Sayfa 246/454 İlkİlk ... 146196236244245246247248256296346 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 1,961 - 1,968 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Sosyal medyada BES iptal furyası başlamış, bence çok iyi bir trend oldu. Devletin erken ayrılan vatadandaşlardan alacağı fazla stopaj vergisi devleti ihya eder. İnanılmaz ani bir para girecek devletin kasasına! İnsanlar koyun sürüsü gibi hareket ediyorlar.

Fakirlik diz boyu! Aptallık diz boyu!

Çok yerinde olumsuz bir spekülasyon oldu. Benim zikimde bile değil. Yabancı bankalara feriştahı gelse kimse dokunamaz. Yiyorsa dokunsunlar! Ben BES te devam ederim. Ayrılacaksam bile böyle zamanda ayrılmam. Sakin bir zamanda sorunsuz bir şekilde en az vergi ödeyeceğim ve en az ödeme beklemesi olacak kuyruğun olmadığı uygun bir zamanda çıkarım.

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    Iyimser insanlara bayılıyorum ortada nema key vb örnekler varken bu iyimserlik gerçekçi değil.

Az buçuk finans bilen adam zaten döviz ve altın fonunda

Finansal cahiller bankanın iteledigi devlet tahvil fonlarında.

Iteleyecekleti yeni fon devlet tahvilinden kaç puan düşük getirebilir ki yaptıklarına değsin.

Bir şekilde döviz ve altın fon alim miktarını düşürmeleri lazım bu da yazdığım şekilde olur

Altın fonundaki adam hangi motivasyonla yeni fona geçecek cevabınız var mi

2. Sosyal meydada inanilmaz bir bilgi kirliligi var. bes ile issizlik fonunun ayni sekilde isledigini dusunen insanlar var.

Teorik olarak banka uzerinden tefastan fon almakla bes fonu almak arasinda fark yok. Ama millet zannediyor ki hersey bir havuzda toplaniyor ve onu hic edecekler.

Bes in nasil isledigini bilmeyenler, key nema gibi gecmiste iyi kurgulanmamis sistemleri ornek gosteriyorlar ama bes bunlardan farkli.

Zaten arkadaslar bakin, herhangi birine bedava kaynak yararmak istersen bu sistemde de yaparsin ve yapiliyordur da zaten. Devlet katkisi ile devlet bankasi tahvili aliniyor. Bu tahviller bankaya sermaye oluyor bankalar da istenilen sirkete kredi verebiliyor.

Ben yukaridaki arkadasa katiliyorum, en fazla dogrudan firmanin tahvili veya olusturacagi bir varligin alinabilecegi bir ek opsiyon gelir isteyen ona girer. Onun disinda ne degisebilir bilmiyorum.

Suanki hali cok mantikli bir sistem olarak kurgulanmis olan bes i umarim yoneticilerimiz yanlis bir sekilde degistiemeye calismazlar yoksa sistemin ne itibari kalir ne de mantigi. En cok da finansal okuryazarligi olmadan sosyal medya ve cesitli mecralarda cahil cahil sabah aksam bes i elestiren bos beles tiplerin gunun sonunda hakli oldugunu gormek uzer beni.

3. ...................

4. Niye yapamasinlar ki? Yeni bir fon kurarlar ve yuzde bilmem kaci burada degerlenmek zorunda derler olmayan birsey mi? Mesela hisse senedi tasimak zorunda degil mi suan bes sirketleri?

5. https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonom...lacak-6027558/

Sen reel sektore kredi olarak benim yatirimlarimi ver
    Iktidarolarak berbat yonettigin ekonomi yuzunden her gecen gun isler sarpa sarsin
    Sonra bu dusuk faizli krediyi alan yandaslar ama idimiyorum siyin hikimitim litfin af cikirtin desin
    Sonrasinda 2 senaryo var
    1- Mevcut iktidar bayrak, kitap eza, dis mihraklar der BES sistemindeki paralar yalan oldu denir BES-zedeler ortaya cikar
    2- Secimde mevuct iktidar kalamazsa, yeni iktidar, eee bunlarin pisligini biz masil temizleyelim batik bu krediler der BES-zedeler ortaya cikar

BES nipseten kısa ömürlü oldu. Özal kadar bile cingöz olamadılar O nispeten daha sağlam söğüşlediydi bu milleti uzun yıllar zorunlu tasarrufuydu, süper emekliliğiydi, keyiydi cartı curtu. Neyse 80-90 ları özlemle anan bir cin fikirli bürokratın yeni bir yöntem bulduk diyerek topukları dötüne vurarak söğüşsever siyasi hamilerine koşmasının üzerinden henüz daha bir kaç yıl geçti.

Benim gözümdeyse her zaman bir hokkabazlıkla bul karayı al parayı düzmecesi olarak kaldı. Birincisi zorla güzellik olmaz güzel kardeşim, zoraki olarak sisteme sokup sonra çıkmakla uğraştırdılar milyonlarca insanı. Dakka 1 ofsayt zaten bu bile başlı başına insanları kıllandıran bi mevzu. İkinci ofsayt mecburi olarak bist hisse senedi oranlarının artırılması oldu. yahu keyfimin kahyasımısın ? ben borsa portföyü taşımak istemiyorum deme hakkınız yok.

Neyse ben ilk günden kendim ve etrafımdaki bir çok kişiyi bu illetten kurtarmıştım. Hatta eski hesabım üzerinden burda bir çok kişiyide uyarmıştım. En başta methiyeler düzen bir çok insan bile şu an isyanlarda. Doğru yönetilirse büyük işler başarabilecek projeler olabilir lakin gerçekçi olun biraz. Türkiye gibi sistemin tek kişinin keyfine göre yürüdüğü ülkelerde bu tip projelerin tamamı siyasetin finansmanı için yolunacak kaz olarak kalmaya mahkumdur. Güle güle BES, seni hiç özlemeyeceğiz

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,231
     Alıntı Originally Posted by Crashontheway Yazıyı Oku
    BES nipseten kısa ömürlü oldu. Özal kadar bile cingöz olamadılar O nispeten daha sağlam söğüşlediydi bu milleti uzun yıllar zorunlu tasarrufuydu, süper emekliliğiydi, keyiydi cartı curtu. Neyse 80-90 ları özlemle anan bir cin fikirli bürokratın yeni bir yöntem bulduk diyerek topukları dötüne vurarak söğüşsever siyasi hamilerine koşmasının üzerinden henüz daha bir kaç yıl geçti.

Benim gözümdeyse her zaman bir hokkabazlıkla bul karayı al parayı düzmecesi olarak kaldı. Birincisi zorla güzellik olmaz güzel kardeşim, zoraki olarak sisteme sokup sonra çıkmakla uğraştırdılar milyonlarca insanı. Dakka 1 ofsayt zaten bu bile başlı başına insanları kıllandıran bi mevzu. İkinci ofsayt mecburi olarak bist hisse senedi oranlarının artırılması oldu. yahu keyfimin kahyasımısın ? ben borsa portföyü taşımak istemiyorum deme hakkınız yok.

Neyse ben ilk günden kendim ve etrafımdaki bir çok kişiyi bu illetten kurtarmıştım. Hatta eski hesabım üzerinden burda bir çok kişiyide uyarmıştım. En başta methiyeler düzen bir çok insan bile şu an isyanlarda. Doğru yönetilirse büyük işler başarabilecek projeler olabilir lakin gerçekçi olun biraz. Türkiye gibi sistemin tek kişinin keyfine göre yürüdüğü ülkelerde bu tip projelerin tamamı siyasetin finansmanı için yolunacak kaz olarak kalmaya mahkumdur. Güle güle BES, seni hiç özlemeyeceğiz

2005 ten beri Bes teyim. İsyanlarda olmak yerine iyi ki Bes var diyorum.
    Birikimim bir daire parasını geçti. Bunun küçük bir kısmı devlet katkı fonunda.
    Yıllık getiri devlet katkı fonuyla birlikte %35-40 ları buluyor.
    Emekli olmama rağmen 56 yaşına kadar, bes e ödemeye devam ediyorum.
    Çünkü döviz,altın vb diğer yatırım araçlarından daha iyi.

Üstelik ben verilerle konuşuyorum.
    Bu başkıkta birkaç hafta önce ve Daha önce ara ara paylaştığım fon bazlı getiri tabloları mevcuttur.

Tüm bes yatırımcılarına bol ve bereketli kazançlar.

Paylaştığım tablo hakkında sorunuz varsa memnuniyetle cevaplarım.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,231
     Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    7 sene 8 aydan beri Vakıf Emeklilik müşterisiyim. Fonların getiri oranı : % 156
    Sizce getiri oranı iyi mi ? Teşekkür ederim.

156/7,5=20,8

Yani kabaca yıllık %20 getiri var. Fena değil.

Devlet katkısı ile bu rakam daha fazla ve yıllık %30 üzeri olmalı.

30x7,5=%225

Hedefiniz bu olmalı. 7 küsur yılda %200 üzeri..

Özellikle döviz bazlı fonları tavsiye ederim.

Sayfa 246/454 İlkİlk ... 146196236244245246247248256296346 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •