Sayfa 261/451 İlkİlk ... 161211251259260261262263271311361 ... SonSon
Arama sonucu : 3607 madde; 2,081 - 2,088 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    çok cazip bir sistem olsa devlet zorla sokmaya çalışır mı?

Maalesef SGK batık ötesi bir durumda, özel sektörde de çalışma şartları malum.

tasarrufun iyisi kötüsü olmaz denip bir miktar BES yapılabilir.

ben şirket katkılı olduğu için düşünmeden yaptırdım, aylık totalde 800 tl gibi bir rakam yatıyor şu an maaştan kesilip.

ilerleyen yıllarda sgk maaşları gerçekten komik seviyelere düşecek, adının BES olması şart değil ama tasarruf yapmak lazım

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/m...gi-306934h.htm
    Şirket katkılı olana bende mutlaka girin derim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

2. bugün akşam hisse fonları için satış talimatı versem hangi günkü fiyattan satılıyor fon.

bugünkü fiyat mı yoksa yarın işleme alınıp yarın akşamki falan mı?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    bugün akşam hisse fonları için satış talimatı versem hangi günkü fiyattan satılıyor fon.

saat 11.00'e kadar verirseniz T+2 ( ertesi gün sabah açılış fiyatı baz alınır)
    saat 11.00'dan sonra ise T+3' te işlem gerçekleşir. (2.günün sabah açılış fiyatını baz alır)
    diye biliyorum.

örnek:
    https://www.allianz.com.tr/content/d...slar%C4%B1.pdf
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

4.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    bugün akşam hisse fonları için satış talimatı versem hangi günkü fiyattan satılıyor fon.

hisse fonları satıp ne alıyorsunuz?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    hisse fonları satıp ne alıyorsunuz?
    Yine komple altına döneceğim.
    Çok büyük beklentim yok bes ten altin fiyatlarında bariz bi baskilama var bence bi şekilde yukselecek

6. İyi günler,

BES te 10. Yılımı Temmuz 2022 de dolduracağım, fon işletim giderleri epey bir yekün olusturmaya başladığı için 10 senemi doldurup çıkmaya karar verdim. (Devlet katkısı 60% ina hak kazanmak ve stopaj oranı 10 % a düşeceği için). Merak ettiğim konu şu şekilde;
    2021 ve 2022 yıllarında devlet katkısından azami faydalanacak şekilde prim yatirdigimda bu miktarında geri dönüşü 60 % mı olacak? Yoksa 60% geriye dönük olarak 10 yıldan sonrami islemeye başlıyor ( yani ben bu hakedişe o prim yattıktan on sene sonramı hak kazanacağım, yoksa sistemde 10 sene kaldıktan sonra o güne kadar olan bütün birikim üzerinden mi hak kazanacağım).
    Umarım sorumu anlatabilmisimdir .

1975 doğumluyum.

Teşekkür ederim.

7. Ana paranızın ve getirinin tamamına devlet katkısının yüzde 60 ına hak kazanırsınız 10 yıldan sonra. 2021 ,2022 yılında yatırdıklarınızında devlet katkısının yüzde 60 ını 2022 de alabilirsiniz..

BES te 10. Yılımı Temmuz 2022 de dolduracağım, fon işletim giderleri epey bir yekün olusturmaya başladığı için 10 senemi doldurup çıkmaya karar verdim. (Devlet katkısı 60% ina hak kazanmak ve stopaj oranı 10 % a düşeceği için). Merak ettiğim konu şu şekilde;
    2021 ve 2022 yıllarında devlet katkısından azami faydalanacak şekilde prim yatirdigimda bu miktarında geri dönüşü 60 % mı olacak? Yoksa 60% geriye dönük olarak 10 yıldan sonrami islemeye başlıyor ( yani ben bu hakedişe o prim yattıktan on sene sonramı hak kazanacağım, yoksa sistemde 10 sene kaldıktan sonra o güne kadar olan bütün birikim üzerinden mi hak kazanacağım).

1975 doğumluyum.

Teşekkür ederim.[/QUOTE]

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by ada Yazıyı Oku
    Ana paranızın ve getirinin tamamına devlet katkısının yüzde 60 ına hak kazanırsınız 10 yıldan sonra. 2021 ,2022 yılında yatırdıklarınızında devlet katkısının yüzde 60 ını 2022 de alabilirsiniz..

1975 doğumluyum.

Teşekkür ederim.
    Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.[/QUOTE]

Ben de nasip olursa 19 Aralık 2023 yılında BES ' te 10 yılım olacak . Ben de 10 yılı tamamladıktan sonra % 60 ' dan faydalanıp çıkacağım inşallah ! Özellikle fon İşletim giderleri yüksek .

* Kısacası sistemde 3 yılı tamamlamanız halinde biriken devlet katkısının % 15 ' ni
    * 6 yılı tamamlamanız halinde biriken devlet katkısının % 35 ' nin
    * 10 yılı tamamlamanız halinde biriken devlet katkısının % 60 ' nı
    * 10 yılı tamamlayıp 56 yaşınıza kadar beklemeniz halinde biriken devlet katkısının tamamını almaya hak kazanırsınız .

% 60 ' nı almaya hak kazansanız bile bu paranın çoğu büyük ihtimalle fon İşletim giderlerine gidecek .

Sistemde 5 yılı tamamlayıp çıkmanız halinde giriş aidatı ve yönetim gideri kesintisi kesilmiyor . Benim bildiklerim bunlar .

Sayfa 261/451 İlkİlk ... 161211251259260261262263271311361 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •