Sayfa 248/451 İlkİlk ... 148198238246247248249250258298348 ... SonSon
Arama sonucu : 3607 madde; 1,977 - 1,984 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Ben hükümetin yerinde olsam, sadece bes fonlarına satılmak üzere uzun vadeli ve tatminkar faizli süper bono çıkartırım. Mesela 10 yıl vadeli yıllık %25-30 faizli bono. O zaman bese extra para girişi ve beste döviz ve altına dağılmış sermayeyi de toparlar diye düşünüyorum. Yoksa yıllık %8-10 faizli bonolarla besteki para TL de kalmaz.
    zorunlu BES teki kesinti oranın 3% ten 5% e çıkarıp ölü faizle kullanılacak kaynağı arttırmak varken niye böyle bir şey yapsınlar veya birikimlerin 20%si zorunlu tahvil alınacak diyeceğine.

düzgün bir faiz verilse zaten insanlar parasını bankalara getirir, böyle etraftan dolanmaya gerek yok.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,165
     Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Çetin Ünsalan Yazdı:

....

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘özel sektöre kredi dağıtmak üzere bu kaynağın kullanılabileceğini’ söyledi.

...

Öncelikle ortada çok ciddi bir mülkiyet tartışması var. Bunu hukukçulara bırakıp ‘kredi neye göre verilecek’ sorusunun yanıtına göz atalım.

...

Dünyada bu tarzda kullanılan fonlar mevcut. Örneğin Alman emeklilik fonlarının, dünyanın farklı noktalarında, değişik yatırımlara girdiğini, buradan kazanç elde ettikten sonra yönünü bir başka yere çevirdiğini biliyoruz.

...

Devamı,

https://www.paraanaliz.com/2020/ekon...eslenme-51161/

Bu haber açık ve net değil.

Bes te iki grup fon var.

1. Parasını kendi cebimizden ödediğimiz fonlar. Bunların bence bankaya para yatırmaktan, ya da borsada kendi paramızla hisse almaktan farkı yok.

2. Parasını devletin yatırdığı ki, biz ödeme yaptıkça %25 de devlet bize ödüyor. Ve bu para devlet katkı fonunda toplanıyor.

Acaba yukarıda CB nin bahsettiği bunlardan hangisi.
    Ben olsa olsa 2. Olabilir kanaatindeyim.

Ama medyada her kafadan bir çatlak ses çıkıyor ve felaket tellallığı var.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    Bu haber açık ve net değil.

Ama medyada her kafadan bir çatlak ses çıkıyor ve felaket tellallığı var.
    ne yazık ki öyle üstad.
    Piyasa işleyişi hakkında ülke genelinde bilgi eksikliği had safhada...
    SPK, KAP,Takasbank ve Portföy yönetim şirketlerinin web sayfaları ile Emeklilik yatırım fonlarının izahnamelerine kaç kişi açıp okuyor ki !
    syg.
    Son düzenleme : Trade Shark; 11-09-2020 saat: 22:53.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

4. Merhaba,
    Bir sorum olacaktı, bes'e giriş yaptığımızda takasbank'ta görüntülenen istediğimiz fonu (ör: aft teknoloji fonu) seçebiliyor muyuz ? Yoksa emeklilik şirketinin belirlemiş olduğu kısıtlı sayıda fonu mu seçebiliyoruz?
    Şimdiden teşekkür ederim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Bir sorum olacaktı, bes'e giriş yaptığımızda takasbank'ta görüntülenen istediğimiz fonu (ör: aft teknoloji fonu) seçebiliyor muyuz ? Yoksa emeklilik şirketinin belirlemiş olduğu kısıtlı sayıda fonu mu seçebiliyoruz?
    Şimdiden teşekkür ederim
    1-AFT ve benzeri olanlar Menkul kıymet yatırım fonlarıdır.
    2-Sadece bağlı bulunan Emeklilik şirketinin "emeklilik fonları" seçilmekte.
    Bunla ilgili bir çalışma vardı, ne oldu bilmiyorum, Tüm emeklilik fonlarının Tefas fon platformundaki gibi alınıp satılması ile ilgiliydi.

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
    https://www.spk.gov.tr/Sayfa/AltSayfa/287

Emeklilik yatırım fonları ile ilgili tüm bilgileri
    https://www.spk.gov.tr/Sayfa/Menu/2
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

BES konusunda geçmiş yıllarda oldukça fazla yazdım.. ekseriyetle yandaşlar haricinde bu sistemi savunabilecek kimse pek yok.. zaten olamaz.. ayrıca belki şirket katkısı alan bir azınlık kesim var.. onlar için de katkı sağlamış olabilir..

ama.. bütün kartlar masada ve açıktı zaten.. bunlara güvenilmeyeceği belli.. son demeçlerden çok çok önceleri zaten benzer şeyleri söylemişlerdi.. BES'i özel şirketler ve kamu için "ucuz finansman" kaynağı olarak gördüklerini defalarca söylediler.. onlar için ucuz finansman demek senin için düşük getiri demek..

bunu garanti altına almak için kuralları sürekli değiştirdiler.. "yok şu fondan alamazsın, yok bilmem ne tahvili almak zorundasın"..."onun oranı şu kadar bunun oranı bu kadar olmalı".. falan filan.. durmadan yeniden icat edilen kurallar.. sigortacılar ve akapenin kafa kafaya vererek değiştirdikleri kurallar..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

yukarıdan devam..

neticede şaşırtcı olan bir şey yok.. ben prensip olarak OKS sistemine ve devlet katkısı denilen benim vergilerimle başkalarının fonlanmasına KESİNLİKLE karşıyım.. bir saadet zinciri yaratılmak istendi.. ve o saadet zinciri çöktü.. zorunlu hale getirerek çıkışları bile engellemeye çalıştılar.. çaresizlikleri bu derece yani..

benim vergilerimle başka bir vatandaş %25 fonlanıyor.. oldukça saçma.. %25 lik katkıyı günü gelince en düşük değerden ödemek isteyecekleri ve bunun için enflasyon yaratacakları, dibs faizlerini kendilerinin yapay piyasada belirleyeceği çok açıktı.. nitekim bunlar bir bir oldu son yıllarda.. makro ekonomiyi olumsuz yöne sevkeden bir uygulama.. kesin zararlı..

acilen %25 katkı meselesi ortadan kaldırılarak çözüme kavuşturulmalı..nitekim mr şimşek zaten zamanında %25 katkının sonsuza kadar sürmeyeceğini açıkça belirtmişti.. kümese sokuncaya kadar kullandılar bu havucu ama artık hem ülkeye hem de vatandaş olarak bana zararlı bir uygulama.. herkes kendi birikimi yapsın.. ama %25 olmadan..%25 uygulaması gerçekleri yapay olarak gizleyen ve sanal biçimde "işler yolunda" havası veriyor insanlara.. oysa kesinlikle doğru olmayan bir şey..

%25:

* ekonomiye orta uzun vadede zararlı..nitekim görmeye başladık..

* vatandaş olarak bana zararlı.. benim cebimden alıp başkasına veriyor parayı..tam bir zulüm..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

yani özetlemek gerekirse..

bazılarının çok sevdiği BES sistemine karşı değilim.. bence devam etsin.. ama %25 olmadan.. evet.. %25 uygulaması kaldırılmalı..

Sayfa 248/451 İlkİlk ... 148198238246247248249250258298348 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •