Sayfa 240/461 İlkİlk ... 140190230238239240241242250290340 ... SonSon
Arama sonucu : 3686 madde; 1,913 - 1,920 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. https://www.ziraatemeklilik.com.tr/t...meklilik-plani

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    özetin özeti:

şirket katkılı olacaksa düşünmeden yap.

şahsi olacaksa ana tasarruf kalemin olmayacak şekilde yap.

şahsi olacaksa 10 yılda çıkış olacak şekilde kendini ayarla

yıllık 2% civarı kesinti var, fonun kar etsin etmesin ana paradan kesiliyor.

diyelimki 100k paran var ve aylık 500 tl ödüyorsun, sadece 4 aylık primin fon kesintisine gider.

kısaca belli bir miktar paradan sonra sistemde durmak aptallık.

yüzde 2 civarı olan kesintinin pratikte/dünya standartında 0,5% falan olması lazım ama bu enflasyon ortamında böyle bir şeyin olacağını sanmıyorum.

2. arkadaşlar bazı sorularım olacak. bilgilendiren olursa sevinirim... Bankalar aracılığıyla alıp satabildiğimiz yatırım fonları ile emeklilik yatırım fonları arasındaki temel fark nedir? emeklilik yatırım fonuna girmek için BES olması gerektiğini okudum. BES'imiz varsa, ve oradan başka fonlar da eklemek istiyorsak, buradan para çekimi nasıl oluyor? ihtiyaç durumunda para çekebiliyor muyuz? örnek vermem gerekirse, atıyorum 300 bin liralık BES fonumuz var diyelim. bunun üzerine 200 bin lira daha koyduk ve devam ettik... belli aralıklarla para çekmeye izin var mı? bu sistem nasıl işliyor... bu konularda bilginizi rica edeceğim... selamlar...

3.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    özetin özeti:

şirket katkılı olacaksa düşünmeden yap.

şahsi olacaksa ana tasarruf kalemin olmayacak şekilde yap.

şahsi olacaksa 10 yılda çıkış olacak şekilde kendini ayarla

yıllık 2% civarı kesinti var, fonun kar etsin etmesin ana paradan kesiliyor.

diyelimki 100k paran var ve aylık 500 tl ödüyorsun, sadece 4 aylık primin fon kesintisine gider.

kısaca belli bir miktar paradan sonra sistemde durmak aptallık.

yüzde 2 civarı olan kesintinin pratikte/dünya standartında 0,5% falan olması lazım ama bu enflasyon ortamında böyle bir şeyin olacağını sanmıyorum.
    Teşekkürler cevap için.

Mi A3 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. 55 aylik bes altın fonu birikimini anhyt Birincil kamu dış borçlanma fonuna geçmiş bulunmaktayım, çarşamba açıklanacak fiyattan satış gerçekleşecek şimdilik %100 kar noktasında, 2042 yılına kadar yapacağım birikim adına altının rallisi gözümü korkuttu

5. Tercih ettiğiniz bir aracı kurum var mı? Anadolu Hayat düşünüyorum ben. 10 yıl dolunca duruma bakarım önce, yoksa 56 yaşına kadar biriksin orada ufak ufak. En düşüğe yakından giriş yaparım gibi. Gerçi aynı rakamlarla düzenli hisse veya fon almak da mantıklı geliyor bir taraftan.

6.  Alıntı Originally Posted by AnilK Yazıyı Oku
    Tercih ettiğiniz bir aracı kurum var mı? Anadolu Hayat düşünüyorum ben. 10 yıl dolunca duruma bakarım önce, yoksa 56 yaşına kadar biriksin orada ufak ufak. En düşüğe yakından giriş yaparım gibi. Gerçi aynı rakamlarla düzenli hisse veya fon almak da mantıklı geliyor bir taraftan.

Bende üst mesajda bahsettim anhyt diyerek, kurumsalligina ve fon yönetimine güveniyorum beş yıl önce bir çok firmaya göre fon çeşitliliği iyiydi Anadolu hayat ile devam ediyorum, misal isist fonu var iş bank iştiraki hisseler bazlı fon borsa yerine bu fonu seçerek ekstra yüzde 25 devlet katkısını da kazanmış olursunuz, sabit borsa yatırımı dediniz diye bu örneği verdim

7. ziraat dijital bes te hiçbir aidat gider vs yok. şu anda rakipsiz. internetten online satın alabiliyorsunuz.

8. https://www.ziraatemeklilik.com.tr/t...meklilik-plani

Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    ziraat dijital bes te hiçbir aidat gider vs yok. şu anda rakipsiz. internetten online satın alabiliyorsunuz.

Sayfa 240/461 İlkİlk ... 140190230238239240241242250290340 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •