Sayfa 242/454 İlkİlk ... 142192232240241242243244252292342 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 1,929 - 1,936 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

82 ay, 1.52 ve 0.37

2. Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Eğer vaktiniz varsa ozaman başka bir konu hakkındada düşüncelerinizi almak isterim. Büyük ihtimalle 56 yaşına kadar bu işi devam ettirmiycem (23 yıl var daha) yalnız 10. senemide görmeden sistemden çıkmayacağım. Şimdi sizlere sorum 10. yıldan sonrası yani 2.5 yıl sonrası için. Miktar arttıkça ödenilen fon gider kesintisi vb. şeyler gözümde büyüyor açıkcası %2 çok ciddi bir rakam yapıyor. Benim hesabıma göre devlet katkısını dahil etmeden hesap yaptığımda (269.300TL x %2= 5386 TL) yani senede 12 adet 2943 TL ödemin 1.83 adetini yani %15.25 ini fonu işleten kurumum alıyor ve bu ciddi anlamda beni rahatsız ediyor. Ve şuandaki düşünceme göre bu sistemde durmak 10. yıldan sonra benim açımdan pek mantıklı değil veya farklı bir pencereden bakamıyorum. Cevaplarınızı bekliyorum.

Alıntı Originally Posted by hisseyat Yazıyı Oku
    Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Eğer vaktiniz varsa ozaman başka bir konu hakkındada düşüncelerinizi almak isterim. Büyük ihtimalle 56 yaşına kadar bu işi devam ettirmiycem (23 yıl var daha) yalnız 10. senemide görmeden sistemden çıkmayacağım. Şimdi sizlere sorum 10. yıldan sonrası yani 2.5 yıl sonrası için. Miktar arttıkça ödenilen fon gider kesintisi vb. şeyler gözümde büyüyor açıkcası %2 çok ciddi bir rakam yapıyor. Benim hesabıma göre devlet katkısını dahil etmeden hesap yaptığımda (269.300TL x %2= 5386 TL) yani senede 12 adet 2943 TL ödemin 1.83 adetini yani %15.25 ini fonu işleten kurumum alıyor ve bu ciddi anlamda beni rahatsız ediyor. Ve şuandaki düşünceme göre bu sistemde durmak 10. yıldan sonra benim açımdan pek mantıklı değil veya farklı bir pencereden bakamıyorum. Cevaplarınızı bekliyorum.

7 sene 7 aydan beri Vakıf Emeklilik müşterisiyim . Ben de aynı görüşteyim . Getiri oranı % 140 olmasına rağmen 10. yılı beklemeden sistemden çıkmayı düşünüyorum . Bu sistemin tek cazip yönü % 25 devlet katkısının olması . Bu sistem Türkiye ' de tam olarak yerine oturmuş değil .
    Hepinize hayırlı bayramlar dilerim . Sağlıcakla kalınız .

Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Eğer vaktiniz varsa ozaman başka bir konu hakkındada düşüncelerinizi almak isterim. Büyük ihtimalle 56 yaşına kadar bu işi devam ettirmiycem (23 yıl var daha) yalnız 10. senemide görmeden sistemden çıkmayacağım. Şimdi sizlere sorum 10. yıldan sonrası yani 2.5 yıl sonrası için. Miktar arttıkça ödenilen fon gider kesintisi vb. şeyler gözümde büyüyor açıkcası %2 çok ciddi bir rakam yapıyor. Benim hesabıma göre devlet katkısını dahil etmeden hesap yaptığımda (269.300TL x %2= 5386 TL) yani senede 12 adet 2943 TL ödemin 1.83 adetini yani %15.25 ini fonu işleten kurumum alıyor ve bu ciddi anlamda beni rahatsız ediyor. Ve şuandaki düşünceme göre bu sistemde durmak 10. yıldan sonra benim açımdan pek mantıklı değil veya farklı bir pencereden bakamıyorum. Cevaplarınızı bekliyorum.
    Sayin hisseyat,

Burada odaklanmaniz gereken fon gider kentisi degil. Bu giderler, fonun fiyatindan dustugu icin, fon performansina bakmanizi tavsiye ederim. 10 seneden sonra birikiminizle yatirim disinda bir planiniz yoksa(ev almak vb), yani aldiginiz parayi tekrar yatirim yaparak buyutmek istiyorsaniz, dusunmeniz gereken sey "ben BES fon getirilerinden daha iyi getiri saglayabilir miyim saglayamaz miyimdir?".

Ornek veriyorum. Sistemden ciktiniz ve elinize 100K verdiler. 100K'yi 50K altin ve 50K hisse seklinde dagittiniz. Sene sonunda birkiminiz 130K oldu diyelim. Sene sonunda kiyaslamaniz gereken sey, BES'te 50K altin fonuna, 50K'da hisse fonuna koysaydim ne olurduyu cevaplamaktir(devlet katkisini da dahil ederek)

Eger kendim BES fon getirilerinden daha iyi performans gosteririm diyorsaniz(devlet katkisi dahil), kesinlikle sistemde 10 sene kalip cikmanizi oneririm.(Yok ben BES fon getirilerinden daha iyi yonetemem diyorsaniz(ben bu gruptayim) kalmanizi oneririm.

Hatta daha bir genelleme yapmam gerekirse, BES fon performanslari+devlet katkisindan daha buyuk %'li bir getirim var diyorsaniz, BES'e hic bulasmaniza gerek de yok. BES'i hic yenemedim. Bu sebeple de BES'ten ayrilmayi dusunmuyorum.

5. 79 ay, 0.57 ve 0.45
    BESim olduğunu bu yıl öğrendim, birkaç ay önce. Bu süre boyunca ppf'te değerlendirilmiş.

6.  Alıntı Originally Posted by hisseyat Yazıyı Oku
    Ben de 10. yılımı doldurduktan sonra uygun bir zamanda çıkmak istiyorum çünkü ev yatırımı yapmak istiyorum.

Lakin eğer o ev yatırımını yapacak başka bir birikimim olsaydı, inanın BES'de kalmaya devam ederdim.

Paramdan ne kadar kesiliyor henüz tam anlayamadım ama buna rağmen yine de iyi yönetilen bir BES + Devlet Katkısını yenecek bir bireysel performans göstereceğime inanmıyorum.

BES'i seviyorum 46 yaşına gelince bir 10 yil daha yapabilirim.

7. 60 ay, 1.35 ve 0.30

BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Arkadaşlar merhaba, kıyaslamak açısından merak ettiğim bir durum var. 7 yıl 6 aydır BES ödemesi yapmaktayım (90 ay) 20 ay ödeme yapmamışım 2.5 sene öncesine kadarda hiç fon değişikliği yapmadan ilk başta sözleşmede ne tavsiye edildiyse o şekilde devam etmişim.(O zamanlar ne alıp ne satacağımı bilmediğimden önemsemedim). 2.5 yıldır aktif olarak BES fonlarımı bilinçli bir şekilde kendim yönetiyorum. Şuandaki bilincimde olsaydım fonları değiştirmediğm 5 yıl boyunca getiri miktarımı çok daha fazla yükseltmiş olacağıma inanıyorum. Bir kıyas ve durumumu kontrol edebilmem açısından sizlerdeki durumu aşşağıda belirttiğim türde yazarsanız merakımı gidermiş olursunuz.

90 ay Anapara Getiri/Anapara=1.071 Devlet Katkısı Getiri/Devlet katkısı=0,504

Merakla beklemedeyim.
    157, 3,7 0,7

Belli bir süre umursamadım. Zira para küçük miktardaydı. Paranın boyutu büyüyünce yabancı para cinsinden yatırıma geçtim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Sayfa 242/454 İlkİlk ... 142192232240241242243244252292342 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •