Sayfa 249/453 İlkİlk ... 149199239247248249250251259299349 ... SonSon
Arama sonucu : 3619 madde; 1,985 - 1,992 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
    Umarım bu bes ile ilgili söylenenler doğru değildir.Şahsen sadece buradan okuyarak öğreniyorum.Eğer doğruysa hiç iyi olmaz..
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    yani özetlemek gerekirse..

bazılarının çok sevdiği BES sistemine karşı değilim.. bence devam etsin.. ama %25 olmadan.. evet.. %25 uygulaması kaldırılmalı..
    Bugün bir karar ile %25 katkı kaldırılırsa, bu yeni girenler için mi olur yoksa eski sözleşmeleri de etkiler mi sizce?

Alıntı Originally Posted by Caylak00 Yazıyı Oku
    Bugün bir karar ile %25 katkı kaldırılırsa, bu yeni girenler için mi olur yoksa eski sözleşmeleri de etkiler mi sizce?
    Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde Haberturk.com'un sorularını cevapladı. Şimşek, halihazırda devletin bireysel emeklilik sistemine yaptığı yüzde 25'lik katkı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yüzde 25'in zaten çok yüksek bir oran olduğunu belirten Şimşek, 'Hali hazırda çok büyük olan oran, bu şekilde zaten sürdürülemez. Kısa ve orta vadede azaltma planı yok ama sonsuza kadar da böyle devam edemez.' dedi.

https://www.haberturk.com/ekonomi/is...tkisi-azalacak

zamanında böyle demiş.. zaten bir diğer ifadesinde %25 'in dunyanın hiç bir yerinde olmadığını da söylüyor..

devlet katkısı bir havuç.. başka bir şey değil..amaçları kümese mümkün olan en büyük katılımcı sayısını sokmak.. ve dedikleri gibi "sonsuza kadar da böyle devam edemez"..devlet katkısını bir noktada kademeli azaltma veya tümden kaldırma olabilir.. böyle bir şey olursa tüm poliçeleri kapsar bence.. zira mesela 30-40 yıldan once BES'ten çıkmayacak gençler var mesela.. onlara 30-40 yıl boyunca öderler mi?? siz cevaplayın..

bu iktidar için BES özel sektör ve kamunun ucuza fonlanması için bir araçtır.. onların ucuza fonlanması demek sizin normalden daha az getiri elde etmeniz demektir.. net bir realite..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

4.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde Haberturk.com'un sorularını cevapladı. Şimşek, halihazırda devletin bireysel emeklilik sistemine yaptığı yüzde 25'lik katkı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yüzde 25'in zaten çok yüksek bir oran olduğunu belirten Şimşek, 'Hali hazırda çok büyük olan oran, bu şekilde zaten sürdürülemez. Kısa ve orta vadede azaltma planı yok ama sonsuza kadar da böyle devam edemez.' dedi.

https://www.haberturk.com/ekonomi/is...tkisi-azalacak

zamanında böyle demiş.. zaten bir diğer ifadesinde %25 'in dunyanın hiç bir yerinde olmadığını da söylüyor..

devlet katkısı bir havuç.. başka bir şey değil..amaçları kümese mümkün olan en büyük katılımcı sayısını sokmak.. ve dedikleri gibi "sonsuza kadar da böyle devam edemez"..devlet katkısını bir noktada kademeli azaltma veya tümden kaldırma olabilir.. böyle bir şey olursa tüm poliçeleri kapsar bence.. zira mesela 30-40 yıldan once BES'ten çıkmayacak gençler var mesela.. onlara 30-40 yıl boyunca öderler mi?? siz cevaplayın..

bu iktidar için BES özel sektör ve kamunun ucuza fonlanması için bir araçtır.. onların ucuza fonlanması demek sizin normalden daha az getiri elde etmeniz demektir.. net bir realite..
    %25'i veriyor da ne oluyor sanki? Gidip DİBS alarak faizleri baskılatıyor. %8-10 faizle 8-10 senelik tahvil aldırıyor. Devlet katkısı zaten hiç oluyor enflasyon karşısında. Bu %25'i bitirmek demek milyonların çıkışı demek tabi öncesinde kümesin kapısını kitlemezlerse.. Enflasyonun bu denli yüksek olduğu bir yerde %25 yetersiz bile.. Hatta 2019'da yapılan bazı açıklamalarda 2020 yılı içerisinde devlet katkısının gençler için arttırılıp 40-45 yaş için azaltılacağı yönündeydi.

https://www.paradurumu.com/bes/beste...or-haberi-4784

http://bigpara.hurriyet.com.tr/haber...cek_ID1458441/

30 yaşa kadar devlet desteğinin artmasını bekliyorum.. Ancak kümese giren OKS'liler ve 40 yaş üstü kişiler için de bu katkının azalacağını düşünüyorum..

BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by Caylak00 Yazıyı Oku
    Katkının kalkacağını düşünmüyorum. Bir ara kademeli azaltma düşüncesi vardı. Ancak sadece %25 katkı için sisteme girmem.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

6. Nasıl para kaybedilir? Darphane emagaza dan alışveriş yapanlara sorun. Devlet paranın üstüne yatmaz herhalde. :-)

https://www.sikayetvar.com/darphane/para

mr şimşek 'e katılıyorum.. yukarıda verdiğim linkte bu kişi zaten sistemin tasarlayıcısı olarak "çıkış planlarını" (endgame) anlatmış.. yani bir oyunda son hamle: yani katkının bir noktada kaldırılacak olması..

oldukça doğru.. daha başta bu kadar yuksek vermemeleri, hatta hiç vermemeleri gerekiyordu.. vatandaş olarak bana zarar veriyor.. benim paramı (vergi) alıp alakasız birisine veriyor.. elbette şikayetçiyim..tam bir zulüm..

ilk fırsatta %25 katkı kaldırılmalı.. o kadar güzel bir sistemse zaten bu sistemin neferleri yine devam ederler..ama gerçek şu ki hiç bir avantajı olmayan bir sistem, %25 havucu ile milleti kümese sokuyorlar yıllardır, kimi zamanlar hatta zorla..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

8. BES ten çıkmak için çok fazla talep olmuş. Millet paniklemiş. Sistem zor durumda kalabilir.

Sayfa 249/453 İlkİlk ... 149199239247248249250251259299349 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •