Sayfa 241/453 İlkİlk ... 141191231239240241242243251291341 ... SonSon
Arama sonucu : 3622 madde; 1,921 - 1,928 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by alikkkk Yazıyı Oku
    55 aylik bes altın fonu birikimini anhyt Birincil kamu dış borçlanma fonuna geçmiş bulunmaktayım, çarşamba açıklanacak fiyattan satış gerçekleşecek şimdilik %100 kar noktasında, 2042 yılına kadar yapacağım birikim adına altının rallisi gözümü korkuttu
    Fon transferine kadar dolar alıp başını gidecek şansa bak

2. Sana abi tavsiyesi; geçişmeleri kademeli yap.

Misal sen %100 ALTIN daydın ve 100%Eurobond fonuna geçmeye karar verdin. Yılda 6 hakkın var.

Bunu 3 kademede yapabilirsin. ilk kademe %70 Altın %30Eurobond tercih edersin. Altınların %20 si satılır, PPF alınır ve %20 si ile valörlü Eurobond alınır.

İkinci kademe %40 Altın %60 Eurobond.

Üçüncü kademe %10 Altın %90 Eurobond.

%10 Altını son kademede neden bıraktım. Çünkü tek ata oynamak aptallık. Olurda tahminin tutmazsa hiç yoktan azıcık kalsın geride.

Aklında olsun. Oranları rakamları hatalı yazmış olabilirim. Ama detay önemli değil. Mantığı anlasan yeter. BES te fon dağılım değişiklik kararı verince tek kademede işlem yapma. 6 hakkını yayarak hata payını ve iniş çıkışları valörü düşünerek değiştir!!!

Alıntı Originally Posted by alikkkk Yazıyı Oku
    Fon transferine kadar dolar alıp başını gidecek şansa bak

3.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Sana abi tavsiyesi; geçişmeleri kademeli yap.

Misal sen %100 ALTIN daydın ve 100%Eurobond fonuna geçmeye karar verdin. Yılda 6 hakkın var.

Bunu 3 kademede yapabilirsin. ilk kademe %70 Altın %30Eurobond tercih edersin. Altınların %20 si satılır, PPF alınır ve %20 si ile valörlü Eurobond alınır.

İkinci kademe %40 Altın %60 Eurobond.

Üçüncü kademe %10 Altın %90 Eurobond.

%10 Altını son kademede neden bıraktım. Çünkü tek ata oynamak aptallık. Olurda tahminin tutmazsa hiç yoktan azıcık kalsın geride.

Aklında olsun. Oranları rakamları hatalı yazmış olabilirim. Ama detay önemli değil. Mantığı anlasan yeter. BES te fon dağılım değişiklik kararı verince tek kademede işlem yapma. 6 hakkını yayarak hata payını ve iniş çıkışları valörü düşünerek değiştir!!!
    Öncelikle tavsiye için teşekkürler, bazı zamanlar bu şekilde değerlendirmek daha doğru kârı daha düşük olabilir ama riski de daha düşük portföyü yaymak doğru, altından çıkıp dolar odaklı ürün seçmek de çok mantıklı değildi sonuçta altın fiyatları dolar çarpanli yansıyor ama 2 bin dolar sınırına gelince ful takas yaptım, artık hamlenin sonucunu bekleyeceğim devamında tavsiyeniz aklımda olacaktır

4. Yaptığın hamlenin doğru ya da yanlış olması önemli değil.

Hata yapma ihtimaline karşılık dönüşümleri kademeli yapman gerekir.

Benim para kaybettiğim bütün zamanlar ani işlem yaptığım zamanlardı.

Kademeli alıp kademeli sattığımda en verimlisi oldu.

Geleceği bilememe ihtimalin çok yüksek. Bu sebeple ani alışlar veya ani satışlar genelde olumlu olmaz.

%100 emin olsan bile ani tek işlem tehlikelidir. Doğru olan yaklaşım işlemi almayı satmayı 3-20 kademede yapmaktır. Alırkende öyle Satarkende öyle.

Bu kadar anlatıyorum ahkam kesiyorum. Desen ki sen her zaman bu dediğini yapıyor musun? Bazen evet bazen hayır. Her zaman yapmama engel olan Sebep ne? Bazen EGO, Bazen TRENİ KAÇIRMA KORKUSU, bazen KENDİNDEN FAZLA EMİN OLMA, bazen HABER GETİRENE AŞIRI GÜVENME bu prensibi uygulamama engel oluyor.

En iyi bildiğini bile yapmana engel olan psikolojik zayıflıktır!

Alıntı Originally Posted by alikkkk Yazıyı Oku
    Öncelikle tavsiye için teşekkürler, bazı zamanlar bu şekilde değerlendirmek daha doğru kârı daha düşük olabilir ama riski de daha düşük portföyü yaymak doğru, altından çıkıp dolar odaklı ürün seçmek de çok mantıklı değildi sonuçta altın fiyatları dolar çarpanli yansıyor ama 2 bin dolar sınırına gelince ful takas yaptım, artık hamlenin sonucunu bekleyeceğim devamında tavsiyeniz aklımda olacaktır

5. Arkadaşlar merhaba, kıyaslamak açısından merak ettiğim bir durum var. 7 yıl 6 aydır BES ödemesi yapmaktayım (90 ay) 20 ay ödeme yapmamışım 2.5 sene öncesine kadarda hiç fon değişikliği yapmadan ilk başta sözleşmede ne tavsiye edildiyse o şekilde devam etmişim.(O zamanlar ne alıp ne satacağımı bilmediğimden önemsemedim). 2.5 yıldır aktif olarak BES fonlarımı bilinçli bir şekilde kendim yönetiyorum. Şuandaki bilincimde olsaydım fonları değiştirmediğm 5 yıl boyunca getiri miktarımı çok daha fazla yükseltmiş olacağıma inanıyorum. Bir kıyas ve durumumu kontrol edebilmem açısından sizlerdeki durumu aşşağıda belirttiğim türde yazarsanız merakımı gidermiş olursunuz.

90 ay Anapara Getiri/Anapara=1.071 Devlet Katkısı Getiri/Devlet katkısı=0,504

Merakla beklemedeyim.

6.  Alıntı Originally Posted by hisseyat Yazıyı Oku
    Arkadaşlar merhaba, kıyaslamak açısından merak ettiğim bir durum var. 7 yıl 6 aydır BES ödemesi yapmaktayım (90 ay) 20 ay ödeme yapmamışım 2.5 sene öncesine kadarda hiç fon değişikliği yapmadan ilk başta sözleşmede ne tavsiye edildiyse o şekilde devam etmişim.(O zamanlar ne alıp ne satacağımı bilmediğimden önemsemedim). 2.5 yıldır aktif olarak BES fonlarımı bilinçli bir şekilde kendim yönetiyorum. Şuandaki bilincimde olsaydım fonları değiştirmediğm 5 yıl boyunca getiri miktarımı çok daha fazla yükseltmiş olacağıma inanıyorum. Bir kıyas ve durumumu kontrol edebilmem açısından sizlerdeki durumu aşşağıda belirttiğim türde yazarsanız merakımı gidermiş olursunuz.

Merakla beklemedeyim.
    26 Ay, sırasıyla 0.1109 ve 0.1012 hocam

7. 55 ay 1,066 ve 0,311 devlet katkısı oranlama çok önemli değil gibi müdahale edemedigimiz durumda 55 ay sabit altın fonu idi 6 ayda bir ortalama %10 arttirimli

8.  Alıntı Originally Posted by hisseyat Yazıyı Oku
    Arkadaşlar merhaba, kıyaslamak açısından merak ettiğim bir durum var. 7 yıl 6 aydır BES ödemesi yapmaktayım (90 ay) 20 ay ödeme yapmamışım 2.5 sene öncesine kadarda hiç fon değişikliği yapmadan ilk başta sözleşmede ne tavsiye edildiyse o şekilde devam etmişim.(O zamanlar ne alıp ne satacağımı bilmediğimden önemsemedim). 2.5 yıldır aktif olarak BES fonlarımı bilinçli bir şekilde kendim yönetiyorum. Şuandaki bilincimde olsaydım fonları değiştirmediğm 5 yıl boyunca getiri miktarımı çok daha fazla yükseltmiş olacağıma inanıyorum. Bir kıyas ve durumumu kontrol edebilmem açısından sizlerdeki durumu aşşağıda belirttiğim türde yazarsanız merakımı gidermiş olursunuz.

Merakla beklemedeyim.
    168 ay, 1,0955 0,3919

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 241/453 İlkİlk ... 141191231239240241242243251291341 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •