Sayfa 255/451 İlkİlk ... 155205245253254255256257265305355 ... SonSon
Arama sonucu : 3607 madde; 2,033 - 2,040 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Evet. İşbankası KK dışındakiler?
    Hocam bankalara göre değişmekle beraber İş bankası dışındakilere 35 ile 45 gün arasında valör uygulandığını biliyorum. Ben Ziraat KK ile yapıyordum ve 45 gün valör uygulanıyordu. Ziraat KK(Bankkart) ile yapmamın sebebi de Faizsiz taksitlendirme ile ciddi bir avantaj sağlaması.. İş bankası dışındakilere 35 ile 45 gün arasında valör uygulandığını biliyorum.

Asagidaki programa denk geldim biraz once ve yine asagidaki maili Noyan Bey'e attim. Sizlerde uygun buldugunuz kisi ve kurumlara iletirseniz, belki yeterince farkindalik yaratabiliriz.

Baska tavsiyeniz varsa, onlari da ekleyebilir, yine uygun buldugunuz kisi ve kurumlara iletebiliriz.

https://www.youtube.com/watch?v=2qEi...bert%C3%BCrkTV

"Noyan Bey merhaba,

BES ile ilgili programlarinizin hepsini izleyen bir izleyiciniz olarak, canli yayinda dile getiremedigim(calismamdan dolayi) sorunlari bir sonraki BES ile ilgili yayininizda gundeme getirmeniz amaciyla, sizin vasıtanızla iletmek istiyorum.

1. BES fonlarinin iyi yonetildigi kanaatinde degilim. Bu fonlardan alinan fon yonetim gider kesintilerinin fazla oldugunu dusunuyorum. 3 aylik raporlarda fon raporlarina bakiyorum ve fonlar aktif sekilde yonetilmiyor. 3 ay onceki haliyle kiyasladigimda fonun iceriginde bir degisiklik olmuyor. Fonun icerdigi bonolar, tahviller her zaman ayni. Ornegin altin fonu. Bu fonun yonetilmesi cok zor bir sey degil. Nasil %1'in uzerinde bir ucret aliniyor anlamak mumkun degil. Hic bir fon aktif bir sekilde yonetilmiyor. Pasif bir sekilde yonetim var.

2. BES yatirimcilari ve sistemdeki emekliler bagli olduklari BES sirketi vasitasiyla, TEFAS'da yer alan tum fonlara yatirim yapabilmeli. Cok guzel fonlarimiz var. BES birikimimin bu fonlarda degerlendirilmesini cok istiyorum ama emeklilik fonlari ve normal fonlar seklinde bir ayrim var. Buna mantigim el vermiyor. Birikimlerimiz tam rekabete acik bir ortamda yonetilmeli. Nasil ki bankamdan, baska bir bankanin ya da portfoy yonetim sirketinin fonunu alabiliyorum, yine ayni sekilde TEFAS'da yer alan fonlari da secebilmeliyim. Su an BES sektorunun tam rekabetci oldugunu dusunmuyorum. Agiz birligi yapmiscasina, BES sirketleri ayni oranlarda ucret almaktalar.

3. Devlet katkisinda yer alan fonun da yine ayni sekilde kendi insiyatifimde, istedigim fonda yer almasi gerektigini dusunuyorum. Devlet katkisi fonlari enflasyona gore erimekte ve bu konuda bir sey yapamiyorum.

Yukarida da belirttigim gibi, bir sonraki programinizda bu konulari gundeme getirip farkindalik yaratirsaniz cok sevinirim."

3. Bes bir palavradir.
    Buradaki paranizla tuvalet kagidi alsaniz uzun vadede daha karli cikarsiniz....

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
    Sn. asuGaGuGa'nın da yukarıda yazdığı gibi ; Sistemdeki ciddi eksiklikler , 2020 yılında olmamıza rağmen hala devam etmektedir.
    ---
    Bilgilendirici bir sohbet.
    Mehmet Ali Ersarı - Ak Portföy
    Attila Köksal - FODER
    Son düzenleme : Trade Shark; 22-11-2020 saat: 18:54.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

5. Sayın asuGaGuGa yaklaşık olarak ayda bir kere buraya (ve de ekşisözlüke) karını/zararını ve fon seçimini yazardı. Ben de açıkçası feyz alırdım.

Sağlığı ve sıhhati yerindedir umarım...

Özellikle altındaki düşüş ile ilgili ne düşünüyor acaba? BES Fon seçiminde bir değişikliğe gitti mi? 🤔🤔

Sayin M3RT85,

Cok tesekkur ederim. Sagligim sihhatim yerinde. Babam biraz sikinti yasiyor saglik yonunden, onunla ilgileniyorum su siralar. Onun disinda ters bir durum yok simdilik. Umarim siz de iyisinizdir!

3 ayda bir portfoy durumumu yaziyorum buraya. Fon degisikligi neredeyse hic yapmadigim icin, aylik portfoy durumunu paylasmanin cok bir faydasi olmaz diye dusunuyorum. 2021'e girer girmez, bir aksilik olmazsa 2020 BES durumumu paylasacagim. Portfoyumun tamami altinda yine. Tahmin edeceginiz uzere, Eylul'den beri 2.5% dolar cinsinden erime var, 2 kez katki payi odememe ragmen. 52.5K'dan 50.1K'ya geriledim. Eylul sonu 20.8% olan IRR oranim su an 18.8%.

Ne olur derseniz, gercekten bilmiyorum. Altinin degerlenmemesi icin bir neden de bulamiyorum. 2020 biraz hizli yukseldi. Dinlenmesinde bir sakinca yok bence. Ote yandan, yurt disinda enflasyon beklentisi dillendirilmeye baslandi bazi kaynaklarda. Bunu pandemi oncesinde de dusunmekte idim ama pandemiden dolayi gundemden cikti. Amerika'da 4-5% civarinda enflasyon beklentisi olusursa, tahvil fiyatlari da asagi yonlu hareket eder.

7. Sayın asuGaGuGa,

Babaniza acil sifalar dilerim.

Bugun izledigim S.Manukyanin videosunda altinin 200gunluk HO'ya kadar indigi ve asagisina gitmesinin oldukca muhtemel gozuktugunu anlatiyordu

https://www.youtube.com/watch?v=KsPCPe5_gA4

Boyle bir ihtimali ben de yuksek goruyorum acikcasi.

Eger bu durum karsisinda BES fonlarimizi degistirmemiz gerekirse, nasil bir sepet yapmak gerekir? Fikirlerinizi merak ediyorum...

Tskler.

Tesekkur ederim sayin bravoecho.

Eger altinin duseceginden 100% emin olsaydim, tahvil agirlikli bir portfoye gecerdim kendi adima. Tahvilde beklerdim.

Lutfen yatirim tavsiyesi olarak almayin. Ben full altindayim.

Alıntı Originally Posted by bravoecho Yazıyı Oku
    Sayın asuGaGuGa,

Babaniza acil sifalar dilerim.

Bugun izledigim S.Manukyanin videosunda altinin 200gunluk HO'ya kadar indigi ve asagisina gitmesinin oldukca muhtemel gozuktugunu anlatiyordu

https://www.youtube.com/watch?v=KsPCPe5_gA4

Boyle bir ihtimali ben de yuksek goruyorum acikcasi.

Eger bu durum karsisinda BES fonlarimizi degistirmemiz gerekirse, nasil bir sepet yapmak gerekir? Fikirlerinizi merak ediyorum...

Tskler.

Sayfa 255/451 İlkİlk ... 155205245253254255256257265305355 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •