Sayfa 253/454 İlkİlk ... 153203243251252253254255263303353 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 2,017 - 2,024 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku
    merhaba ; fon alış satış emirleriniz kaç günde gerçekleşiyor ?
    sabah 11 den once verdigim fon degisim emri icin, ornek olmasi icin Pazartesi sabah emri verdim.

ayni gun aksam olusan fiyattan satis gerceklesir. Pazartesi aksam olusan fon fiyatindan satis gerceklesir.
    ertesi gun aksam olusan fiyattan alim gerceklesir. Sali aksam olusacak olan fiyattan almak istedigim fon alimi yapilir.
    2 gun sonra hesabimda fon gorulur. Carsamba sabah almak istedigim fona gecmis olurum.

Ogleden sonra emir verdigimde ise yukarida yazanlarin hepsi 1 gun sonra gerceklesir. Persembe sabah almak istedigim fon hesabimda olur.

2.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    sabah 11 den once verdigim fon degisim emri icin, ornek olmasi icin Pazartesi sabah emri verdim.

ayni gun aksam olusan fiyattan satis gerceklesir. Pazartesi aksam olusan fon fiyatindan satis gerceklesir.
    ertesi gun aksam olusan fiyattan alim gerceklesir. Sali aksam olusacak olan fiyattan almak istedigim fon alimi yapilir.
    2 gun sonra hesabimda fon gorulur. Carsamba sabah almak istedigim fona gecmis olurum.

Ogleden sonra emir verdigimde ise yukarida yazanlarin hepsi 1 gun sonra gerceklesir. Persembe sabah almak istedigim fon hesabimda olur.
    faydalı bilgi, teşekkürler!

3. Bir sorun olacaktı. BES ten çıkışlarda 20 iş günü içinde ödenir yazıyor. Burada diyelim ki sizde T+0 gününde BES ten çıkış emrini verdiğiniz ve kabul olduğu günde elinizde %100 PPF fonu var. Paranınızın ödeneceği T+20 gününe kadar paranız yine PPF de kalarak son güne kadar nemalanmıyor mu? Yoksa sigorta şirketi T+0 günündeki fon fiyatından hesaplayıp paranızı 20 gün bedavadan mı kullanıyor!

Bu konuda resmî bir tazı veya bilgi bulamadım.

Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Bir sorun olacaktı. BES ten çıkışlarda 20 iş günü içinde ödenir yazıyor. Burada diyelim ki sizde T+0 gününde BES ten çıkış emrini verdiğiniz ve kabul olduğu günde elinizde %100 PPF fonu var. Paranınızın ödeneceği T+20 gününe kadar paranız yine PPF de kalarak son güne kadar nemalanmıyor mu? Yoksa sigorta şirketi T+0 günündeki fon fiyatından hesaplayıp paranızı 20 gün bedavadan mı kullanıyor!

Bu konuda resmî bir tazı veya bilgi bulamadım.
    benim daha önce ağırlıklı ppf olan bes hesabımı kapatırken süreç daha kısa sürmüştü (fon türünden dolayı olabilir) ve o süre zarfında tutar büyük oranda nemalandırılmış gibiydi elime geçen tutara bakarak.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5. Yazılı bir süreç veya kanun var mı? Yoksa sigorta şirketine mi sormak gerekiyor?

Sadece 20 iş gününe kadar paranız size ödenir diyor ama o güne kadar bekleme yaparken paranızın nasıl nemalanacağı hiç bir yerde yazılmamış! Ya nemalandırmazlarsa!

Muz cumhuriyetinde faiz oranları her gün artıyor. Valörü beklerken diyelim paranız çok büyük. Sağlam girebilir nemalanma olmazsa!

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    benim daha önce ağırlıklı ppf olan bes hesabımı kapatırken süreç daha kısa sürmüştü (fon türünden dolayı olabilir) ve o süre zarfında tutar büyük oranda nemalandırılmış gibiydi elime geçen tutara bakarak.

6.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Yazılı bir süreç veya kanun var mı? Yoksa sigorta şirketine mi sormak gerekiyor?

Sadece 20 iş gününe kadar paranız size ödenir diyor ama o güne kadar bekleme yaparken paranızın nasıl nemalanacağı hiç bir yerde yazılmamış! Ya nemalandırmazlarsa!

Muz cumhuriyetinde faiz oranları her gün artıyor. Valörü beklerken diyelim paranız çok büyük. Sağlam girebilir nemalanma olmazsa!
    Mevzuat, bireysel emeklilik hesabınızdaki fonların satıldığının ertesi iş günü paranın size ödenmesi gerektiğini söylüyor. Burası net. Şirketler de bunu uyguluyor. Zaten uygulamazsa kamu denetimlerinde gecikmeli ödemeler için hak sahiplerine kayıp karşılamasında bulunun deniyor. Yani, öyle paranızın üstüne yatma durumu yok.

7. Mesela bende T+0 lı PPF fonu olsa paramı yarın mı öderler çıkışta?

Alıntı Originally Posted by tsungeon Yazıyı Oku
    Mevzuat, bireysel emeklilik hesabınızdaki fonların satıldığının ertesi iş günü paranın size ödenmesi gerektiğini söylüyor. Burası net. Şirketler de bunu uyguluyor. Zaten uygulamazsa kamu denetimlerinde gecikmeli ödemeler için hak sahiplerine kayıp karşılamasında bulunun deniyor. Yani, öyle paranızın üstüne yatma durumu yok.

8. Merhaba,
    Bu başlığı uzun zamandır takip ediyorum.
    Öncelikle tecrübelerini aktaran, katkısı olanlara teşekkür etmek isterim.

Geçen ay çalıştığım BES şirketinin birikim özeti gelmiş. Baktım para devlet katkısından gelen paranın 4-5 aylık getirisini alıp götürmüş kesinti. Yaşı doldurduğumuzda bile çıkarken %5 stopajdan geçirecekler malum.

Özetle 56 yaşına kadar verdiklerini, hatta daha fazlasını almış olacaklar..
    Sanırım benden bu kadar.

Sayfa 253/454 İlkİlk ... 153203243251252253254255263303353 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •