BES ile ilgilenen, kafasinda soru isareti olan ve ayrintili bir performans gormek isteyenlere de ilham kaynagi olmasi acisindan eksi de yaziyorum. Bir kisi bile yazimdan tasarruf kulturu kazanirsa, cok mutlu olurum.

Devlet katkisindan maksimum faydalanabilmek icin, aylik brut asgari ucret kadar yatiriyorum her ay. 3K odememin tek sebebi bu.

2. 3 ay önce başlattığım, %25 KEH, %25 KEG, %25 KEF ve %25 KES fonlarından oluşan Katılım Emeklilik Bes sözleşmemde, Devlet katkısı hariç 3 ayda toplam %6,35 getiri sağlamışım. (Devlet katkısı 1 ay sonra yatıyor, 2 aylık Devlet katkısı ve getirisini eklersek toplam getiri % 21,95) Bu 3 aylık süreçte TÜFE % 2,78 gerçekleşmiş. 3 aylık süreç için kendimi başarılı görüyorum.

Bakalım süreç daha da uzadıkça, Bes pörföyüm reel getiri sağlamaya devam edebilecek mi..

Devlet desteği nasıl değerleniyorsa benim destekler 8 ayda 18 kuruş değerlenmiş. O tarafı yöneten fon yöneticisine tebrikler...
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

4.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Devlet desteği nasıl değerleniyorsa benim destekler 8 ayda 18 kuruş değerlenmiş. O tarafı yöneten fon yöneticisine tebrikler...
    Bendeki BES in(OKS değil) devlet katkısının
    Fon getirisi 42 aylık sürede 40 getirisi var

5. %40 demek istedim

6. Cumhurbaşkanı 2022 de tamamlayıcı emeklilik sistemine geçileceğini söyledi, denildiği gibi hem işveren katkısı hemde yüzde 25 devlet desteği olursa çok karlı bir sistem olabilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi nereden buluruz?

7.  Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    Cumhurbaşkanı 2022 de tamamlayıcı emeklilik sistemine geçileceğini söyledi, denildiği gibi hem işveren katkısı hemde yüzde 25 devlet desteği olursa çok karlı bir sistem olabilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi nereden buluruz?
    hala ciddi ciddi bu hükümetin vergisini düzgün ödeyen vatandaşın hayrına bir şey yapacağını düşünenler var Allah akıl fikir versin.

adamlar her gün bir yerinden vergi uyduruyor ama sana bana para dağıtacaklar, ellerinde para olsa oy satın almak için sağa sola dağıtırlar.

olacak olan şey NEMA benzeri bir süreç merak eden açar okur.

8. Bes sistemini pek çok kişiye anlatttım.....

itiraz edenler bir kaç başlıkta toplanıyor....

1-Bir ksımı diyorki ; " kenara her ay 1 altın atsam daha iyi olur , kenara her ay 200 lira koysam daha çok param olur " Öyle diyorsun ama atmıyorsun be kardeşim , koymuyorsun be kardeşim.... koyanlarda var ama 5-10 altın olunca hemen satıp araba alıyor. para heba olup gidiyor....

2-Geçmiş dönemdeki sigorta şirketlerinin dolandırıcılıklarının etkisi hala geçmedi. insanlar paralarının bir şekilde gasp edileceğini düşünüyor. Dilim döndiğince anlatmaya çalışıyorum. her an takip ediyorsun , takasbankta saklanıyor filan ama pek faydalı olmuyor. ilk grupla biraz ilintili sanırım bu grup...

3-Bu grup gerçekten parası olmayan ya da param yok diyenlerden oluşuyor. Kısmen hak veriyorum gerçekten çok mağdur olanlarda var ama bir telefona 7-8 bin lira verip ayda 150 lira bile artıramıyorsan kusura bakma sonra sürünmeye mahkumsun...

sisteme 2011 de girdim. öyle ahım şahım paralarda yatırmadım ama yinede 3-5 kuruş birikti şöyle böyle derken.....

Yani Bes iyidir dostlar kim ne dersen desin 3-5 sene sona faydasının görmeye başlıyorsunuz. biriken parayı gördükçe mutlu oluyorsunuz. herkese tavsiye ederim. bilhassa 40 yaş ve üzerine özellikle ederim
    Söylediklerim kendi fikirlerim olup yatırımcı tavsiyesi kapsamında değildir.

Sayfa 237/451 İlkİlk ... 137187227235236237238239247287337 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •